Gyógynövény/Gyógyhatása/K/Kerti kakukkfű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2206 bájt

Növények gyógyhatása

Kerti kakukkfű

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Kerti kakukkfű
Mezei kakukkfű
Kerti kakukkfű
(Thymus vulgaris, Syn: -)
Más neve(i): balzsamfű, démutka, kakucskafű, kerti kakukkfű, mezei kakukkfű, timián, tömjénfű, töményfű vagy vadcsombor.
Felhasználható része(i): A legjobb fűszert vagy gyógytea-alapanyagot (herbát) a virágzáskor szedett hajtásokból kaphatjuk. Hajtásait mindig a fás részek fölött vágjuk le; itt vágás után újra hajt, így egy évben többször is vágható.
A virágos-leveles hajtásokat szárítjuk, morzsoljuk, majd a szárrészektől megtisztítva aromaőrző csomagolásban tároljuk. A kereskedelemben vágva és morzsolva forgalmazzák.
Erős, kámforos aromája miatt óvatosan kell használni, mert túladagolva megváltoztatja az étel jellegét.
Illóolajainak megőrzése érdekében jól zárható edényben kell tartani. Friss ágacskái néhány napig hűtőben is elállnak.


Gyógyhatása(i): Kitűnő étvágygerjesztő, gyomorjavító, görcsoldó, köhögéscsillapító, szélhajtó is. :Fürdővizekben illatos és frissítő hatású. - Nyákoldó és köptető hatása is van, de legfőbb értéke a timol (40%) és a karvakrol (15%), amelynek erős fertőtlenítő és antimikrobiális hatását köszönheti.


Ellenjavallat: Kis gyermekeknek nem ajánlható. - Az illóolaja MÉRGEZŐ hatású lehet, ezt csak külsőleg alkalmazzuk! - Egyéni érzékenység eseten bőrkiütéseket okozhat! - Pajzsmirigypanaszokban ne használjuk, mert gátolja a pajzsmirigy működését!

Lásd még: A növényről Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Kerti kakukkfű


A Wikimédia Commons tartalmaz Kerti kakukkfű témájú médiaállományokat.