Védett növény! - Eszmei értéke:: 5 000,- Ft.(2016)
A közönséges palástfű az palástfű nemzetség típusfaja. A rózsafélék családjába tartozó növény. A nemzetség számos nehezen elkülöníthető apomiktikus kis fajra oszlik. Magyarországon az összes palástfű faj védett.
700 méter magasságig előfordul hegyekben, mezőkön, leggyakrabban hegyi réteken. Magyarországon különösen elterjedt a Bükk hegységben, de a Mátrában is megtalálhatóak állományai.
Évelő növény, amely könnyen felismerhető nagy, kerek, ujjasan karéjos leveleiről. Sima, zöld szára 10–40 cm magasra nő. Apró, zöldessárga virágai sátorvirágzatot alkotnak. Száraz, kerek, sárgás, a kehelyben elhelyezkedő termésében egyetlen magot találunk.
Tartalmaz:→ tanninok (cseranyagok), glikozidát, procianidint és más flavonszármazékot, ásványi sókat, keserűanyagot, fitoszterolt tartalmaz. A levelek sok C-vitamint, kalciumot, magnéziumot és foszfort tartalmaznak.
A benne lévő tanninoknak (cseranyagoknak) köszönhetően összehúzó hatású növény, ezért segíti a szövetek feszessé válását, a hegesedést; vérzéscsillapító hatása is ismert. A flavonoidok miatt jó vérkeringést biztosít.
Gyógyhatása(i): A palástfű képes szabályozni a rendszeres és bőséges havi vérzést és gyorsabban begyógyítja a sebeket. Szülés előtt erősíti a méhet, a szülés után pedig felgyorsítja a regenerálódási folyamatot. - A palástfüvet gyakran alkalmazzák hasmenés és vastagbélgyulladás kezelésére. - A menstruációs ciklus rendellenességeinek, valamint vénás keringési elégtelenség kezelésére is javasolt. - Forrázata: hasmenéses állapotokban, cukorbetegségben, erős havi vérzésekben. - Külsőleg: sebgyógyító, enyhíti a bőrgyulladásokat és a viszketést, - Fogínygyulladás esetén vérzéscsillapítóként használják. - Külsőleg hatásos narancsbőr, szövetgyulladás, bőrön lévő csíkok, a bőr öregedése, valamint csillapítja a rovarcsípés okozta fájdalmat. - Fürdőkúrával a hüvely ápolása, a fehérfolyás kezelése ajánlott.
A palástfűnek jelenleg semmilyen káros mellékhatása nem ismert, még hosszan tartó alkalmazása esetén sem.
Idézet az 1996. évi LIII., a természet védelméről szóló törvény 42. §-ából:
(3) Igazgatóság engedélye szükséges védett, illetve – ha nemzetközi egyezmény másként nem rendelkezik – nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó növényfaj:
a) egyedének, virágának, termésének vagy szaporításra alkalmas szervének gyűjtéséhez;
b) egyedének birtokban tartásához, adásvételéhez, cseréjéhez;