Növények/Z/Zamatos turbolya
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Zamatos turbolya
- (Anthriscus cerefolium, Syn: - )
- Más neve(i): Esztergamag, olasz saláta, édes-petrezselyem. illatos turbolya, zamatos turbolya, francia petrezselyem, ormánka, turboja, borbulya.
A turbolya egy, a zellerfélék családjába tartozó növénynemzetség 13 fajjal, melyek közül 7 fordul elő Európában ebből 4 Magyarországon. Évelők vagy egynyáriak.
Fajok[szerkesztés]
- Zamatos turbolya
- Útszéli turbolya
- Borzas turbolya (Anthriscus caucalis)
- Erdei turbolya (Anthriscus sylvestris)
- Havasi turbolya (Anthriscus nitidus)Az Anthriscus nemzetség 4 tagja közül az egyetlen védett faj.
- Anthriscus abortiva Jord.
- Anthriscus neglecta
- Anthriscus nemorosa (M. Bieb.) Spreng
- Anthriscus sativa Bess.
- Anthriscus tuberculata Spreng.
- Anthriscus vulgaris Bernh.
Zamatos turbolya[szerkesztés]
- A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium) a turbolya nemzetség Magyarországon leggyakoribb faja. Két változata a termesztett var. cerefolium és a serteszőrös termésű vadon élő var. trichosperma, ennek magyar neve útszéli turbolya.
- Az útszéli turbolya DK-Európától Közép-Ázsiáig őshonos, egyesek szerint Magyarországon is; a termesztett változat elvadulva az egész Kárpát-medencében megtalálható, főleg üde akácosok aljnövényzeteként.
- Az ánizsra emlékeztető szagú, édeskés ízű, egynyári növényt már a rómaiak is használták. Szára 20–70 cm hosszú. Levele a petrezselyem zöldjéhez hasonlít, ernyős virágzata kis fehér virágokból áll. A levelek többszörösen szárnyasan összetettek. A levélhüvely éle szőrös. A virágzat összetett ernyő. Gallérlevél nincs, csak gallérkalevelek. A termés éretten nem bordás 2 részre hasadó ikerkaszat. Gyors növekedésű növény, leveleit már vetés után 4–5 héttel vághatjuk.
- A francia konyha kedvelt fűszere, zöldség- és csontleves, baromfiételek, mártások ízesítője. Kiváló még sült húsok, főleg báránysültek, tojásételek fűszerezésére is. Mindenféle gomba, gombás ételek és gombás mártások elengedhetetlen fűszere. Kora tavasszal megjelenő zsenge hajtásaiból salátát is készítenek, később a levelek már keserűvé és rágóssá válnak. Íze erősen eltér a petrezselyemétől, mivel gyenge, zamatos levelei édeskések és ánizsillatúak – ezért édes-petrezselyemnek is nevezik. A francia konyha által használt „fines herbes”, azaz finom fűszernövények egyike.
{{haszn-rész|Drogja a virágzó leveles hajtás (Cerefolii herba) és a termés (Cerefolii fructus).
- A hajtás illóolaj-tartalma 0,03%, a termésé 0,9%; az illóolaj fő összetevője metilkavikol. A hajtás tartalmaz továbbá flavon-glikozidot, keserűanyagokat, ásványi anyagokat, valamint A- és C-vitamint. A termés zsírosolajat is tartalmaz.
- Gyógyhatása(i): Teája vese, hólyag- és emésztőszervi megbetegedéskor jó hatású. Segít csökkenteni a vércukorszintet, növeli a tejelválasztást, vértisztító és enyhén izzasztó, vizelethajtó és görcsoldó hatású.
- Levelét levesek, főzelékek, omlettek, mártások, és körözöttek ízesítésére - a már kész ételekbe használjuk. Szórhatjuk salátákra, díszíthetünk vele zöldséges-, hal-, és húsételeket. Levelét nehéz szárítani, ezért inkább a gyökerét szárítjuk.
- Szárított levelei szobaillatosító keverékekben, teája vese, hólyag, légző-, és emésztőszervi megbetegedéskor jó hatású, javítja a vérkeringést, serkenti a veseműködést, gyorsítja az anyagcserét, kitűnő méregtelenítő, salaktalanítószer.
- Ellenjavallat: -
Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek
- Magyar Wikipédia: Zamatos turbolya