Gyógynövény/Gyógyhatása/M/Mezei zsurló
Gyógynövény/Gyógyhatása Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|
- (Equisetum arvense, Syn: -)
- Drog Equiseti herba,
- Más neve(i): -
Évelő növény, amelynek gyöktörzse van (rizóma); az északi féltekén honos. Székelyföldön, Csík környékén fentőfűnek nevezik. A mezei zsurló, virágtalan, spórás növény, előfordulási helyei a vizes, nyirkos erdők, rétek, vagy árokpartok. Fiatal, meddő hajtását június-augusztus folyamán érdemes gyűjteni.
- Tartalmaz:→ 8-10% kovasav, szaponin, szerves (akonit-, alma-, oxál-) savak, keserűanyag, ekvizetonin, zsír, gyanta, ekvizetrin flavonglikozida, alkaloidok (palusztrin, nikotin).
- Gyógyhatása(i): A zsurló erősíti a kötőszöveteket, eltávolítja a felgyülemlett vizet és csillapítja a köztes vérzéseket.
- Felhasználjuk: A kötőszövetek, polipok és vérzések kezelésére használják. - Gyógyteáit vese-, húgyhólyag-, emésztőrendszeri és prosztatabetegségek kezelésére alkalmazzák. - Vizelethajtó; vese, hólyag, húgyutak kezelésére. - Közismert vérzéscsillapító, orrvérzések kezelésére használják. - Húgyúti fertőzéseknél, valamint ödémás lábaknál hatásos gyógyír. - Fogíny-, szájüregi- és torokgyulladásnál gargarizátuma hatékonyan segít. - Gyenge, törékeny köröm és hajhullás esetében is alkalmazzák, mivel a benne lévő kovasav sok szilíciumot tartalmaz, ami az emberi szervezet számára létfontosságú elem. - A népi gyógyászatban köhögés elleni hatása miatt alkalmazták, de reuma és köszvény ellen is. - Egyes adatok szerint a szervezet ellenálló-képességét fokozó hatása van, és segíti a sebgyógyulást.
- Ellenjavallat: -
Lásd még: A növényről Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek
- Magyar Wikipédia: Mezei zsurló
|