Gyógynövény/Gyógyhatása/O/Orvosi ziliz
Növények gyógyhatása
Orvosi ziliz
A Gyógynövényekről - Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|
- (Althaea officinalis, Syn: -)
- Drog Althaeae flos, (Ph. Eur. 4., Ph. Hg. VIII.)
- Más neve(i): Orvosi ziliz, bársonyos mályva, ejbis, fehérmályva.
Az orvosi ziliz, a mályvavirágúak rendjébe és a mályvafélék családjába tartozó faj, eurázsiai flóraelem, de Észak-Afrikában és Észak-Amerikában is él. Magyarországon honos, nedves területeken illetve szikeseken is megtalálható. A júniustól szeptemberig virágzó növény gyökereit októbertől áprilisig gyűjtik, letisztítás után hámozzák és 5 mm él hosszúságú kockákra vágják. Műszárítóban szárítják (beszáradás 4:1).
- Tartalmaz:→ folium (levél): nyálka, illóolaj. - radix (gyökér): 30% nyálka, 30-40% keményítő, 2% aszparagin, 7% foszfátban gazdag anyag, 1% zsírosolaj, 5-10% cukor, 10% pektin, 2% cseranyag, lecitin
- Gyógyhatása(i): A késő ősszel gyűjtött gyökér bélbevonó (demulcens), vízhajtó (diuretikus), bőrnyugtató (emolliens) és sebgyógyító hatású. - Főzetét általában emésztési és bőrproblémákra használják, főként a száj gyulladásai, gyomorhurut (gastritis), gyomorfekély, bélhurut, bélgyulladás (enteritis) és a vastagbél krónikus gyulladásos betegsége (colitis) kezelésére. - Növeli a tejelválasztást és nyugtatja a hörgőket (bronchus)okat. - A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben két hivatalos drogja szerepel: folium (levél): légzőszervek hurutos megbetegedéseiben. - radix (gyökér): légzőszervek hurutos megbetegedéseiben öblögetőszer. (nem köptető hatású)
- Felhasználjuk:A gyógyászatban leveleit, virágait és gyökerét használják. A nyákoldó, vízhajtó, és bőrnyugtató tulajdonságú leveleket nyáron gyűjtik. Főzetüket húgycsőgyulladás (urethritis) és vesekövek kezelésére használják.
- Ellenjavallat: -
Lásd még: a növényről Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek
|
- Magyar Wikipédia: Orvosi ziliz