Növények/A/Anyósnyelv
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Anyósnyelv
- (Sansevieria trifasciata, Syn: )
- Más neve(i): szobai tigrislevél, szanzivera
- Az anyósnyelv vagy szobai tigrislevél az egyszikűek osztályának a spárgavirágúak rendjébe, ezen belül a spárgafélék családjába tartozó dísznövényfaj.
- Az anyósnyelv eredeti előfordulási területe Nyugat-Afrika trópusai, Nigériától délkeletre egészen a Kongó-medencéig.
Megjelenése
- Örökzöld és évelő növény, mely gyöktörzsből (rizóma) terjedve sűrű csoportokat alkot. A gyöktörzs egyaránt ülhet a talaj felszínén és alatt.
- A függőlegesen felfelé növő levelei központi tőlevélrózsából (rosetta) indulnak ki. Az idős levelei sötétzöldek, világos szürkészöldes keresztsávokkal tarkítva. A levelek általában 70-90 centiméter hosszúak és 5-6 centiméter szélesek.
- A sárgás árnyalatú fehér virágai egy magas száron helyezkednek el. Termései vörös bogyók.
- Az anyósnyelv közkedvelt szobai dísznövény.
- A zárt belső terekben számos az egészségre káros szerves vegyület fordul elő, mint például: a diklór-benzol, etil-benzol, trimetil-benzol, formaldehid, triklór-etilén, xilol, szén-dioxid.A zárt belső terekben számos az egészségre káros szerves vegyület fordul elő, mint például: a diklór-benzol, etil-benzol, trimetil-benzol, formaldehid, triklór-etilén, xilol, szén-dioxid. A formaldehid a bútorokat alkotó, farost és rétegelt lemezek kötőanyagaként leggyakrabban használt anyag. A többi ártalmas vegyület gyakran előfordul lakkokban, ragasztókban, padlószőnyegben, tintában, szigetelésekben, cigarettafüstben.
- A NASA az egyik légtisztító növénynek tekinti. Megköti a szén-dioxidot, és oxigént termel, továbbá jelentős mennyiségű benzolt, formaldehidet, illetve triklór etilént tud kiszűrni a levegőből. Több német és francia tanulmány kimutatta ezen szobanövények méregtelenítő szerepét.
átültetés, szaporítás
- Évenkénti átültetést nem igényel, ha mégis átültetjük, B típusú virágföldbe tegyük. Szaporítása történhet oldalhajtásokkal, tőosztással, esetleg levéldugványozással, ekkor azonban a színes levelű fajtáknak, sima zöld lombú utódai lesznek.
- A sarjról történő szaporítása a legjobb a tavaszi átültetéssel együtt, hiszen ilyenkor, amúgy is megbolygatjuk a növényt, kiszedjük cserepéből, és láthatóvá válnak a fiatal sarjak kiindulási pontjai is. Ezt a szaporítási mód azért jobb, mert így az anyanövénnyel azonos tulajdonságú új növényekre tehetünk szert.
- Szedjük ki az anyósnyelvet a cserépből, és kissé lazítsuk fel a gyökérzetét. Válasszunk le sarjakat, úgy, hogy azok gyökérrel is rendelkezzenek.
- A leválasztott sarjakat, valamint az anyanövényt is ültessük el. A fiatal növények esetében nem kell túl nagy cserepet választani.
- Elég csak mértékkel öntözni, nyugodtan hagyjuk kiszáradni a föld felszínét. Nyáron 2-3 hetente adhatunk neki tápoldatot, a többi évszakban elhagyható a tápoldatozás.
Lásd még: Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Anyósnyelv