Szakácskönyv/Tanácsok/B/Bárányhús
Megjelenés
Bárányhús
- A sütnivaló húsokat lehetőleg ne mossuk meg, hanem tiszta konyharuhával, papírtörlővel töröljük át.
- A birka jellegzetes szagát és ízét elvehetjük, ha a faggyús részeket lefaragjuk, a húst foghagymás ecettel leforrázzuk, majd ecetes vízben fél napig állni hagyjuk. Frissen vágott húst ne dolgozzunk fel!
- A feldarabolt és a faggyútól megtisztított bárányt tegyük egy tálba, csorgassunk rá olívaolajat, reszeljünk rá fokhagymát bőségesen, daráljunk rá borsot és tépkedjünk rá friss rozmaringlevelet, vagy szórjunk rá szárítottat. Sózni nem szabad, mert kipirosodik a hús.
- A bárány pácolásához használhatunk még levendulavirágot és mézet is. Különleges és finom, ha reszelünk rá zöld citrom héjat, majd babérlevéllel, citromszeletekkel fűzzük nyársra.
- A birkahúst általában a többi húsokhoz hasonlóan készítjük el, csak jobban fűszerezzük és vörösborral ízesítjük. A fűszerekből több hagymát, fokhagymát és ecetet használjunk, de vigyázzunk az ízek harmóniájára.
- A birkahús elkészítésénél egy főre a szokásosnál nagyobb húsmennyiségekkel számoljunk, mivel a birkahús vízvesztesége nagy és sok a csontos része.
- A sütési idő itt is rövid legyen, ha faszénen sütjük, csak 3-3 percig pirítsuk oldalanként, úgy a legfinomabb, ha a közepe rózsaszínű marad.
- Ha főzni akarjuk, akkor hideg vízben megmoshatjuk, mindig győződjünk meg arról, hogy nem maradt csontszilánk a húsban.
- Főzési ideje kuktában (forrásától, azaz a sípolástól számítva)* 15-20 perc.
- Paprikásnak és gulyásnak az egész birka felhasználható. A feldarabolt húst ajánlatos egy éjszakán át hagymás, ecetes, fűszeres borban áztatni. A birka csontos részei sem vesznek kárba, mivel kitűnő leves készülhet belőlük.
- A birka combjait, gerincét egészben süssük. A húsdarabokat fűszerezés után mustárral is bekenhetjük. Sütve így sokkal ízletesebb. Hogy a hús ne száradjon ki, spékeljük meg szalonnával, és sütés közben vörösborral locsoljuk. A sütő ne legyen túl forró!
Lásd még: Bárányhúsok