Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Kárpáti sisakvirág

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | K
A lap mérete: 2466 bájt

Növények

Kárpáti sisakvirág

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Kárpáti sisakvirág
Kárpáti sisakvirág
(Aconitum moldavicum, Syn: -)
Más neve(i): -


Védett növény! - Eszmei értéke:50 000 ,- Ft. (2016)


A kárpáti sisakvirág a boglárkafélék családjába tartozó, mérgező növényfaj.
Európában honos, az Északi- és Északkeleti-Kárpátokban, illetve a környező középhegységekben (Magyarország, Szlovákia, Lengyelország, Ukrajna, Románia). Magyarországon a Bükkben, a Mátrában és Hegyalján ismertek állományai.
Hegyvidéki bükkösökben, gyertyános-tölgyesekben, égerligetekben él. Júniustól szeptemberig virágzik.
A kárpáti sisakvirág 60–120 cm magas, lágyszárú, évelő növény. A talajban található ferdén hengeres, elágazó gyöktörzse, amelyből minden évben kihajt a szára. Szára végig leveles, felül elágazhat. Levelei tenyeresen szeldeltek, nagyjából a kétharmadukig osztottak, a sallangok fogasak vagy hasogatottak.
Virágzata összetett fürt, amelyet kétoldalian szimmetrikus (zigomorf), sisak alakú, sötét-ibolya színű virágok alkotnak. A sisak a szélességénél 2-3-szor hosszabb, zsákszerűen megnyúlt. A sisakot az összeforrt csészelevelek alkotják, bennük helyezkedik el a helyezkedik el két hosszú nyelű, kunkorodó csúcsú, sarkantyús szirom; a másik két sziromlevél alsó ajkat formáz.
Termése 3–5-ösével álló tüszőcsokor. Magvai tompa szélűek, feketék.
Két alfaja ismert, az Aconitum moldavicum moldavicum és az Aconitum moldavicum hosteanum.
A szintén védett karcsú sisakvirág (Aconitum variegatum) hasonlít hozzá, amelynek virágai kékes-ibolyás színűek, levelei pedig a főérig szeldeltek.


Lásd még: Mit-mihez Tanácsok, tippek


Magyar Wikipédia: Kárpáti sisakvirág
A Wikimédia Commons tartalmaz Kárpáti sisakvirág témájú médiaállományokat.