Ugrás a tartalomhoz

Szakácskönyv/Mit-mihez/S/Sugárkankalin

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.

Recept mérete: 1797 bájt

Szakácskönyv

Sugárkankalin

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Sugárkankalin
Sugárkankalin


Sugárkankalin
(Primula elatior, Syn: )
Más neve(i): Sudár kankalin, sugár kankalin


Gyógynövényként is ismert, gyökértörzsét, levelét és virágját is gyűjtik.
A leveleket és a virágokat kinyílásukkor száraz időben szedik, és szellős helyen vékony rétegben kiterítve, gyorsan megszárítják, hogy színüket megőrizzék.
A gyökereket kiásás után megtisztítják és egészben, szellős helyen megszárítják.

Gyógyhatása

Elsősorban felső légúti hurutokban, a népi gyógyászatban még asztmatikus, köszvényes és neuralgikus panaszok, idegi eredetű fejfájás esetében és szívgyengeség ellen használják. Ha nehezen múló köhögést kell kezelni, ha a váladék nem akar felszakadozni, mindig beválik ez a magas szaponintartalmú gyógynövény.
Különösen teaként oldja jól a nyúlós garatváladékot és könnyíti meg kiköhögését. A kankalin gyökere szaponinban nagyon gazdag; 5-10%-ot is tartalmazhat. Ezért a kankalin szinte valamennyi köhögéscsillapító tea fő alkatrésze.


Ellenjavallat: A gyökér drog túladagolásakor émelygés, hasmenés, hányinger jelentkezhet. - Az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki.


Lásd még: Bővebben Tanácsok, tippek


Magyar Wikipédia: Sugárkankalin


A Wikimédia Commons tartalmaz Sugárkankalin témájú médiaállományokat.