Ugrás a tartalomhoz

Növények/H/Hegyi kakukkfű

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Növények/K/Kisvirágú kakukkfű szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3086 bájt

Növények

Hegyi kakukkfű

Hegyi kakukkfű
Nyíló virágai
Kifejlett virágzat
Hegyi kakukkfű
(Thymus pulegioides, Syn: -)
Más neve(i): kisvirágú kakukkfű

A hegyi kakukkfű, az ajakosvirágúak rendjébe, az árvacsalánfélék családjába tartozó növényfaj.

5-20 cm magas, évelő növény. Szára kúszó vagy felálló, kopasz, csak a négy élén rövid szőrös. Levelei kicsik, ovális alakúak, keresztben átellenes állásúak, ékvállúak, csúcsuk tompa, mint a murvaleveleknek, általában a teljes száron elosztva, ritkásan találhatóak meg. Szélük ép, felszínük fedőszőrökkel nem borított, az állaga enyhén bőrszerű, leggyakrabban levélnyéllel kapcsolódik a szárhoz. A levéllemez hossza 8-14 mm, szélessége 3,5-6 mm között van. Virágai kicsik, halvány-rózsa- és lila színűek, végálló fejecskeszerű virágzatban helyezkednek el, melyek közepesek, vagy sűrűk, hosszuk 6-81 mm között van, alakja igen változatos, hengeres, megszakított hengeres, gömbölyded, téglalap-kúpos. A párta bíboros-rózsaszínű. Június és szeptember között virágzik. Túlnyomórészt felálló hajtásokkal rendelkezik, ezek magassága 4-24 cm. A növény minden részének intenzív illata van, de a kakukkfüvek jellegzetes illatán kívül, citromolaj tartalma miatt enyhe citrus illattal is rendelkezik.
Savanyú, vagy közel semleges kémhatású talajon él. Patakok savanyú öntéstalajain, hegyi réteken, kaszálókon, szörfügyepen, szilikát sziklagyepen, rekettyés tölgyesekben fordul el.[4] Csaknem egész Európában elterjedt.[1][2] Napfény és melegkedvelő növények, de létfontosságú számukra a jó vízelvezető képességű talaj. Ellenállóak, bírják az extrém száraz körülményeket, a hideget, és a forróságot is.
Magyarországi jelentősebb előfordulási tájegységei: Balaton-felvidék, Bükk, Mátra, Visegrádi-hegység, Zempléni-hegység. Itt mind az öt őshonos Thymus gyűjtőfaj előfordul: a Keskenylevelű kakukkfű (T. serpyllum), a Közönséges kakukkfű (T. glabrescens), a Magyar kakukkfű (T. pannonicus), a Korai kakukkfű (T. praecox), és a Hegyi kakukkfű (T. pulegioides). Ez utóbbit a legkönnyebb beazonosítani.

Gyógyhatása

Görcsoldó és antibiotikus hatóanyagainak köszönhetően csillapítja a köhögést, jó a gyomor- és bélpanaszokra is.

Lásd még: Hegyi kakukkfű

Magyar Wikipédia: Hegyi kakukkfű


A Wikimédia Commons tartalmaz Hegyi kakukkfű témájú médiaállományokat.