Más neve(i): Orvosi lestyán, lestyán, lecsihan, leustyan, levescsík, levestikom, levestököm, löböstök, lóstya.
A kereskedelemben kapható szárított és vágott gyökere, amely A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is szerepel drogja, (Levistici radix) néven hivatalos.
Levesek, saláták, diétás ételek és italok, ecetek fűszerezésére, de a likőr- és konzerviparban is nélkülözhetetlen.
Teájának jó gyomorerősítő, emésztést serkentő, vizelethajtó hatást tulajdonítanak, az Európai Gyógyszer Ügynökség (EMA) is vizelethajtóként tartja számon.
Vese- és epekőteák alkotórésze, jó házi szer nikotin- és alkoholmérgezéseknél.
Néhány tövet kertünkben is termeszthetünk. Napfényes helyre ültessük. A talaj iránt kevésbé igényes. Magját júniusban, ill. júliusban vethetjük, de legegyszerűbb tőosztással szaporítani. A töveket egymástól legalább 70 cm távolságra ültessük. Vízigényes, rendszeresen kell öntözni.
Elsősorban a levele fűszer. A zellerhez hasonló, erősen illatozó növény. Sokféle étel (levesek, főzelékek, mártások) fűszerezésére használhatjuk. Erős aromája miatt használatakor legyünk óvatosak.
Levesnek, töltött káposztának, sült húsoknak jellegzetes ízt ad.
Halványított levélnyelét sózva, csemegeként is fogyaszthatjuk.
Teája jó gyomorerősítő, emésztést serkentő, vizelethajtó. Vese- és epekőteák alkotórésze.
A friss fűszerek egy része - például a petrezselyem, tárkony, lestyán - sózással is könnyen eltartható néhány hónapig. A leveleket pépesre vágjuk, s egy jól zárható, sötét üvegbe sóval rétegezzük. (10 dkg zöld péphez úgy 2-3 dkg sót használunk.)
A gyógyászatban vizelethajtó és emésztést segítő hatása miatt használják. Jó házi szer nikotin- és alkoholmérgezés esetén.