Növények/A/Apró csalán
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Apró csalán
- (Urtica urens, Syn: (Syn: {{{2}}}, )
- Más neve(i): kis csalán, május virág, májusi gyöngyvirág, kakukkvirág.
Az apró csalán zárvatermő , a kétszikűek osztályába, a rózsavirágúak rendjébe, és a csalánfélék családjába tartozó növényfaj.
- Legfeljebb 60 cm magas, kizárólag fullánkszőrös egyéves növény. Levelei tojásdadok, 1–4 cm hosszúak, a féllemez közepéig vagy harmadáig karéjos-fogasak, a csúcsi fog nem hosszabb a többinél. A nagy csalánnal ellentétben egylaki, a porzós és a termős virágok ugyanazon az egyeden találhatók. A füzér legfeljebb 2 cm hosszú.
- Üde gyomtársulások, kertek, főleg nitrogénben gazdag talajon, 2700 m -ig.
- Virágzása Június-szeptember
- Bár ritkásabb fullánkszőrű, mint a nagy csalán, megérintve ugyanolyan fájdalmat okoz. Ismert gyógynövény. Fiatal leveleit megfőzik és disznóknak, baromfiaknak adjuk összevágva és összekeverve darával.
Lásd még: Gyógyhatása Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Apró csalán