Más neve(i): Közönséges levendula, francia levendula, orvosi levendula, szagos levendula, valódi levendula.
Magvetéssel és dugványozással is szaporítható.
A virágzatát gyűjtik, sötét, de meleg helyen szárítják. A szárított virágzat kellemesen kesernyés ízű.
Csekély mennyiségű (0,75 -1,5%) illóolajat (linalol, borneol, linalilacetát, kámfor), kumarint és cserzőanyagokat tartalmaz.
A legtöbb illóolaj közvetlenül a virágzás előtt és alatt van a növényben. Ezért ilyenkor vágjuk le a kinyílt szárakat és kössük csokorba. Felhasználhatjuk a molyok elűzésére, teának, sőt fűszerezésre is.
A levendulaolaj alkotóelemei hatásosak a hiperaktivitás, az álmatlanság, szélszorulás, baktériumok, gombák, fogíny-mikrobák és penész ellen.
Gyógyászatban – az illóolaj tartalma miatt – bőrfertőtlenítésre, vérbőség előidézésére külsőleg, belgyógyászatban: idegrendszeri, bántalmak, bél- és gyomorgörcsök enyhítésére használják.
Idegerősítő, ezért alkotórésze olyan nyugtató gyógyteakeverékeknek, melyek még nem erős idegnyugtatók, hanem csak segítenek áthangolni a pozitív működésre. Bazsalikom, rozmaring és szurokfű hozzáadásával fokozni lehet a hatását.
Fiatal, leveles, apróra vágott hajtásvége felhasználható (kis mennyiségben, erőteljes fűszerező hatása miatt) friss, vegyes (növényi) salátákban (gyengén ecetes, olívaolajos lében jön elő igazán az íze!)
A virágokkal lekvárt, ecetet, édességeket, krémeket, sülteket ízesítenek. Fiatal hajtásvégei felhasználhatók salátákba.
A lila virágból készült tea idegnyugtató és görcsoldó hatású. 2 kiskanál levendulavirágot forrázz le 3 dl vízzel, fedő alatt hagyd állni 10 percet, majd mézzel ízesítve fogyaszd.
Megfigyelések szerint riasztja a hangyát és a levéltetveket ezért környezetében lévő növények nem tetvesednek.
Ültessünk levendulát a kerti utak, járda mentén, így amíg a házba érünk, élvezhetjük az illatát, plusz a levendula profitál a járdáról visszaverődő napfényből is
Szintén használhatjuk „aromasövényként” kerítés, illetve kerti falak mentén
teraszok közelébe ültetve abból húzhatunk hasznot, hogy az illata elriasztja a szúnyogokat, legyeket, bolhákat, míg a pillangókat, méheket odavonzza
Morzsoljunk egy kis levendula virágot a cukros-bödönbe és használjuk így a cukrot sütéshez és desszertekhez
Dzsemekhez, gyümölcs kompótokhoz is adhatjuk egy kis fűszerezés gyanánt
Saláták díszítéséhez is használhatjuk (akár a gránátalma szemeket)
Mixeljünk össze kakukkfüvet, borsikafüvet, rozmaringot és szárított levendulát és már kész is a szárított Provence-i fűszerkeverék
Szórjunk aprított levendulát is, mint fűszert a bárány, csirke, nyúl sült elkészítéséhez