A kanalaslevelű körtemoha lombos altörzsébe tartozó, más lápi mohák között él, elszórtan vagy eléggé tömött vagy laza gyepeket alkot, amely piszkos vagy barnászöld, gyakran feketés, barnán gyökérszőrös.
A szár 2-10 cm magas, tömörebben vagy lazán leveles; a levelek lágyak, az alsók gyakran kisebbek, tojásdadok, tompák, a felsők nagyobbak, megnyúlt visszás-tojásdadok vagy megnyúlt elliptikusak, üstökszerűen tömörülők, a tőnél nagyon keskenyek, keskenyen és röviden lefutók vagy éppen nem lefutók.
A levelek felül nagyon röviden kihegyesedők vagy tompa hegyűek, kanálszerűen kivájtak, a szélük nem begöngyölödő vagy a tőnél keskenyen visszahajló. Szegélyük 2-3 sejtsorból áll, ép szélű, a csúcson néha gyengén tompán fogacskás. A levélér kevésbé erős, a tőnél vöröses, a levélcsúcs alatt vagy a csúcsban végződik vagy a legfelső üstökleveleknél röviden kilépő. A levéllemez sejtjei felül rombuszos hatszögletesek, faluk gyengén vastagodott, a tőnél négyszögletesek, pirosak. Kétlaki.
Nálunk eddig csak steril példányt találtak. A toknyél 3-4 cm, vörös. A tok csüngő, szabályos, fordított tojásdad, elég hosszú nyakú. Lápréteken, lápokban él, nagyon ritka.
Idézet az 1996. évi LIII., a természet védelméről szóló törvény 42. §-ából:
(3) Igazgatóság engedélye szükséges védett, illetve – ha nemzetközi egyezmény másként nem rendelkezik – nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó növényfaj:
a) egyedének, virágának, termésének vagy szaporításra alkalmas szervének gyűjtéséhez;
b) egyedének birtokban tartásához, adásvételéhez, cseréjéhez;