Ugrás a tartalomhoz

Növények/H/Hárs

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3709 bájt

Növények

Hárs

Hárs


Hárs
(Tilia, Syn: -)
Drog Tiliae flos,
Más neve(i): hársfa


A hárs vagy hársfa nemzetség a mályvafélék családján belül a hársfaformák alcsaládjába tartozik.
Magháza virágzáskor még ötrekeszű, de az elsőként megtermékenyült magkezdemény gátolja a többi magkezdemény kifejlődését, és a magház teljes üregét kitöltve fejlődik maggá, ezért az érett hárstermés egymagvú makk.

A nemzetség három faja található meg a Kárpát-medencében:

Az ezüst hárssal (Tilia tomentosa) főképp a városokban találkozunk.
A kislevelű hárs (Tilia cordata) szolgáltatja a legjobb teaalapanyagot.
A nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos) erdeinkben a hűvösebb északi oldalakon, szurdokvölgyekben nő.
A nagylevelű és a kislevelű hárs természetes hibridjét európai hárs (Tilia × europaea) néven már Linné leírta. Ez mindkét szülőjénél magasabbra nőhet, egyéb tulajdonságai a két faj között állnak (a levélfonák érzugaiban fehéres-drapp szőrcsomók fejlődnek, termései kissé bordásak).
Faanyagának világos, idővel kissé sötétedő színe, jellegtelen textúrája van, a geszt és a szíjács nem különül el egymástól. Puha, könnyű faanyag, gyorsan szárad.
A hársak adják minden fafaj közül talán a legkönnyebben, legjobban faragható faanyagot, ez a faszobrászat legkedveltebb anyaga. Minden forgácsoló és forgácsmentes eljárással könnyen megmunkálható, gőzöléssel jól hajlítható, gyönyörűen csiszolható.
Fafaragáshoz, esztergáláshoz, fametszethez, bútorgyártáshoz, hangszerekhez, furnérkészítéshez, rétegelt lemeznek, facipő készítésére, cellulózgyártásra, rajzszén készítésére használják.

Hársfavirág

A kis- és nagylevelű hársfa virágait a teljes virágzáskor gyűjtik, árnyékos helyen szárítják. :Forrázata gyógyhatású, de élvezeti teaként is kedvelt. Felhasználják még gyógyhatású fürdővizekhez, vagy bőrápoló szerként. Hatóanyagait és felhasználását részletesen a kislevelű hárs leírásánál ismertetjük.
Egyes vidékeken hársfabort is készítenek belőle.

A kislevelű hárs méhészeti jelentősége

„Szeszélyes mézelő, pedig a hársméz értékes fajtamézünk. A nektármirigyek a méhek számára könnyen hozzáférhetőek, azok a csészeleveleken helyezkednek el. A legtöbb nektár éjfél és reggel 6 óra között termelődik a hársvirágokban, így a reggeli-délelőtti órákban tudnak jól hordani róla a méhek. Megfelelő időjárás esetén nem csak nektárt, hanem virágport is tudnak gyűjteni róla a rovarok.
A hársméz Magyarország egyik legismertebb és igen kedvelt mézfajtája, amit nem csak karakteres ízének, hanem gyógyhatásainak is köszönhet.”

Bakonynektár

Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Hárs


A Wikimédia Commons tartalmaz Hárs témájú médiaállományokat.