Ugrás a tartalomhoz

Növények/K/Kövér porcsin

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Növények/P/Porcsin szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2523 bájt

Növények

Kövér porcsin

Kövér porcsin
Kövér porcsin
Kövér porcsin


Kövér porcsin
(Portulaca oleracea, Syn: -)
Más neve(i): disznó porcsin, disznó orra, vad saláta, porcsinfű


A kövér porcsin a porcsinfélék családjába tartozó növényfaj.
Ázsiában őshonos, de Európa, Afrika és Amerika mérsékelten meleg területein is előfordul. Magyarországon elterjedt, gyakori növény. Szántóföldi kultúrákban gyomnövényként tartják számon.
Csupasz, 30 cm magas, egynyári növény, húsos, kúszó szárral. Pozsgás, fényes levelei sötétzöld színűek, tojásdad alakúak. Virágainak 5-6 szirma van.
Tartalmaz:→ A kövér porcsin az omega-3 zsírsavakban leggazdagabb növény. E zsírsavak egyébként még a halolajban fordulnak elő. Innen származik gyulladásgátló és véralvadást gátló (vérkeringést serkentő, érelmeszesedés kialakulásának veszélyét mérséklő) tulajdonsága. Magas C- és E-vitamin, valamint béta-karotin és glutationtartalmú. Ásványi sókat is tartalmaz: kalciumot, káliumot, magnéziumot, foszfort.
Gyógyhatása(i): Magas C- és E-vitamin, valamint béta-karotin és glutationtartalmának köszönhetően antioxidáns és immunerősítő hatást fejt ki. A vér koleszterin- és cukorszintjére kifejtett hatásával védi az artériákat. Mézgája lágyító hatású, frissítő, sebgyógyító, víz- és féreghajtó. Elrágva erősíti a foggyökereket és megszünteti a fogínyvérzést.


Felhasználjuk:Belsőleg a kövér porcsin a szívproblémák, illetve a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére ajánlott. Mint megelőző szert az öregedés folyamatának lassítására alkalmazzák. Külsőleg izomgörcsök fellazítására használatos. Kellemesen savanykás íze miatt főzve fogyasztják.
Ellenjavallat: A friss növény megfőzve mai ismereteink szerint semmilyen problémát nem okoz.


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Kövér porcsin


A Wikimédia Commons tartalmaz Kövér porcsin témájú médiaállományokat.