Ugrás a tartalomhoz

Növények/N/Nyárfa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Populus szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3002 bájt

Növények

Nyárfa

Nyárfa
(Populus, Syn: )
Más neve(i): '

A nyárfa a Malpighiales rendjének és a fűzfafélék családjának egyik nemzetsége mintegy 99 fajjal és hibriddel.

A magyarországi „tiszta” és keverék nyárfafajok első monográfiáját Gombocz Endre állította össze 1908-ban, A Populus-nem monográfiája címen. A munka bővített kiadását húsz évvel később ugyanő adta közre. A nemzetségbe főképp a föld északi féltekéjén honos (holarktikus) fák tartoznak.

15–50 méteresre is megnő, törzsének átmérője elérheti a 2,5 métert. A fiatal fák kérge sima, színe a fehértől zöldesig vagy sötétszürkéig bármilyen lehet. Néhány faj kérge öregkorára mélyen barázdálódik.

A levelek mérete még az egyes fákon is nagyon eltérő lehet: a kis levelek főként az oldalágakon, a nagyobbak az erősebb ágakon nőnek. Sok faj levelei ősszel sárgára vagy világos arany árnyalatúvá színeződnek. A levelek rombusz alakúak, a szélük karéjos vagy fogas, a nyelük hosszú.

Virágai a sallangos murvalevelek hónaljában ülnek, laza barkavirágzatban. Virágait a szél porozza be. Lombhullató. Gyorsan nő. A szikesedő homoktalajok és a folyóparti füzesek (Salicetea purpureae) jellemző fája.

A Populus nemzetséget hagyományosan hat szekcióra osztjuk a levelek és virágok jellemzői alapján.[1] Az alábbi osztályozás ezt a felosztást követi. Az újabb genetikai vizsgálatok e felosztás helyességét nagyban alátámasztották. Kimutatták egyúttal azt is, hogy a fajok kapcsolatai valamelyest még összetettebbek, az egyes csoportok hibridizálódása és introgressziója miatt a nemzetség evolúciója hálózatos. Egyes fajok (lásd alább) nukleáris (apai úton öröklődő) DNS-ének és kloroplasztisz (anyai úton öröklődő) DNS-ének különbözősége tisztán e fajok hibrid eredetére utal.[2] A nemzetségben a hibridizálódás jelenleg is gyakori; az egyes szekciókban sok hibrid faj ismert.


Felhasználható része(i): '
Gyógyhatása(i): '


Ellenjavallat: Enyhe allergiát okozó, szélbeporzású növény. Virágzás idején – az intenzív magszőr kibocsátás miatt – belégzéskor torokviszketést, köhögést és fulladást okozhat, szembe jutva pedig könnyezést, vörösödést. Orrba kerülve tüsszögést, orr folyást eredményezhet.


Lásd még: [[Nyárfafajok listája]] Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Nyárfa


A Wikimédia Commons tartalmaz Nyárfa témájú médiaállományokat.