Növények/M/Mérges saláta

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | M
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A lap mérete: 1818 bájt

Növények

Mérges saláta

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógygombákGyógynövényNövények gyógyhatásaGyógyteákIllóolajok Zsíros olajok Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Növények listája – Ábécé szerinti tartalomjegyzék
Mérges saláta


Mérges saláta
(Lactuca virosa, Syn: -)
(Drog(ok): | | | | | | )
Más neve(i): Disznósaláta, keserű-saláta, mérgező saláta, magas saláta, nagy saláta, pokolfű, ópiumsaláta, vadsaláta


A mérges saláta kétéves gyógynövény, rokona a kerti saláta (Lactuca sativa), hasonló még a keszegsalátához Lactuca serriola, de annál magasabb – akár 200 cm-re is megnőhet.
Szintén vaskosabb a szár és a levelei kissé lilás színűek, kevésbé tagoltak, de jobban szétterülnek, hasonlóan a Mycelis muralishoz, de több mint 5 virágszirma van. Az északi féltekén júliustól szeptemberig virágzik. A nevével ellentétben nem mérgező.


Tartalmaz:→ flavonoidokat , kumarinokat és N -metil-β-fenetil-amint tartalmaz. Számos egyéb kémiai vegyületet izoláltak az Lactuca virosa -ból . Az egyik vegyület, a laktucin in vitro adenozinreceptor agonista, míg egy másik, a laktukopirin in vitro acetil - kolinészteráz-gátlóként hat.
Gyógyhatása(i): enyhe fájdalomcsillapító és nyugtató hatása miatt gyakran fogyasztanak.,


Felhasználjuk:régóta ismert a "természetes gyógymódok" vagy "alternatív kezelések" világában. Gyakran szegény ember ópiumának nevezik.
Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Mérges saláta


A Wikimédia Commons tartalmaz Mérges saláta témájú médiaállományokat.