Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/V/Vörös áfonya

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3232 bájt

Gyógynövény

Vörös áfonya

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


vörös áfonya
Vörös áfonya
(Vaccinium vitis-idaea, Syn: )
Drogok Vitis idaeae folium, Vitis idaeae fructus
Más neve(i): Clanberry, ...
Felhasználható része(i): levelét, termését


Tartalmaz:→ A vörös áfonya igen gazdag w:antioxidánsokban (antocianidinek, tanninok), melyek védik szervezetünket a káros w:oxidációs folyamatoktól, óvják testünket az öregedéstől. Az antioxidánsokkal megelőzhetők w:krónikus betegségek, mint az w:érelmeszesedés, w:koleszterinlerakódás, w:szívinfarktus, bőrproblémák kialakulása, rák keletkezése, memóriazavar. Az antioxidáns vitaminok – mint az E-vitamin, béta-karotin, és 30–40 mg/100g C-vitamin – fokozzák a hatását. De w:nátriumot, w:foszfort, w:káliumot, w:kalciumot, w:vasat, w:magnéziumot, w:mangánt, w:cinket, w:ként is tartalmaz.
Gyógyhatása(i): Akut és krónikus w:húgyúti fertőzések megelőzésére, kezelésére, valamint sejt és érvédő antioxidánsként édesítőszer nélkül készült vörös áfonyalé, vagy kivonat, tinktúra (3 x 3–5 ml/nap adagolásban), illetve a gyógyszertárakban is kapható kapszula formájában. 1 w:kapszula (400 mg) kb 8-9 pohár lé hatóanyagát tartalmazza koncentráltan. Ez utóbbi naponta kétszer szedhető. - Gyakori húgyúti fertőzésben szenvedők, hólyagbántalmak, gyomorhurut, vagy arra különösen fogékonyak, mint a w:cukorbetegek, rendszeresen úszók, w:vesebetegek, w:vesehomokjuk, w:vesekőképződésre hajlamosak w:prosztata-megnagyobbodáskor, hegesedés vagy daganat miatti vizeletelfolyási akadályoknál javasolt az alkalmazása.
A levéltea húgyutak dezinficiense (fertőtlenítőszere), de használják reuma, köszvény és köhögés ellen is.
Egy vizsgálat szerint azonban a vörös áfonya szedése során 43%-kal nőtt az w:oxalátkiválasztás a vizeletbe, ami arra utalhat, hogy a vörös áfonya nagy adagban (naponta 800 mg) történő hosszú távú fogyasztása megnövelheti a vesekő kialakulásának veszélyét.
Ugyanez a vizsgálat azonban azt is kiderítette, hogy egyidejűleg fokozódott a vizelettel történő w:magnézium- és w:káliumkiválasztás is, ez a két anyag pedig gátolja a kőképződést.
Amíg nem gyűlik össze elegendő ismeret a vörös áfonyáról, hosszabb távú (pl. egy hétnél tovább tartó), nagyobb adagban történő alkalmazása nem ajánlott azoknál a betegeknél, akiknél, vagy akik családjánál visszatérő probléma a vesekő.

Lásd még: A növényről Mit-mihez Natúr gyógytea

Magyar Wikipédia: Vörös áfonya
A Wikimédia Commons tartalmaz Vörös áfonya témájú médiaállományokat.