Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógyhatása/K/Kőmagvú gyöngyköles

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1654 bájt

Növények gyógyhatása

Kőmagvú gyöngyköles

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Kőmagvú gyöngyköles
magok
Kőmagvú gyöngyköles
(Lithospermum officinale, Syn: )
Drog Lithospermi semen,
Más neve(i): -
Tartalmaz:→ 17-20% zsíros olaj, szterolok, kovasav, kalcium-karbonát, fruktan


Gyógyhatása(i): Régóta alkalmazzák a vesekő gyógyítására, ma pedig főleg fogamzásgátló tulajdonságai miatt használják. - Ajánlott menstruációs zavarok (dysmenorrhea) és enyhe pajzsmirigy-alulműködés kezelésében is. - Fogamzásgátló tulajdonságát a litoszpermsavnak tulajdonítják, amely gátolja a gonadotrop hormonok működését. - Állatkísérletek igazolták, hogy a patkánynál a gyöngyköles gátolja a pajzsmirigy-hormonelválasztást. Vércukorcsökkentő tulajdonságát is igazolták. - A kőmagvú gyöngyköles mérgező hatásával kapcsolatos tanulmányok során a napi 240 mg liofilizált (szárított) kivonatból készült adag 6-8 heti szedése esetén sem mutattak ki mellékhatást.
Ellenjavallat: Alkalmazása viszont nem javasolt terhesség, májelégtelenség, valamint csökkent agyalapi mirigy- és pajzsmirigy-alulműködés esetén.


Lásd még: A növényről

Magyar Wikipédia: Kőmagvú gyöngyköles


A Wikimédia Commons tartalmaz Kőmagvú gyöngyköles témájú médiaállományokat.