Növények/G/Győzedelmes hagyma
< Növények | G(Növények/H/Havasi hagyma szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Győzedelmes hagyma
- (Allium victorialis, Syn: (Syn: {{{2}}}, )
- Más neve(i): havasi hagyma
- Védett növény! - Eszmei értéke:,- Ft. (2012)
A győzedelmes hagyma védett reliktum faj és egyben gyógynövény. A neve nem a győzelem szóból, hanem a Mons Victoralis (Mont St. Victoire Provence-ban) hegyről, eredeti termőhelyéből ered.
- Csoportosan növő, 30–60 cm magas, hagymás évelő. A hagyma ujjnyira megnyúló, kúszó gyökértörzsből nő, buroklevelei rostosak. A szár közepéig leveles, hengeres, felfelé fokozatosan élessé válik.
- Levelei alig nyelesek, széles lándzsásak, 8–17 cm hosszúak, 3–6 cm szélesek, redőzöttek, hamvaszöldek.
- A virágzat végálló, 4–5 cm átmérőjű, gömbös állernyő, a buroklevelek lehullók. A virágok lepellevelei 5 mm hosszúak, zöldes-fehérek vagy sárgásak, illatosak. Az érett toktermés kilöki magából a fekete magvakat. Virágzás: május-június.
- Bimbósan bókoló virágzáskor felegyenesedő virágai, szárlevelei és hálózatosan, recésen foszló hagymaburoklevelei révén különböztethető meg a gyakori, csak tőlevelekkel bíró medvehagymától.
- Élőhelye a medvefül kankalinhoz hasonló, elsősorban az alhavasi, havasi öv szikláin, sziklahasadékaiban és sziklagyepeiben él, de az Alpok előterében előfordul lápréteken is.
- Kedveli a szivárgásoktól nedves, sok meszet és kevés humuszt tartalmazó, köves talajt. A nyílt és a zárt dolomitgyepekben, az északias fekvésű bükkösök és a karszterdők érintkezési vonalában fordul elő a Dunántúli-középhegységben (Vértes, Bakony, Keszthelyi-fennsík) és a Bükk-vidék területén.
Lásd még: saláta készülhet belőle.
- Magyar Wikipédia: Győzedelmes hagyma