Növények/T/Tyúkhúr

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | T
A lap mérete: 2256 bájt

Növények

Tyúkhúr

Közönséges tyúkhúr
Közönséges tyúkhúr


(Stellaria media, Syn: )
Drog Stellariae (mediae) herba ~ Alsines herba ~ Morsus gallinae herba,
Más neve(i): Tyúkhúr - tikhúr - csillaghúr

Honos Eurázsiában, kozmopolita. Egy- vagy kétéves lágyszárú. A típusos alfaj megművelt területeken, országszerte közönséges, kétszikű, egyéves gyom, de saláta és gyógynövény is.

Kertekben, utak szélén, gyümölcsösben, nedves élőhelyeken
A tyúkhúr vékony karógyökerével, heverő szárának csomóiból eredő bojtos gyökereivel szilárdan kapaszkodik a földben. Levelei átellenesen állnak. A szár alsó levelei nyélbe keskenyednek. Virágai aprók, fehérek, a levelek hónaljában vékony kocsányokon fejlődnek, magánosak vagy állernyős virágzatot alkotnak. A felső állású magházból fogakkal nyíló hosszúkás toktermés fejlődik. Egyedenként több ezer mag terem. A virágzás és a termés megjelenése időben nem különül el. A magvak 2 °C-on már csíráznak, csírázóképességüket 25 évig is megtarthatják a talajban. Kora tavasztól késő őszig virágzik, gyakran enyhe téli napokon is.

Hatóanyag

rutin, octadecatetraensav, cerilcerotat, hentriacentanol A- vitaminban, C-vitaminban, magnéziumban, foszforban és kvarcban gazdag.
Gyógyhatása(i): Zöld állapotban gyűjtve nyersen salátának, pár percig főzve levesbe téve vagy főzeléknek elkészítve használható, kissé kesernyés ízű.
Kelése megelőzhető talajtakarással, mechanikai gyomirtással


Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Tyúkhúr


A Wikimédia Commons tartalmaz Tyúkhúr témájú médiaállományokat.