Ugrás a tartalomhoz

Növények/Növények gyógyhatása/E/Ecetfa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 2022 bájt

Növények

Ecetfa

Ecetfa
Porzós bugavirágzata


Ecetfa
(Rhus typhina, Syn: -)
Más neve(i): ecetszömörce vagy torzsás szömörce


Európában gyakran ültetik díszfaként kertekben, füvesített területeken. A szárazságot jól viseli, laza talajra, sok fényre van szüksége. Kertbe magánosan ültetve érvényesül igazán szép formája, színe. 1620 körül érkezett Európába, de a 18. század végéig csak botanikus kertekben fordult elő, a 20. század második felében terjedt igazán el mint kertekbe, parkokba ültetett díszfa.


Termését hideg vízben átmosva, megszűrve, megédesítve rózsaszín, limonádészerű ital nyerhető belőle. Leveleit és termését egyes indián törzsek dohánnyal és más levelekkel összekeverve szívták.


Fájának nincs gazdasági jelentősége, bár műasztalos célokra felhasználják.


Felhasználják azonban tanninforrásként, bőr cserzésére. Különösen magas a tannintartalom a gyökér kérgében és a levélkékben (csak a leveleket használják fel). Az őszi levélhullás előtt a levelek szárazanyagtartalmának akár 27-29%-a is tannin lehet. Az USA-ban és egyes európai országokban termesztett ecetfák akár a 42%-os tannintartalmat is elérhetik, 140 kg/hektár/év hozammal. Ez a hozam azonban a Rhus glabra és Rhus coppalina fajokkal érhető el. Míg korábban Csehország, Szlovákia, Magyarország és Németország területén termesztették, jelenleg Pakisztánban ültetik.



Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Ecetfa


A Wikimédia Commons tartalmaz Ecetfa témájú médiaállományokat.