Szakácskönyv/Mit-mihez/Sz/Széleslevelű gyékény

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 1991 bájt

Szakácskönyv

Széleslevelű gyékény


Széleslevelű gyékény
Széleslevelű gyékény
Széleslevelű gyékény
(Typha latifolia, Syn: -)
Drog Typhae radix,
Más neve(i): Bodnározó gyékény‎‎

A széleslevelű gyékény az egyszikűek osztályának perjevirágúak rendjébe, ezen belül a gyékényfélék családjába tartozó faj.

Felhasználása

A növényt sokoldalúan hasznosítják az építő-, a cellulóz- és a papíriparban, és kosarakat, kerti bútorokat is készítenek belőle. A gyökértörzs tavaszi rügyei nyersen vagy főzve fogyaszthatók, spárgaszerű íze van. A hámozott gyökértörzs liszt készítésére alkalmas. Felhasználja a homeopátia is.
Mivel a növény termős torzsavirágzata igen mutatós, száraz kötészeti összeállítások régóta kedvelt része. A leveleket hordódongák réseinek tömítésére használják, régebben pedig a szárak tetőfedésre is szolgáltak.
A gyékény leveleiből különféle használati tárgyakat (pl. szőnyeget, lábtörlőt, papucsot, szatyrot kötöttek, de készítettek szakajtót és kenyereskosarat is fonnak.), virágzatát (az ún. "buzogányt") pedig szobadísznek használják.
A levélrostok a juta pótlására, valamint a kenderhez és a lenhez töltőanyagnak alkalmasak. A termés puha gyapját vattaként, valamint matracok és párnák tömésére is alkalmazták.
Még a keményítőben gazdag gyöktörzsét is felhasználták: megfőzve fogyasztották, megpörkölve pedig kávépótlóként.


Lásd még: A növényről

Magyar Wikipédia: Széleslevelű gyékény


A Wikimédia Commons tartalmaz Széleslevelű gyékény témájú médiaállományokat.