Ugrás a tartalomhoz

Növények/B/Baranyai peremizs

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 1904 bájt

Növények

Baranyai peremizs

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógynövények‎‎Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Baranyai peremizs
Baranyai peremizs
(Inula spiraeifolia, Syn: -)
Más neve(i): bajnócalevelű peremizs


Védett növény! - Eszmei értéke:10 000,- Ft. (2016)
A baranyai peremizs a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozó faj.
Melegkedvelő, szubmediterrán elterjedésű fajai, általában évelő növények, Eurázsiában és Afrikában honosak.
Az elterjedési terület Franciaország, Korzika, Olaszország, Svájc, Horvátország, Szlovénia, a Balkán-félsziget, Magyarország, Bulgária és Törökország. Svájcban a kontinentális félszáraz gyepek (Cirsio-Brachypodion) társulásának jellegzetes faja, de előfordul az insubriai szárazgyepek (Diplachnion) társulásában is.
A magforma egy magvú, inaktív gyümölcs, amely alsó petefészekből alakul ki. A termésfal és a maghéj nagyon szorosan és szilárdan kapcsolódnak egymáshoz, és részben az átalakult csészelevelekkel együtt röpképes diaszpórát alkotnak.
A teljes virágzat általában három-tíz kosár alakú részvirágzatból áll. A csészék 25-35 milliméter szélesek, a külső fellevelek tojásdad-lapát alakúak, visszahajló hegyűek. A fellevelek csupasz vagy csillós. A külsők rövidebbek, mint a belsők.
A virágzási időszak júniustól augusztusig tart. Méretük a néhány centiméterestől akár három méteresig terjedhet, amely Magyarországon kizárólag a Mecsekben és a Villányi-hegységben fordul elő.


Magyar Wikipédia: Baranyai peremizs
A Wikimédia Commons tartalmaz Baranyai peremizs témájú médiaállományokat.