Ugrás a tartalomhoz

Növények/Ü/Ürömcserje

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Artemisia elatior szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 3159 bájt

Növények

Ürömcserje

Ürömcserje
(Artemisia abrotanum, Syn: Artemisia elatior)
Drog Artemisia herba,
Más neve(i): abrutüröm, ciprusfű, déli üröm, ebruta, Istenfa, Isten fája, Istenfű, ürömcserje, seprőruta, Istenfácska.
A növény egy bokros, 100–120 cm magas, fásodó tövű, erős illatú félcserje. Hazája Kis-Ázsia és Európa déli része. :A középkortól termesztik Európában.
Fás tövű, dúsan elágazó, sallangos levelű ürömfaj, levélsallangja keskeny, szálas, virága sárgás, nálunk kertben és temetőben ősz felé virít. A zöldes-szürkés levelek kicsik, keskenyek és pihések. Kis virágai sárgák. Könnyen lehet szaporítani, tavasszal magról, ősszel dugványozással vagy a gyökereiről.
Már az ókorban epe- és májgyógyszert készítettek belőle. Közép- és Kelet-Európában – így Magyarországon is – temetőkben, kertekben dísznövényként vagy sövényként ültetik; gyakran kivadul. Azon egyszerű, nem rikító szépségű kerti virágok egyike, amelyet hajdanán kellemes citromillatáért szívesen ültettek.
Az ürömcserjének, vagy istenfának kámforszerű illata van, amit régen légfrissítőnek használták.
Hatása antiszeptikus, fertőtlenítő hatású és elpusztítja a bélférgeket, a leveleit más növényekkel keverve illatos fürdőt készíthetünk. A levélpép a bőrre kenve rovarriasztó. Főzete hajöblítőként a korpásodás ellenszere. Használták máj-, lép- és gyomorproblémák kezelésére.
Konyhai felhasználása során mártások és sültek, (főleg kacsa, liba) ízesítésére használhatjuk, kesernyés íze a salátáknak fanyar ízt kölcsönöz, de italok ízesítéséhez is használják. Intenzív aromája miatt óvatosan adagoljuk. Gyomorkímélő fűszer, amely segíti a zsíros ételek emésztését.
Étvágygerjesztő, gyomorerősítő, és emésztést serkentő hatása miatt gyomor és emésztési problémákra használhatjuk.
Teája enyhíti a görcsös panaszokat, antiszeptikus, fertőtlenítő hatású és elpusztítja a bélférgeket.
Illóolaja fertőtlenítő hatású, ezért korábban a fehér ürömmel együtt bélféregűzésre alkalmazták.


Ellenjavallat: Pollenje az egyik legerősebb allergén. Kevesebb pollent termel, mint a parlagfű, és azzal ellentétben nem képes kaszálás után további virágzásra. Veszélyességét fokozza a hosszan tartó pollenszórás, ami júliustól októberig tart.

Lásd még: Gyógyhatása Teája

Magyar Wikipédia: Ürömcserje


A Wikimédia Commons tartalmaz Ürömcserje témájú médiaállományokat.