Ugrás a tartalomhoz

Növények/M/Mocsári kosbor

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3340 bájt

Növények

Mocsári kosbor

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Mocsári kosbor
Anacamptis laxiflora
Anacamptis palustris
Anacamptis palustris ssp. robusta
Mocsári kosbor

Anacamptis laxiflora| Anacamptis palustris| Anacamptis elegans fajok

Más neve(i): -


Védett növény! - Eszmei értéke: 10 000,- Ft. (2016)


Törzsváltozat

[szerkesztés]
A mocsári kosbor a kosborfélék családjába tartozó védett növény. Magyarul mocsári kosbornak hívják az Orchis palustrist is – ezt egyes rendszerezők külön fajként tartják nyilván, mások az Orchis laxiflora alfajának tekintik (itt is így írjuk le). A faj Európa legtöbb országában védett.
A törzsváltozat Magyarországon nem szorul különösebb védelemre. Tömegesen fordul elő a Duna-Tisza közén, a Duna mentén, a Balaton mindkét partján, a Drávamenti-síkságon és a Kisalföldön, sőt, szórványosan középhegységeink völgyeiben is nő. Megtalálható a Bodrogközben is.
Leveleinek erezete párhuzamos. Sötétvörös-sötétlila virágai nyúlánk (30–60 cm) fürtben állnak, a tőkocsányon 6–20 virággal. Termése tok.
Május-júliusban (főleg júniusban) virágzik. A talajvíz szennyezésére, így a műtrágyázásra is igen érzékeny.
(Anacamptis palustris, Syn: Anacamptis laxiflora ssp. palustris)
25–50 (60) cm magas lágyszárú évelő. Vékony szára végig leveles. A levelek alul keskenyek, lándzsásak, a hajtáscsúcs felé a keskeny szálasak, 1–1,5 cm-nél nem szélesebbek. Virágzata nyúlánk, laza fürt kevés 1,5–2 cm-es virággal.
A virágok legtöbbször lilásvörösek, ritkán rózsaszínek vagy fehérek. A leplek hosszúkás-tojásdadok, a csúcsuk tompa. A mézajak változó mértékben háromkaréjú. A középső karéja többé-kevésbé hosszabb a két szélsőnél, csúcsa kicsípett. A többé-kevésbé vízszintesen elálló, hengeres sarkantyú vége tompa.
Lápokban, mocsárréteken, enyhén szikes réteken, nedves kaszálókon, nádasokban él; a talaj bolygatását, a meliorációt nem tűri.
Május–júniusban virágzik.

Pompás kosbor

[szerkesztés]
(Anacamptis elegans, Syn: Anacamptis laxiflora ssp. palustris)
Magyarországon pontusi-mediterrán elem. Magyarországon, Romániában, Bulgáriában, Görögországban, a Krím-félszigeten, Afganisztánban honos. Magyarországon nagyobb számban csak a Nyírségben, az Észak-Alföld síkján és a Duna-Tisza közén nő. Fülöpszálláson hibridjei is élnek. A Dél-Dunántúlon szórványos.
Levelei 1,5–2 cm szélesek. A virágok mézajka ép, visszás tojásdad, a lepellevelek 1 cm hosszúak. Főképp júniusban nyílik.


Lásd még: Mit-mihez Tanácsok, tippek


Lásd még: Magyar Wikipédia: Mocsári kosbor

A Wikimédia Commons tartalmaz Mocsári kosbor témájú médiaállományokat.