Növények/Sz/Szomáliai balzsamfa

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
< Növények‎ | Sz
(Növények/Növények gyógyhatása/M/Mirha szócikkből átirányítva)
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez
A lap mérete: 2861 bájt

Növények

Szomáliai balzsamfa

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyógygombákGyógynövényNövények gyógyhatásaGyógyteákIllóolajok Zsíros olajok Gyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

Növények listája – Ábécé szerinti tartalomjegyzék
Szomáliai balzsamfa
(Commiphora myrrha, Syn: Commiphora molmol)
(Drog(ok): |illóolaj ~ Myrrhae aetheroleum | Myrrha, Myrrhae tinctura | {{{3}}} | | | )
(Ph. Eur. 4., Ph. Hg. VIII.)
Más neve(i): Valódi mirhafa, balzsamfa, szomáliai balzsamfa. A balzsamfából előállított szirupot (lásd: latin neve) mirhának nevezik.


A szomáliai balzsamfa (mirha) a szappanfavirágúak rendjébe, a balzsamfafélék családjába tartozó növényfaj. A belőle előállított szirupot mirhának, ennek illóolaját mirhaolajnak nevezik.

A Commiphora fajok főleg Szomáliában, Jemenben és Kelet-Etiópiában fordulnak elő. A kb. 10 m magas fa törzse alacsony és vastag, a színe szürkéssárgás. Összetett levelei kicsinyek, a levélkék szúrós hegyűek. Fehér vagy zöldes színű virágai aprók.


Tartalmaz:→ 6-7% illóolaj (főleg pinen), szeszkviterpén-alkoholok, furanoszeszkviterpének (germacran-, eleman-, eudesman- és guajan-típusúak), 30-40% gyanta (pl. commiphorsavak), 50-60% nyálka-poliszaharid
Gyógyhatása(i): A mirhának fertőtlenítő hatása van, különösen hatékony a szájnyálkahártya és a gége betegségeinek kezelésében. - Külsőleg ugyancsak jó tulajdonsága miatt alkalmazzák sebgyógyulás elősegítésére és sebfertőtlenítésre. - Megszünteti az emésztési zavarokat és az étvágytalanságot. Enyhíti a légúti panaszokat. Szabályozza a menstruációt, seb- és fekélygyógyító, erősíti az immunrendszert. - Az illóolaj összetevői illóolaja bronchitis esetén, gyulladásgátló, és fájdalomcsillapító anyagot tartalmaznak. - A mirha külső használatra, kis sebek ápolására ajánlott. - Gombaölő, fertőtlenítő, gyulladásgátló hatása van. - Oldja a letapadt nyálkát, jó májduzzanat esetén. - Enyhíti a fogíny- és szájnyálkahártya-gyulladást, a torokgyulladást, a hörghurutot. - Borogatásként használható nehezen gyógyuló sebek és aranyér kezelésére.
- Fogkrémek és szájvizek összetevője. Az ókorban a halottak balzsamozására használták.


Ellenjavallat: A mirha kizárólag külső használatra ajánlott. - Mellékhatása, ha az előírás szerint alkalmazza, nincs, de elhúzódó használat esetén allergiás reakciót válthat ki az arra érzékenyeknél. - Erősen MÉRGEZŐ hatása miatt csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható!

Lásd még: Mit-mihez

Magyar Wikipédia: Szomáliai balzsamfa


A Wikimédia Commons tartalmaz Szomáliai balzsamfa témájú médiaállományokat.