Növények/I/Indigó

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | I
(Indigofera tinctoria szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A lap mérete: 1905 bájt

Növények

Indigó

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógygombákGyógynövényNövények gyógyhatásaGyógyteákIllóolajok Zsíros olajok Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Növények listája – Ábécé szerinti tartalomjegyzék
Festő indigó
Indigó
(Indigofera tinctoria, Syn: )
Más neve(i): Festő indigó, indigócserje
Az indigó vagy a pillangósvirágúak családjába tartozó nemzetség, melybe mintegy 700 növényfaj tartozik. A fajok trópusi és szubtrópusi területeken, főleg Afrikában honosak.
Előfordulnak közöttük évelő lágyszárúak, cserjék és fatermetűek is. Jól ismert képviselőjük a festő indigó (Indigofera tinctoria), melyből kék indigófestéket állítottak elő.
Az indigófajok levelei jellemzően szárnyasan összetettek, vagyis minden levelük levélkékből áll. Virágaik hosszú fürt- vagy füzérvirágzatot alkotnak, s legtöbbször rózsaszínűek vagy lilás árnyalatúak. Terméseik kis méretű hüvelytermések.
Egyes fajoknál a levelek azonban tövisekké vagy fillódiumokká módosultak, s csupán a fiatal növényeken észlelhetők a szokványos levéllemezek. Északkelet-Afrika és az Arab-félsziget sivatagjaiban élő indigófajok (például az Indigofera spinosa) tövises cserjék, a Dél-Afrikában honos Indigofera filifolia levelei pedig fillódiumokká alakultak (a levélnyél kiszélesedett a levéllemez rovására).
A nemzetségbe nagyjából 700 faj tartozik.


Lásd még: Mit-mihez Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Indigó


A Wikimédia Commons tartalmaz Indigó témájú médiaállományokat.