Növények/R/Réti angyalgyökér

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | R
A lap mérete: 1602 bájt

Növények

Réti angyalgyökér

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Réti angyalgyökér (A. palustris)
Réti angyalgyökér
(Angelica palustris, Syn: -)
Más neve(i): mocsári angyalgyökér, lápi angyalgyökér


Védett növény! - Eszmei értéke: 100.000 ,- Ft. (2016)}}


A réti angyalgyökér hazánkban veszélyeztetett növényfaj, fokozottan védett, csak a Nyírségben előforduló, hozzávetőlegesen 21 állománya maradt fenn.
Termőhelyeit károsító hatások (kiszáradás, beszántás, mesterséges erdőtelepítés, inváziós fajok terjedése, helytelen gyepgazdálkodás) miatt, az állományok jelentős része eltűnt, vagy egyedszáma visszaesett. A faj európai viszonylatban is veszélyeztetett, ezért a hazai állományok fennmaradása, megőrzése alapvető célja a magyar természetvédelemnek.
Erőteljes növekedésű, kopasz, évelő növény. A tőlevelek a talajra fekvők, gerincük tört, szára élesen bordázott, levelei durván fogas szélűek, tojásdadok, majdnem szíves, vagy keskenyedő vállúak. A csésze 5 tojásdad fogú. Gallér és gallérkalevelek nincsenek. A szirmok visszás-szívesek, csúcsuk bevágott, behajló. A termés háti bordái alig állnak ki. A levélhüvely gyengén felfújt.


Lásd még: Magyar Wikipédia: Réti angyalgyökér


A Wikimédia Commons tartalmaz Réti angyalgyökér témájú médiaállományokat.