Növények/M/Mezei cickafark
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Mezei cickafark
- (Achillea collina, Syn: -)
- (Drog(ok):levél: Millefolii folium, virág: Millefolii flos )
- Más neve(i): -
A mezei cickafark, az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. A közönséges cickafarknál Magyarországon gyakoribb elterjedésű, és hatóanyag tartalma is eltérő (előnyösebb) annál. A két faj között genetikailag az a különbség, hogy a közönséges cickafark diploid, a mezei cickafark pedig tetraploid. Kémiailag mindkét faj tartalmaz gyulladáscsökkentő hatású, baktericid, fungicid szeszkviterpén laktonokat, de a guajanolid típusú proazulének a közönséges cickafarknál hiányoznak.
- Ez a faj száraz sztyeppréteken, legelőkön gyakori, sótűrő növény. Teljes virágzáskor (július-augusztus) 1-5 cm-es kocsánnyal, a virágzó hajtást 30-40 cm-es szárral gyűjtik (beszáradás 6:1 flos, 4:1 herba).
- Tartalmaz:→ 0,1-0,4% (ritkán akár 1%) illóolaj, mely tartalmazhat 30-60% azulent, emiatt akár 25% kamazulent is, de lehet azulenmentes. - Az illóolaj egyéb összetevői az azulenmentes típusban főleg camfer, sabinen, 1,8-cineol, α-pinen, az azulentartalmúban pedig főleg kamazulen, β-pinen, caryophyllen. - Szeszkviterpén-laktonok: achillin, achillicin, matricin (proazulenek), millefolin, achimillinsav-A, -B és -C. - Poliinek: matricariasav-észterek. - Flavonoidok: apigenin-, luteolin-, kvercetin-glikozidok. Triterpének, kumarin és 3-4% tannin fordulnak még elő a drogokban
- Gyógyhatása(i): A növénynek gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, görcsoldó, emésztést javító, vérzéscsillapító és köhögéscsillapító hatást tulajdonítanak. - A cickafark különböző gyógyszeres kezelések hatását erősítheti például: fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés, vérzékenység, emésztőrendszeri zavarok. - Tüdőbetegségek, torokgyulladás, gümőkór, légcső, gyomor- és bélhurut, magas láz, epehajtás, vese- és húgyhólyaggyulladás, epe-, vese-, gyomor- és bélgörcs, étvágytalanság, gyomor- és bélfekély, női betegségek, menstruációs görcs vagy erős vérzés, különböző vérzések, esetleg prosztatabántalmak, visszértágulat, vérszegénység, valamint magas vérnyomás esetén. - A közönséges és mezei cickafark teája különféle női bajokra és hólyagproblémákra is jó.
- Felhasználjuk:A közönséges és mezei cickafarkot elsősorban gyógynövényként ismerik, de a levele komposztálásra is használható, pontosabban a komposztálandó növények bomlásának a folyamatát gyorsítja meg. - A köztudatban és a kereskedelmi forgalomban a teljes növényzet, vagyis a cickafarkfű van jelen. - Gyógynövényként csak a fehér virágzatúakat használják. Ezt elsősorban gyógyteaként fogyasztják, de külsőleg borogatásra is használható. - Fürdővízhez adagolva is kifejti gyógyhatását. - Készítenek belőle illóolajat (kékolaj) vagy krémeket, kenőcsöket. - A vegetáció megindulásakor az egész fiatal, világoszöld hajtásokat gyűjtik, hiszen ezek képezik a legjobb minőségű alapanyagot, de később a levelei zsengébb hajtásait is lehet hasznosítani.
- Ellenjavallat: Az allergiásoknál a növény érintése is reakciót válthat ki, a tea fogyasztása viszketeg, gyulladásos bőrelváltozást okozhat. Az erre érzékenyek semmilyen formában sem alkalmazhatják. - Nagy mennyiségben fogyasztása nem javasolt, mert nyomokban tujont (neurotoxikus terpén keton) tartalmaz, mely fényérzékenységet okoz. - Parlagfűre allergiás emberek lehetőleg ne fogyasszák, mert kiütéseket, pattanásokat okozhat! - Akinek miómája (sejtburjánzása, jóindulatú daganata) van, teáját az se fogyassza, mert emeli az ösztrogénszintet, ami a mióma további növekedéséhez vezethet.
Lásd még: Mit-mihez
- Magyar Wikipédia: Mezei cickafark