Gyógynövény/Gyógyhatása/H/Homoki gyopár
Növények gyógyhatása
Homoki gyopár
A Gyógynövényekről - Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|
- (Helichrysum arenarium, Syn: -)
- Drog Helichrysi flos,
- Más neve(i): Homoki szalmagyopár, sárga szalmavirág, szalmagyopár, sárgagyopár, homoki szalmavirág.
- Védett növény! - Eszmei értéke: 5 000,- Ft. (2016)
- A homoki szalmagyopár az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. Magyarországon többek közt a Gödöllői-dombság,[2] valamint a Kisalföld területén él.
- A 20–50 cm magas évelő növény vastag, fehér gyapjas-mohos levelei szórt állásúak. Fészekvirágzatai majdnem gömbölyűek, sátorozó tömött fürtöt alkotnak. Virágai aranysárgák, kaszattermésének felülete finoman szemcsézett.
- Tartalmaz:→ 0,6% flavonoid (naringenin-, apigenin-, kvercetin-, kempferol-, luteolin-glikozidok, különösen helichrysin A, B), 0,4% chalkon izosalipurposid, továbbá kumarin (esculetin, umbelliferon, scopoletin), pyranon-származékok (arenol, homoarenol), szterolok, fenolkarbonsavak, szeszkviterpén-lakton.
- Gyógyhatása(i): A homoki szalmagyopár az arenolnak, az izoarenolnak és az arenarinkomplexeknek köszönhetően mikroba- és gombaellenes hatású, a kempferol és a naringenin pedig segíti az epe elválasztását, a gyomor és a hasnyálmirigy szekrécióját. A kvercetin növelheti a máj méregtelenítő működését. Görcsoldó hatása is ismert. Az epeelválasztás zavarai esetén alkalmazzák. Görcsoldó hatásának köszönhetően ajánlott emésztési panaszok enyhítésére, így például epe- és bélgörcsök, bélrenyheség esetén. Gyulladás- és fertőzésgátló tulajdonsága miatt a kozmetikában is alkalmazzák. Különböző keverékekben a nem fájdalmas sebek gyógyulását és a sebhegesedést is elősegíti.
- Ellenjavallat: Bár mindmáig veszélytelennek ismerik, alkalmazása nem ajánlott epehólyag-kövesség vagy az epeút elzáródása esetén. Ilyenkor a kezelés előtt forduljon orvoshoz!
Lásd még: A növényről Gyógytea Mihez-mit Tanácsok
|
|
- Magyar Wikipédia: Homoki gyopár