Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Korai kakukkfű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Thymus praecox szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2734 bájt

Növények

Korai kakukkfű

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógynövények‎‎Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Korai kakukkfű


Korai kakukkfű
(Thymus praecox, Syn: -)
Más neve(i): -


A korai kakukkfű, az árvacsalánfélék családjába tartozó növénynemzetség alacsony termetű, ált. illatos virágú, dúsan virágos faja. Kb. 350 örökzöld, talajtakaró vagy boltozatos alakú cserje, félcserje, vagy fásodó tövű, fűszeres illatú évelő faj, hibrid faj tartozik ide. Európa, Ázsia és Észak-Afrika mérsékelt övi területein honosak.

A kakukkfüvek alacsony termetű, ált. illatos virágú, dúsan virágos növények. A szirmok kékek, vagy lilák. Meghatározásuk többnyire türelmes munkát igényel, határozóbélyegeik apró jellegzetességek. Néha egyszerre több jelleg együttes megfigyelése lehet szükséges. Több alfaj van, a hibridizáció is előfordulhat. Száraz-gyepekben, sztyepplejtőkön, homokpusztákon sokfelé előfordulnak, de nem túl gyakoriak.
A korai kakukkfű alacsony, tömöttebb virágzatú, felálló virágos szárú, hosszan kúszó meddő hajtásokkal rendelkező növény, levelei elliptikus-lándzsásak. A virágok a felsőbb levelek hónaljából nyílnak és végállók is. Meszes száraz gyepekben többfelé előfordul, de nem gyakori. A középhegység egyes vulkanikus alapkőzeteiről hiányozhat (pl.: Mátra - Visegrádi hg.)


Felhasználható része(i): herba
Ez egy nagyon erőteljes aromájú és illatú növény, ami fajtától függően bokrosodó (citromillatú-, kerti kakukkfű), vagy terjedő tövű (korai-, közönséges kakukkfű) lehet.
Íze annyira erőteljes, hogy csak kis mennyiségben érdemes belőle használni az ételbe. Ilyenek például a levesek, húsok, pástétomok, mártások, vadhúsok vagy a citromillatú kakukkfű esetében szóba jöhetnek még a gyümölcssaláták is.
Gyógyhatása(i): Kitűnő étvágygerjesztő, gyomorjavító, görcsoldó, köhögéscsillapító, Nyákoldó és köptető, szélhajtó hatása is van. Fürdővizekben illatos és frissítő hatású.
Világos rózsaszín virágait nyáron hozza. Napos helyre ültessük. Talajra igénytelen. Laza homokos talajban is szépen fejlődik.

Korai kakukkfű ellenjavallat|}}

Lásd még: Korai kakukkfű

Magyar Wikipédia: Korai kakukkfű


A Wikimédia Commons tartalmaz Korai kakukkfű témájú médiaállományokat.