Ugrás a tartalomhoz

Növények/F/Fehér zászpa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2376 bájt

Növények

Fehér zászpa

Fehér zászpa
Fehér zászpa
Fehér zászpa
(Veratrum album, Syn: -)
Drog Veratri rhizoma et radix,
Más neve(i): Fehér hunyor, ördögrokolya, prüsszentőfű, sárga kükercs, tyúkbolondító, ünőcsecs
Védett növény! - Eszmei értéke: 5 000,- Ft. (2016)
A fehér zászpa a liliomvirágúak rendjébe, a zászpafélék családjába tartozó, Magyarországon védett, mérgező reliktum faj. Gyógynövény.
50-150 centiméter magas, évelő növény. Húsos gyöktörzsű, nagy termetű, tövén megvastagodó hengeres szárán merev, ép szélű levelei szórt állásúak, széles-tojásdadok, hosszában erősen redőzöttek, fonákjukon pelyhes szőrűek, lándzsásak. Végálló fürtös bugavirágzata dús virágú, 30–60 cm hosszú, kocsánya rövidebb a murvánál, 6 leplű virágai csillag alakúak, 8–15 mm szélesek, fehérek, vagy sárgásak (nálunk többnyire fehérek), kívülről zöldesek, az alsók hímnősek, a felsők csak porzósak.
Toktermése 10–15 mm hosszú, ritkás szőrű. Június-augusztusban virágzik.
Lápréteken, alpesi legelőkön, magaskórós társulásokban. Közép- és Dél-Európa hegyvidékein elterjedt, nálunk a Dunántúlon, a Duna-Tisza közén szórványos, többek közt a Gödöllői-dombság területén él.
Gyógyhatása(i): Erősen mérgező hatása miatt ma már – közvetlenül használva – csak az állatgyógyászatban van némi szerepe. Vérnyomáscsökkentő alkaloidjait a protoveratrint és a germerint a gyógyszeripar dolgozza fel.
Az ókori görögök elmebaj elleni gyógyszerként, láz- és idegfájdalom-csillapítására, tetűirtásra, tüsszentőpornak is használták.


Ellenjavallat: Mérgező.


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Fehér zászpa


A Wikimédia Commons tartalmaz Fehér zászpa témájú médiaállományokat.