Növények/B/Bételdió

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | B
(Areca catechu szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3818 bájt

Növények

Bételdió


Bételdió
(Areca catechu, Syn: Piper chavica betel)
Drog Arecae semen,
Más neve(i): bételpálma vagy arékapálma

A bételdió az egyszikűek osztályának a pálmavirágúak rendjébe, ezen belül a pálmafélék családjába tartozó faj.


Felhasználható része(i): Az ázsiai pálma nagy magja.

Törzse karcsú, felületét jelentéktelen levélripacsok borítják. A levelek viszonylag kis méretűek, rendezetlennek tűnnek, a levélszárnyak nagyon sűrűn állnak. A virágzatok és a terméságazatok a levélüstök alatt helyezkednek el, a sima, zöld áltörzs tövében. A növény felálló törzsű, többnyire 10-15 méter magas fa, de a 30 méter magasságot is elérheti. Levele szárnyalt, többnyire mintegy 2 méter hosszúságú. A levélfelület nem egyenletesen tagolódik levélszárnyakra, ezért a levélkék gyakran különböző mértékben redőzöttek és többcsúcsúak. A levelek szétállók, csúcsukon némileg lehajlanak. Kicsi és világossárga virágai finoman elágazó, messziről púderpamacsra emlékeztető virágzatokban fejlődnek. Termése sárga vagy narancsszínű, gömbölyded vagy tojás alakú, legfeljebb 6 centiméter átmérőjű.

Gyógyhatása(i): Emberre toxikus. A bételrágás elnyomja az éhséget, és állítólag elpusztítja a bélparazitákat, a fogakat azonban megfeketíti, és lehet, hogy szájrákot is okoz. Az arecolin a paraszimpatikus idegrendszer működésének tónusát fokozó szer (parasympathicomimeticum), enyhe pupillaösszehúzó, pupillaszűkítő (mioticum) - pilocarpinszerű, féreghajtó az állatgyógyászatban.


Használat

A bételpálma magvait Délkelet-Ázsiában élvezeti cikként fogyasztják. A mag tápszövetét szeletekre vágják, majd mészporral és pirított citrommal, a maláj akácfából (Acacia catechu) származó catechu gumival, szerecsendióval, kardamommal és más fűszerekkel szórják meg, a bételbors levelébe göngyölik. Rágás közben különböző hatóanyagok szabadulnak fel belőle, az enyhén kábító arecain és az arékavörös színanyag. Ezek serkentik a nyálképződést, és a nyálat vörösre festik - számos kannibáltörténetnek ez volt az alapja. Jóllehet ma már ritka a bételrágás, Thaiföldön fennmaradt az a szokás, hogy a vőlegény a mátka szüleinek bételdiót és bételborsot ajándékoz.


Tartalmaz:→ 0,3-0,6% alkaloid, fő alkotója arecolin (metil-1,2,5,6-tetra-hidro-1-metilnikotinát), mellékalkaloidok guvacin, izoguvacin, guvacolin, arecolidin, arecaidin, 14-18% zsíros olaj, 15-25% cserzőanyag, hemicellulózok, cukrok, gyanta, catechin, leucocyanidin, leucopelargonidin A bétel levél chavikolt allylpyrocathecholt, chavibetolt és cadinent tartalmaz.

Hatás

Az arekolin egy központi idegrendszer stimuláns. Növeli a keringést és csökkenti a szív munkaterhét. A bétel levélnek enyhe stimuláló tulajdonsága van.


Ellenjavallat: A túlzott arekolin a mértéktelen használattól vagy az éretlen dióból szédülést, hányást, hasmenést és rángógörcsöt okozhat. A rendszeres használata mélyvörösre színesíti a szájat, ínyeket és fogakat (a catechu gumi okozza). A bételdió hosszútávú használata állítólag gyengíti a szexuális potenciát.


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Bételdió


A Wikimédia Commons tartalmaz Bételdió témájú médiaállományokat.