Növények/Z/Zeller

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | Z
(Apium graveolens szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 7568 bájt

Növények

Zeller

Zeller levél
Zeller gumó
Zeller
(Apium graveolens, Syn: )
Drogok Apii (graveolentis) herba, Apii (graveolentis) radix| Apii fructus| Apii semen| Apii aetheroleum fructi
Más neve(i): Erősszagú-, gumós-, metélő-, szárzeller,
A zeller a zellerfélék családjába tartozó gyógy- és fűszernövény, levél-, és gyökérzöldség.
Görög nevét (szelinon) Szilénoszról (Dionüszosz egyik nevelője és gondviselője volt, később is az isten állandó kíséretéhez tartozott, és sohasem józanodott ki, mert a barbárok módjára keveretlenül itta a bort.), a mondák sokarcú figurájáról kapta, méghozzá vélt potencianövelő hatása miatt. Olasz és spanyol közvetítéssel alakult ki az angol celery és a német Sellerei alak, utóbbi átvételével pedig a magyar zeller.
Őshazája valószínűleg a Mediterráneum; alighanem onnan terjedt el már az ókorban. Kínában először az 5. század tájékán említik.
Szerte a világon termesztik három változatban. A fajták a termesztés-nemesítés hatására különültek el az utóbbi kb. 2000 évben: a görögök még vadzellert használtak, és azt a petrezselyemmel csereszabatosnak tekintették. Az egyiptomiak kisebb mennyiségben már termesztették.
A szárzellert (angol zeller, rúdzeller, halványított zeller) (Apium graveolens var. dulce).


Felhasználható része(i): levél, gyökér, mag

Gumós zeller

A gumós zeller (Apium graveolens convar. rapaceum) neve arra utal, hogy egyedül ez a változat növeszt szárgumót.

Szárzeller

A szárzeller gumója kicsi és tele van gyökérrel, ezért étkezésre nem alkalmas. Levelei 30–40 cm hosszúra is megnőnek, a levélnyél 3–4 cm széles.

Salátának használják, vagy összeturmixolva leves, koktél készülhet belőle.

Metélő zeller Bővebben: Metélőzeller

A metélő zeller (Apium graveolens var. silvestris forma secalinum) lombja ásványi sókban és éterikus olajokban egyaránt gazdag. Külsőre eltér a másik két zellertől, de aki gumós vagy halványított zellert termeszt, annak az a levélszükségletét is biztosítja.


Tartalmaz:→ A termések tartalmaznak illóolajat (limonént, szelinént, alkil-ftalidokat), furokumarinokat, flavonoidokat, a gyökerekben poliinek is megtalálhatók. A gumós zeller zöldjében viszonylag sok a A-, C-vitamin, a foszfor és a mész, a szárzellerben pedig a B1- és B2-vitamint. Antioxidánsok, és ezek a párolt zöldségben sem bomlanak le. Legjelentősebb hatóanyaga a K-vitamin, emellett előnyös tulajdonsága a sok rost. A gumós változat vitamintartalma elenyésző, viszont levelében és gumójában sok az illat- és ízanyag, ami kiváló, karakteres (édeskésen fanyar) fűszerré teszi. Mész- és foszfortartalma is jelentős.
Gyógyhatása(i): Népszerűségének fő okai az illóolajok. Ezekből a legtöbbet a mag tartalmazza, ennek tulajdonították a legtöbb varázs- és gyógyerőt. A zellermagot az ajurvédikus gyógyászat és a görög orvostudomány is ízületi bántalmakra alkalmazta, de jónak tartották megfázásra, vízhajtónak, emésztéssegítőnek és májgyógyszernek is. - Fogyókúrás hatása számottevő, idegerősítő és a nemi hormon képződését is serkenti. - A zeller elpusztítja a baktériumokat és gombákat a vesékben, a belekben, illetve a gyomorban, fokozza az alhasi vérkeringést, így segíti a szervezetünk méregtelenítését és fokozza az energiaellátásunkat. - Tisztítja a veséket, élénkíti a működésüket, gátolja a homok- és vesekőképződést és vízhajtó hatású, ezzel segíti a vesekő, ill. –homok kihajtási folyamatát is. - Segít egyensúlyban tartani a vérben a sav és a lúg egyensúlyát. Megakadályozza a szervezet elsavasodását, és ezzel megelőzhető például az allergia, ekcéma, pikkelysömör, túlsúly, daganatos megbetegedések, cukorbetegség, vérmérgezés. - Az A-vitamin fontos szerepet kap a tüdőrák elleni védelemben. - Kiváló hatása van a bőrre, de a jó látáshoz is. - A friss zellerben található K-vitamin a csontokra van rendkívül jó hatással. - Azt is kimutatták, hogy igen hasznos az Alzheimer-kórban szenvedőknek, ugyanis csökkenti az agysejtek károsodását.

Felhasználása

Nyersen salátákhoz használható. - Jól ízesíti a főzelékeket, mártásokat, hús- és tojásételeket, de a diétás étkeztetésben is fontos szerepe lehet. - Magjából és leveléből tea is készíthető, mely alkalmas vizelethajtónak. - A zellersóval (őrölt zellerlevél és só keverékével) grillsülteket fűszereznek. - Szárított, őrölt állapotában jól zárható edényben kell tartani, hogy illatanyagait megőrizzük. - Az ilyen zeller kiváló levesízesítő, de zellerkrémlevest is főznek belőle.


Termesztése

Viszonylag későn (a 9. század tájékán Franciaországban vagy Olaszországban) kezdték nemesíteni; ekkor vált el a szárzeller útja a gumótól. Ebben az időben fűszerként nem volt divatos; főként gyógyszerként hasznosították. Később Európában a gumós zeller a kontinensen, a szárzeller a Brit-szigeteken futott be nagy karriert. 1623-ban a franciák inkább ízesítőnek tekintették; a zellerszárat a 17. században kezdték csak önállóan enni (anélkül, hogy varázserőt, extra libidót vagy bármi egyebet vártak volna tőle). A 17. század végén főleg salátának ették; ekkor nemesítették ki a mai szárzeller ősének tekinthető változatot. Fő céljuk a vad zeller túlságosan harsány ízének visszafogása volt; ennek érdekében áttértek a magok késő őszi vetésére — így a téli salátaigényt is ki tudták elégíteni.
A halványított szárzellert árnyékolják (földdel feltöltik, mint a spárgát, zölhagymát stb.). Ezt a módszert 18. század közepén Svédországban találták fel — ezzel az eljárással is zsengébb ízű leveleket kaptak. A módszer különösen népszerű lett Amerikában, ahol 1806-ban már négy külön nemesítésű fajtát hirdettek.
A kelet-angliai lapályokon az 1800-as években kezdték termeszteni a szárzellert, és mivel a termesztése bonyolult volt, meglehetősen drágán árulták. Ez jelentősen hozzájárult a zellerdivat kialakulásához.
Ellenjavallat: Érzékeny személyek esetében a növény, különösképpen a vadzeller, súlyos allergiás tüneteket válthat ki. - Terhes nőknek, vesebetegek diétájában nem ajánlott! - Vízhajtós vagy véralvadás elleni kezelés alatt csak fűszer mennyiségben fogyasszák.


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek


Magyar Wikipédia: Zeller
A Wikimédia Commons tartalmaz Zeller témájú médiaállományokat.