Gyógynövény/Betegségek/Stimulálás
Gyógynövény/Gyógyhatása Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|
azaz serkentés
Ennek a terápiás eljárásnak a célja a test életerejének serkentése, felpezsdítése, mozgósítása annak érdekében, hogy a szervezet kivesse magából a betegséget. A növényi serkentőszerek, más gyógynövényekkel együtt adva elősegítik azok kiválasztó, fenntartó és fölépítő, erősítő funkcióit. A hatékony növényi serkentőszerek gyömbért, erős paprikát, fokhagymát, fekete borsot és szegfűszeget tartalmaznak.
A stimulánsok serkentik az anyagcserét, fokozzák a keringést, megszüntetik az energiagátakat, szétoszlatják az elzáródásokat és felmelegítik a testet. Különösen hasznos ezt a kezelést alkalmazni a betegségek kezdeti, heveny szakaszában. A szervezet mélyén rejlő energiákat mozgósítjuk ezzel, hogy az leküzdhesse a betegséget. A növényi serkentőszerek ugyanakkor visszaadhatják a szervezet idült betegségek által aláásott vagy lecsökkenteti életerejét is.
Sok betegség tulajdonítható annak, hogy a vér, a nyirok, a tápanyagok, vitaminok, ásványi sók (az emésztés és az asszimiláció folyamatában), a salakanyagok (amelyek a táplálékokból és az anyagcseréből is származnak) vagy az idegi energia szabad áramlása nem akadálytalan.
A stimulánsok fontos eszközei a szervezetben hideg, inaktív területeket képző gátak áttörésének. Az energiatöbblet, a keringés javulása és a meleg visszaállítják a normál aktivitást, így helyreáll a dinamikus egyensúly minden élettani vonatkozásban.
A szervezet lecsökkent energiájával jellemezhető betegségek, amelyek a lassúság és gyengeség érzésével járnak, (mint megfázás vagy influenza esetén), eredményesen kezelhetők serkentő terápiával, amelyet általában egyéb kezelések is kísérnek. Kezelhető továbbá hosszan tartó, nem szűnő hőemelkedés is fölmelegítő gyógynövényi serkentőszerekkel, mint amilyen a fekete bors és az erős paprika. Ebben az ellentmondásosnak látszó helyzetben a láz úgy küzdhető le, hogy a szervezet saját hőtermelését segítjük, lehetővé téve ezzel a láz csillapodását.
A serkentőszerek ugyancsak általánosan használatosak a rossz, illetve gyenge emésztés javítására. Sok aromás konyhai fűszernövény és fűszer hasznosnak bizonyul az emésztési zavarok és a bélszelek, a felfúvódás kezelésében, mivel serkentik a gyomor és a vékonybél működését.
A legtöbb ember jól viszonyul az utóbbi idők divatos serkentő-, illetve ajzószer-ellenes kampányához, különösen ami a feketekávét és a fekete (angol) teát illeti. De ezek az italok is (stimuláló hatású koffein és rokon anyag tartalmuk ellenére) a serkentő hatású gyógynövényekkel egyetemben hasznosak lehetnek az esetek jelentős részében, ha helyesen alkalmazzuk őket. Ugyanakkor természetesen káros lehet a serkentő italok mértéktelen fogyasztása a szervezet szükségleteinek tekintetbe vétele nélkül. De a legfőbb gond a feketekávéval, és kisebb mértékben a fekete teával az, hogy jelentős savas hatásuk van, ami – nagy mennyiségben fogyasztva őket —, toxikus (mérgező) állapotokat idéz elő a vérben és az emésztőrendszerben. Ez végső soron hozzájárulhat más betegségek kialakulásához. Ezért tehát nem szabad összetéveszteni ezeket a túlzott mértékben fogyasztott, egyértelműen káros hatású ajzószereket az egyéb, gyógynövényi eredetű serkentőszerekkel, amelyek helyesen alkalmazva nagyon is üdvösek bizonyos betegségek leküzdésében.
A serkentő terápiát nem lehet, nem szabad alkalmazni nagy fokú gyengeség esetén – ami gyakran előfordul súlyos, illetve hosszan tartó betegség után -, mivel a szervezet erőforrásai ilyenkor kimerültek, tehát nem lehet jobb működésre serkenteni. Idővel és fokozatosan azonban lehet stimulánsokat adni, támogatandó más gyógynövények hatását az említett nehéz időszakban, hogy az erő visszatérjen a testbe. Szintén nem lehet serkentőszereket használni, amikor a szervezet mérgező anyagokat, toxinokat távolít el a bőrön át kiütéses bőrbajok formájában, mert a stimulánsok fokozzák ezt a kiválasztó folyamatot, és ezáltal a betegség tünetei nehezebben múlnak el.
A serkentőszerek használatát a lehető legkisebbre kell csökkenteni idegesség és magas vérnyomás esetén. Végül, kerülni kell a serkentő hatású anyagokat, köztük a csípős, fűszeres ételeket a vastagbél idülten egyensúly-vesztett állapota esetén. A serkentőszerek túlságosan megdolgoztatják, túlzott aktivitásra kényszerítik a vastagbelet, ami ürítési problémákhoz és aranyér kialakulásához vezethet.