Ugrás a tartalomhoz

Növények/F/Földi mandula

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | F
(Cyperus esculentus szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3371 bájt

Növények

Földi mandula

Földi mandula


Földi mandula
(Cyperus esculentus, Syn: -)
Drog ',
Más neve(i): csufa


Honos Indiában, de nemcsak a trópusokon, szubtrópusokon, hanem világszerte elterjedt, gyakran gyom.
Termeszthető Magyarországon is. Talajban kúszó kis gumója rostban, zsírsavakban, szervetlen elemekben gazdag, kissé mandula ízű.
A földimandula számára legideálisabb a homokos talaj, a kötött agyagosban jóval alacsonyabb a hozama, az erősen savas földben gyakorlatilag nem növekszik. A bő terméshez igényli a nedvességet, gondozásának nagyobb részét az öntözés tegye ki, s ez ültetés után is fontos, mert nedvesség nélkül nem csírázik.

A Cyperus esculentus egynyári vagy évelő növény, 90 centiméter magasra nő meg, gumóból kiálló szárral. A növényt magvak, kúszó rizómák és gumók szaporítják. A C. esculentus klonális természetéből adódóan ki tudja használni az antropogén vagy természeti erők által okozott talajzavarokat.

A szárak háromszög alakúak, és karcsú, 3–10 milliméter széles leveleket viselnek. A növény tüskéi jellegzetesek, lapos, ovális magokból álló csoporttal, amelyeket négy lelógó, levélszerű fellevelek vesznek körül, amelyek egymástól 90 fokban helyezkednek el. 5-30 mm hosszú és egyenes vagy keskeny elliptikus, hegyes és 8-35 virággal. Színe a szalmaszínűtől az aranybarnáig változik. Növényenként akár 2420 magot is termelhetnek. A növény lombozata nagyon kemény és rostos. A gyökerek finom, rostos és pikkelyes rizómák kiterjedt és összetett rendszere, amelyekhez apró, kemény, gömb alakú gumók és bazális hagymák kapcsolódnak.

A gumók azok Átmérője 0,3–2,5 cm, a színek sárga, barna és fekete között változnak. [18] [19] Egy növény több száz-több ezer gumót termelhet egyetlen tenyészidőszak alatt. Hideg hőmérsékleten a lombozat, a gyökerek, a rizómák és az alaphagymák elpusztulnak, de a gumók túlélik, és a következő tavasszal újra kihajtanak, amikor a talaj hőmérséklete 6 °C felett marad. Akár több év múlva is újra sarjadhatnak. Amikor a gumók kicsíráznak, sok rizóma indul be, és a talaj felszínéhez közeli bazális hagymában végződik. Ezek a bazális hagymák a szárakat és a leveleket a föld felett, a rostos gyökereket pedig a föld alatt indítják el. A C. esculentus szélporzású, és keresztbeporzást igényel, mivel önmagával összeférhetetlen.

Gyógyhatása(i): Különleges, diétás élelmiszert szolgáltat, emellett étvágycsökkentő, tonizáló, hasmenésgátló, tejelválasztás fokozó.


Felhasználjuk:Kivonatait is használják.
Ellenjavallat: -


Lásd még: A növényről Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek


Magyar Wikipédia: Földi mandula
A Wikimédia Commons tartalmaz Földi mandula témájú médiaállományokat.