Ugrás a tartalomhoz

Növények/E/Egyszarvú gyökér

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Aletris farinosa szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2593 bájt

Növények

Egyszarvú gyökér

A növény
Egyszarvú gyökér
(Aletris farinosa, Syn: -)
Más neve(i): kólika gyökér, csillagfű

A jamszgyökérvirágúak rendjébe, a (Nartheciaceae) családjába tartozó faj. Korábbi rendszerekben a liliomvirágúak (Liliales) egyik családjaként szerepeltek, mára azonban a molekuláris kladisztika eredményei alapján önálló rendi rangot kaptak. A nemzetség tudományos neve a görög αλετρις (aletris) szóból származik, amelyet a szemek lisztbe őrléséért felelős rabszolgalányok leírására használtak, és a lepel lisztes textúrájára utal.

Honosak Ázsiában, Kína, Japán, Nyugat-, Dél-, Kelet-Ázsia és a kelet-, észak-amerikai és a Bahamákon. A családba tartozik 23 faj és 1 hibrid,

Az egyszarvú gyökér néven, a XIX. században Lydia Pinkham "női tonik" népszerűségének fontos alkotóeleme volt, amelyet a menopauza és a fájdalmas menstruáció idején használtak.

Lágyszárú növény, a szárlevelek rózsalevelet képeznek, lándzsás, lándzsás-elliptikus vagy elliptikus, laposak, bőrszerűek, gyökere, rövid, ritkán hagymás. Viráguk egyivarú, a porzók és lepellevelek száma benne 6. Virága füzér-virágzat, porzói hosszúkás lándzsa alakú fejek, hosszabbak, mint a szálak, sokalakú, összeolvadt az alap perianthjával, háromszoros elágazású bibenyakkal végződik. Magok, mélyen barázdált, elliptikus, 0,5-0,8 mm hosszúak.


Tartalmaz:→ Ezeknek a növényeknek a gyökértörzse (rizóma) nagyon keserű, ösztrogénhatású szaponinokat (diosgenint), illóolajokat, gyantát, és méherősítő hatóanyagot tartalmaz.
Gyógyhatása(i): Kis adagokban az emésztőrendszer tónusát növelő (tonizáló) hatásúak, serkentik a gyomor szekréciós funkcióit és megkönnyítik az emésztést. Nagy dózisokban hánytató és hashajtó, valamint enyhén pszichoaktív hatást mutatnak. Gyomorerősítő, emésztési zavarok, kólika, gázképződés ellen, így a nők hormonális állapotváltozásainak megfelelő hangulatingadozásain is javíthat.


Lásd még: Egyszarvú gyökér

Magyar Wikipédia: Egyszarvú gyökér
A Wikimédia Commons tartalmaz Egyszarvú gyökér témájú médiaállományokat.