Gyógynövény/Gyógyborok/Gyógynövénybor készítés
Gyógynövény/Gyógyhatása Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|
- A már kész borokat kiegészíthetjük az általunk kedvelt gyógynövényekkel, attól függően, hogy milyen célra kívánjuk használni. Ezekhez a receptekhez mintaként ajánlom a Gyógyfüves borok, valamint a |Gyümölcsbor készítését.
- Természetes erjedés útján leginkább az erdei-, vagy vad gyümölcsökből, de fekete nadálytőből (Symphytum officinale), orvosi, vagy mezei macskagyökérből (Valeriana officinalis), közönséges cickafarkból (Achillea millefolium), levendulából (Lavandula officinalis) és orvosi angyalgyökérből (Angelica archangelica) készíthető gyógynövénybor.
- 1. Az első művelet a gyökerek és kérgek tisztítása, megfőzése, az aromás levelek és virágok leforrázása.
- 2. 225-450 g növényi anyaghoz 4,5 l vizet számítsunk.
- 3. Hűtsük le 60 °C alá és a folyadék minden 4,5 literében oldjunk fel 1,35 kg mézet vagy finomítatlan cukrot.
- 4. Adjunk minden 4,5 l léhez egy kávéskanál élő borélesztőt, és szűk szájú üvegbe töltve tartsuk az egészet meleg helyen (30 °C és 40 °C között) 2-3 héten át, lefedett, de nem légmentesen záródó edényben. (Erre azért van szükség, hogy a külső, vad élesztőgombák be ne juthassanak a forrásban levő anyagba).
- 5. A gyógynövénybor készítésének első szakasza az erjedés befejeződésével zárul. Hagyjuk 24-48 órát ülepedni.
- 6. Ezután lefejtjük és sűrű szövésű vásznon át szűrjük, majd palackokba töltjük, lazán záró tetővel, dugóval ellátjuk, hogy ha újra forrni kezd, ne keletkezzen nyomás az üvegben. Ez utóbbi a hűtve tárolással is megoldható.
- Az egyszerre elfogyasztható adag a felhasznált gyógynövényektől függően 1 kávéskanáltól a kis borospohárig (1 dl.) terjedhet.
Lásd még: Gyógyborok Gyógynövénybor készítés Gyógyfüves borok Gyümölcsbor
|
|