Ugrás a tartalomhoz

Növények/F/Fekete peszterce

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Növények/Fekete peszterce szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 2569 bájt

Növények

Fekete peszterce

Fekete peszterce
Fekete peszterce
(Ballota nigra, Syn: -)
Más neve(i): -


A fekete peszterce 30–80 cm magasra növő évelő növény. Tojásdad alakú levelei sötétzöldek, csipkés szélűek. Négyzetes, gyapjas szára igen elágazó. Nagy, élénkpiros vagy rózsaszín virágai a felső levelek hónaljában fejlődnek. A növény penészillatot áraszt.
Gyógyhatása(i): A fekete peszterce görcsoldó és a rohamszerű köhögéseknél köhögéscsillapító hatású, valamint nyugtató és szorongásoldó szer. A fekete peszterce idegrendszeri problémák kezelésére ajánlott, elsősorban idegi eredetű álmatlanság (felnőtteknél és gyerekeknél) – a golgotavirággal, a hársfa virágjával és az orvosi macskagyökérrel együtt – szorongás, ingerlékenység és a klimax idegrendszeri tünetei esetén. A peszterce alapú készítményeket görcsös köhögés és szamárköhögés kezelésére használják. A virágos hajtásvégeket görcsoldóként alkalmazzák gyomor- és bélgörcsök esetén. A fülzúgás bizonyos esetei is eredményesen kezelhetők vele.
Klinikai kísérletek szerint a Ballota fajok (főleg a Ballota undulata) kivonata hatékony rákellenes szer. A növény kétféle illóolajat állít elő. A szárból és a levelekből származó olajok szeszkviterpénben gazdagok (78,17%, illetve 88,40%) voltak, elsősorban béta-kariofilént, germakrén D-t és alfa-humulént tartalmaztak, jelentős mennyiségben. Ezzel szemben a gyökérből származó olajban a p-vinil-guiakol (9,24%), borneol (7,51%), mirtenol (7,13%), transz-pinokarveol (5,22%), pinokarvon (4,37%), 2-metil-3 dominált. -fenilpropanal (4,32%) és p-cimen-8-ol (4,30%).[1]
Ellenjavallat: A májra mérgező labdo-furán vegyületek jelenléte óvatosságra int a növény alkalmazásával kapcsolatban.


Lásd még: Mit-mihez Natúr gyógytea Tanácsok, tippek

Magyar Wikipédia: Fekete peszterce


A Wikimédia Commons tartalmaz Fekete peszterce témájú médiaállományokat.
  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27189840/ National Library of Medicine