Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/G/Guáva

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2259 bájt

Növények gyógyhatása

Guáva

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Guáva
Guáva
(Psidium guajava, Syn: -)
Drog Djamboe folium - Psidii folium,
Más neve(i): -

A közönséges guáva vagy egyszerűen csak guáva a mirtuszfélék családjába tartozó guáva növénynemzetség egyik faja. Nagyobb cserje vagy kisebb fa, melyet gyümölcséért – amit szintén guávának neveznek – termesztenek.


Tartalmaz:→ levélben flavonoidok (kvercetin-glikozidok, pl. guajaverin), leucocyanidin, ellagsav gentiobiosid amritosid, kb. 8% pirogallol-cserzőanyag , szaponin (pl. ursolsav, guajacolsav), kb. 0,4% illóolaj (eugenol, limonen, caryophyllen), cadinil- és sesquigaven-szeszkviterpen, kéregben 11-15% tannin, gyantaszerű guafin, amritosid, termésben cukrok, szerves savak, flavonoidok, cserzőanyag, aromaanyagok, vitaminok
Gyógyhatása(i): Az éretlen termést, levelét, gyökerét és kérgét is hasmenés ellen alkalmazzák a népi gyógyászatban. levél és kéreg (adstringens) (főleg hasmenés ellen, gyomor- és bélmegbetegedések esetén), a sajátos ízű gyümölcs éretlen állapotban hasonlóan.


Felhasználjuk:Érett termése C-vitaminban és pektinben gazdag, élelmiszer. Nyersen gyümölcsként, befőzve desszertként fogyasztják (a magokkal együtt), de ízletes zselét és gyümölcslevet is készítenek belőle, a levével számos élelmiszert ízesítenek (például jégkrémeket, édességeket, energiaitalokat). Héját salátákhoz és pudingokhoz használják fel. Ázsiában az éretlen termést is kedvelik cukorral és fahéjjal ízesítve.
Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez Gyógytea Tanácsok

Magyar Wikipédia: Guáva


A Wikimédia Commons tartalmaz Guáva témájú médiaállományokat.

-->