Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/H/Hibiszkusz

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3021 bájt

Növények gyógyhatása

Hibiszkusz

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Hibiszkusz
(Hibiscum sabdariffa, Syn: )
Drog Hibisci flos,
Más neve(i): afrikai mályva, ehető hibiszkusz, mályvacserje, karkadé, pampola, papoula, pampulha, pirossóska, red sorrel, rozella, roselle, szudáni hibiszkusz, teahibiszkusz, vadhibiszkusz, vad-rozella.

A kétszikűek közé tartozó mályvafélék egyik legváltozatosabb nemzetsége mintegy 200-300 fajjal, melyek közül feltűnő virágai miatt többet szerte a világon dísznövényként termesztenek. Eredeti hazája Indiától Malajziáig terjedt; mára a világ valamennyi trópusi–szubtrópusi táján és a meleg mérsékelt égövben is termesztik.

Tartalmaz:→ C-vitamin, hibiszkuszsav (15-28%)→oxálsav, almasav, citromsav, borkősav, nagy mennyiségű viszkózus poliszacharid. A virágkelyhekben sok a: kalcium, niacin, riboflavin és vas.
Gyógyhatása(i): szárított szirom (flos): lázcsillapító, féregűző hatású, - forrázata: összehúzó, - fertőtlenítő: sebek tisztítására, meghűlés kezelésére. - A virágainak vízhajtó és a keringési rendszert védő tulajdonságai vannak. - Csökkentik a vérnyomást és baktériumölő hatásuk is ismert. - Görcsoldóként, valamint felső légúti (orr, torok) hurutok csökkentésére alkalmazzák.


Felhasználjuk:A növény minden része ehető. - A gyümölcsöt a karibi térségben vízben főzik, hogy üdítő, áfonyaszínű teát nyerjenek belőle. - Ugyanitt sörrel kombinálva is forgalomazzák. - Használják még: salátákban, lekvárokban (ilyen a híres jamaicai Rosella jam), mártásokban, levesekben, italokban, egyes indiai fűszerkeverékekben, csemegeuborkák, gyümölcslepények, pudingok, szirupok és borok ízesítéséhez. - A szárított és porított rosellát íze és színe miatt gyógyteákhoz adják; ilyen tea például a Red Zinger. Virágai is ehetőek, ízük a citrusfélékére emlékeztet. - Húsos, - savanykás ízű csészéből ételfestéket, zselét, lekvárt, bort és teát készítenek. - Leveleinek íze a rebarbaráéra emlékeztet, salátákban és currybe adagolják őket. - A nagy tápértékű magok sütve a legfinomabbak, vagy őrölten liszt helyett sütéshez használhatjuk őket. Szudánban a magokat erjesztik és „furundu” néven húshelyettesítőként használják.
Ellenjavallat: Az előírt adagokat betartó fogyasztóknál az egyéni túlérzékenységet leszámítva eleddig semmiféle káros, mérgező hatását nem jelezték.


Lásd még: A növényről Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Hibiszkusz


A Wikimédia Commons tartalmaz Hibiszkusz témájú médiaállományokat.