Ugrás a tartalomhoz

Növények/B/Bodorrózsa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Cistus chinamadensis szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 4261 bájt

Növények

Bodorrózsa

Bodorrózsa
Bodorrózsa


Bodorrózsa
(Cistus chinamadensis, Syn: -)
Drog Cistus herba,
Más neve(i): Kanári-szigeteki szuhar, Kanári-szigeteki bodorrózsa


A bodorrózsa a szuharfélék családjába leggyakrabban mediterrán félcserjék tartoznak. Legismertebbek a nálunk csak arborétumokban, sziklakertekben megtalálható, nagyvirágú örökzöld képviselőik a szuhar vagy másnéven bodorrózsa (Cistus) nemzetség fajai.
A szárazságtűrő szuharok a kelet- és nyugat mediterrán vidékek, a Baleári szigetek, a Kanári szigetek szárazság- és hőtűrő cserjéi, amelyeknek magjai megtartják csírázóképességüket a régióra jellemző pusztító erdőtüzeket követően is.
Kis termetű, 1-1,5 m magas, 3-5, krepp papírra emlékeztető szirmú fehér, rózsaszín vagy bíbor virágú cserjék tartoznak ide. A rövid életű virágok hajnalban nyílnak. A nemzetség fajai könnyen hibridizálódnak. Egyes fajok hőhullám idején csökkentik a levélfelületet és fedőszőröket (trihómák) növesztenek, a párologtató felület csökkentése céljából.


Tartalmaz:→ Leveleik mirigyes fedőszőrei balzsamgyantát (illóolajjal kevert gyanta) választanak ki. Ez a gyanta bioa krétai bodorrózsa (Cistus creticus) szintén széles körben használt gyógynövény, gyakori alanya a tudományos vizsgálatoknak. Gyantájának polifenioljait tanulmányozta a CMC Déli Klinika kutatócsoportja is Dr. Jankovics István virológus vezetésével. Az általuk több mint 10 éve kifejlesztett VIROSTOP spray bodorrózsa, zsálya, echinacea, acerola és citrus kivonatait tartalmazza. Alkalmazása során védőpajzsot képez a szájüregben, gátolva a vírusok és baktériumok behatolását a szervezetbe. lógiailag aktív vegyületekben gazdag, fontos gyógyhatású vegyületeket tartalmaz, flavonoidokat, glozidokat, terpenoidokat, alkaloidokat. A különböző fajok gyantájának fő komponenseként számon tartott flavonoid tartalma nagyon különböző.
Gyógyhatása(i): A mediterrán népgyógyászat már régóta használja, teájukat fogyasztják emésztési problémák, asztma, bronchitisz, megfázás kezelésére. Később tudományos kutatások kimutatták a gyanták baktérium-, vírus-, gombaölő, antioxidáns, rák ellenes hatását.


Felhasználjuk:Leveleiből gyógytea készül. A nyár elején gyűjtött leveleket levegőn szárítják. Kúraszerűen használva teája antivirális, antibakteriális, gombaölő, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító, ezeket részben tudományos kutatások is alátámasztják. Külsőleg ekcémát, pszoriázist, pattanásokat kezelnek vele. Szájöblítőnek is használják.

1-3 evőkanál szárított tealevelet forrázz le egy bögre kb. 70 0C-os vízzel. Vagy 13 g szárított levélhez adj 1 liter vizet. Az edényt fedd le, és hagyd állni kb. 35 percig.Németországban a hamvas levelű szuhar (Cistus X incanus), amelyet a C. crispus hibridjének tekintenek, herbájának kivonatából már a kétezres évek közepén készült kapszulázott készítmény. A krétai bodorrózsa (Cistus creticus) szintén széles körben használt gyógynövény, gyakori alanya a tudományos vizsgálatoknak. Gyantájának polifenioljait tanulmányozta a CMC Déli Klinika kutatócsoportja is Dr. Jankovics István virológus vezetésével. Az általuk több mint 10 éve kifejlesztett VIROSTOP spray bodorrózsa, zsálya, echinacea, acerola és citrus kivonatait tartalmazza. Alkalmazása során védőpajzsot képez a szájüregben, gátolva a vírusok és baktériumok behatolását a szervezetbe. A készítmény inkább megelőző jelleggel alkalmazható.

Ellenjavallat: -


Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Bodorrózsa


A Wikimédia Commons tartalmaz Bodorrózsa témájú médiaállományokat.