Ugrás a tartalomhoz

Növények/S/Sárgadinnye

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Cucumis melo szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3771 bájt

Növények

Sárgadinnye

Sárgadinnye
Sárgadinnye
Mauro David hiperrealista festménye, a Sárgadinnye ólomüvegben (Fruttiera di cristallo con meloni)
Sárgadinnye
(Cucumis melo, Syn: -)
Más neve(i): -


A sárgadinnye ázsiai eredetű gyümölcs, gyógynövény. Álterméséért már 4000 évvel ezelőtt is termesztették Perzsiában[1] és Afrikában.
Termesztése csak azokon a vidékeken ajánlatos, ahol hosszú meleg nyár van, így elegendő az idő a beéréshez. Az éghajlati hőmérséklet határozza meg a cukortartalmát is. Jó, tápdús talajt igényel. A hőmérsékletet emelhetjük, ha fekete fóliát helyezünk az indák alá. A gyümölcsöt zöldségként vagy desszertként használják, de a növény más részei (fiatal levelek, hajtások, magvak és gyökér) is fogyaszthatók élelmiszerként.
Többféle fajtáját ismerjük. Héja lehet sima, rücskös, hálós, vagy barázdált, húsa narancsszínű vagy zöldes árnyalatú, egyes fajtáknál a dinnye érésével, a zöld szín aranysárgára változik. A nevük is különbözhet, színük is, sőt tápanyagtartalmuk is.
A sárgadinnye osztályozása a termésjellemzők (felszín és hús) alapján történik, de a hibridizáció miatt nem mindig könnyű megkülönböztetni a csoportokat.

A sárgadinnyének három fő fajtacsoportja van

- 1.) a pézsmadinnye egyértelműen hálós, a héj felszínén megemelkedett hálózattal általában világosabb, mint a gyümölcs;
- 2.) a sárgadinnye héja szemölcsös vagy pikkelyes, de nincs behálózva;
- 3.) A téli dinnye vagy sima vagy sekélyen hullámos, de nem hálózott dinnye.

Tápértéke

Tápértékét a következő anyagok határozzák meg: w:kalcium, w:foszfor, w:vas, w:nátrium, w:kálium, w:mangán, w:magnézium, w:réz, w:cink, w:kobalt és w:króm, A-vitamin, w:niacin, w:riboflavin, w:tiamin, folsav és C-vitamin.

Gyógyhatása

  • A sárgadinnye kitűnő gyógyszer mindenféle lázas és gyulladásos betegségre. Gyógyhatását béta-karotin tartalmának köszönheti, de sikerét növeli, a benne levő nagy mennyiségű ásványi anyag.
  • Jó hatást vált ki a hasi rész bármely, gyulladással kapcsolatos megbetegedés gyógyításában: vékony és vastagbélgyulladás, illetve a vékonybél végénél levő zár (ileum) gyulladása esetén ajánlatos a sárgadinnye fogyasztása. A bél e szakaszának gyulladása főleg azoknál a vegetáriánusoknál jelentkezhet, akik táplálékuk legnagyobb részét nyersen fogyasztják. A kemény, rostos táplálék olyan károsodást végezhet a belekben, aminek következtében leszűkül a járat, illetve krónikus gyulladás jön létre, nem egyszer rák.

Lásd még

Jegyzetek

Forrás:

Magyar Wikipédia:, Sárgadinnye, 2011. március 14., 03:30 (CET)


A Wikimédia Commons tartalmaz Sárgadinnye témájú médiaállományokat.
  1. Muskmelons Originated in Persia