Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Gyógynövények hatása

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 130526 bájt

Növények gyógyhatása

Gyógynövények hatása

LatinNövények listájaAllergén növényekDísznövények‎ • Ehető növényekÉlvezeti növényekFákFestőnövényekFűszerekGabonákEhető gombákGyomnövények‎GyümölcsökHiperakkumulátor növényekHúsevő növények‎Ipari növényekKártevőriasztó növényekLégtisztító növényekMérgező növényekMézelő növényekParazita növények‎Pszichoaktív növényekZöldségfélék Védett növényekVízinövényekInváziós fajokFajtalistákMit-mihez használunkTanácsok

[[Fájl:|bélyeg|jobbra|200px|Gyógynövények hatása]]

Gyógynövények hatása

Acsalapu

[szerkesztés]
(Petasites hybridus, Syn: -)
Drog levele (Petasitidis folium),
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Nyálkakiválasztást elősegítő köptető, izzasztó és köhögéscsillapító, légzéskönnyítő, torokgyulladást csökkentő, asztma, epilepszia, ideges fejfájás, migrén. - Teáját légzőszervi megbetegedések, köhögés, asztmatikus panaszok ellen és köptetőként is használják. - A gyökértea légzőszervi megbetegedések, asztmás bántalmak enyhítésére, a légzés könnyítésére szolgál. - Gyökérfőzete torokgyulladás elleni öblögetésre alkalmas. Levelei gyulladások, kelések borogatására használható. - A levelekből készült tea, köptető, izzasztó, ideges fejfájást, migrént csillapító szer.
Ellenjavallat: Évente max. 3 alkalommal fogyasztható, mert a tea igen erős hatású, túladagolás esetén émelygés, hányás is felléphet. - Terhesség és szoptatás ideje alatt nem alkalmazható.

Afrikai szilva

[szerkesztés]
(Prunus africana, Syn: Pygeum africanum )
Drog Pruni africanae cortex,
Más neve(i): afrikai meggy, afrikai szilva
Gyógyhatása(i): A népi gyógyászatban régóta felhasználják a kérgét. Afrikában a vizelés közben jelentkező fájdalmak, mellkasi fájdalmak, w:malária, láz, és w:gyulladások kezelésére alkalmazzák. - A kérgéből nyert kivonatokat a w:gyógyszeriparban jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésére használt készítmények tartalmazzák. Kivonata csökkenti a tesztoszteron plazmakoncentrációját, nincs androgén hatása, alkalmas benignus prostata hypertrophia kezelésére, per os prostata adenoma esetén (készítmény, orvosi felügyelettel).
Ellenjavallat: Mellékhatásként ritkán általános gyomor-bélrendszeri tünetek (hasmenés, székrekedés, hasfájás), fejfájás és bőrelváltozások fordulhatnak elő az afrikai szilvafa kéregkivonatát tartalmazó készítmények használatakor. Ellenjavallat - a növénnyel szembeni egyéni allergiát kivéve - nem ismert.

Agaragar

[szerkesztés]

Gelidium spp.| Gracillaria spp.| Ahnfeltia plicata| Gymnogongrus griffithiae| Eucheuma spinosum fajok


Drog Agar-Agar,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Az agaragar egy sárgásfehér, félig áttetsző zselés anyag. - Táptalaj alapanyag (dieteticum) elhízás elleni szerekben, táplálékokban, gyógyszerészeti segédanyag, biotechnológiában tápközeg. - Enyhe hashajtó(laxans), gyógyszer-technológia (emulzió-, tabletta-, kenőcs-előállítás), laboratóriumi táptalaj készítéséhez.
Ellenjavallat: Kellemetlen mellékhatásként puffadás is létrejöhet, ezen kívül nincs ismert mellékhatása.

Aggófű

[szerkesztés]
(Senecio vulgáris, Syn: -)
Drog Senecionis aurei rhizoma,
Más neve(i): amerikai aggófű
Gyógyhatása(i): A gyógyszeripar számára fontos alapanyag, mivel a drogja görcsoldó, vérnyomáscsökkentő, vérzés csillapító illetve fájdalomcsillapító hatású. Tea, illetve forrázatként való használata ellenjavallt, erős hatású! Külsőleg ülőfürdő, borogatásra használható. Hatása görcsoldó, vérnyomáscsökkentő, rendellenes havivérzéseknél vérzéscsillapító, fájdalomenyhítő. Gyógyszerkészítményeket az ipar állít elő belőle.
Ellenjavallat: Háziszerként erős hatása miatt csak külsőleg szabad használni: érzékeny, vérző foghús öblögetésére, valamint fájdalmas aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként vagy borogatásként.

Akácfa

[szerkesztés]
(Robinia pseudoacacia, Syn: -)
Drog Robiniae Acaciae flos,
Más neve(i): Fehér akác, ákác csipke, cédrusfa, kökörnifa, koronafa, magyarfa.
Gyógyhatása(i): A virágtea köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképződést gátló. - Köhögés, hurut, görcsoldó, enyhe hashajtó, gyomorsavtúltengés, székrekedés, gyomor- és bélfekély. - A virágtea köhögéscsillapító, enyhe hashajtó, a túlzott gyomorsavképződést gátló. - A kéregfőzet gyomorsavtúltengés, gyomor- és bélfekély ellen használatos. - Teakeverékekben ízjavítóul is használják.
Ellenjavallat: Az elnyílott, földre hullt virágot ne gyűjtsük! A kéreg fogyasztása után a lektinek által kiváltott mérgezések fordulhatnak elő. A kéreg alkalmazásában óvatosság ajánlott, robin és fazin nevű MÉRGEZŐ! fehérjéket is tartalmaz!


Alacsony kakasmandikó

[szerkesztés]
(Erythronium americanum, Syn: Erythronium dens-canis)
Drog Erythronii americani folium,
Más neve(i): Szent György virágának, illetve kutyafoggyökérnek is; ez utóbbiból ered tudományos neve is: dens canis latinul kutyafog)
Gyógyhatása(i): baktériumfejlődést gátló (bakteriosztatikus), köptető, a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő (expectorans), hánytatószer (emeticum), régebben nyaki nyirokcsomók gümőkórjában is használták.

Alakor búza

[szerkesztés]
(Triticum aestivum, Syn: )
Drog Tritici amylum,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): búzakeményítő gyógyszertechnológiában, búzacsíraolaj gyógyászatban, étkezésben. Lisztet adó, malom- és sütőipari termékekben

Álombogyó

[szerkesztés]
(Withania somnifera, Syn: - )
Drog Withania radix,
Más neve(i): Ashwagandha, Álombogyó, Withania somnifera, Indiai ginszeng, Indiai téli cseresznye.
Gyógyhatása(i): Javítja a pajzsmirigy, a mellékvesék működését. Csökkenti a depressziót, a stresszt és a szorongást, az agysejtek degenerációját és javítja a memóriát. - Az álombogyónak étvágy-és anyagcsere-fokozó, valamint nyugtató hatása van. - Nagyobb adagban altatószer. - A szteroid-glikozidoknak köszönhetően stresszoldó tulajdonságú, növeli a szervezet ellenálló-képességét és jótékony hatással van az immunrendszerre. - A witanolidok fertőtlenítő és gyulladásgátló hatása is bebizonyosodott. - Az álombogyó gyökerét fáradékonyság esetén - például lábadozáskor - erősítőszerként ajánlják. - A növény nyugtató hatása miatt álmatlanság, szorongás és idegrendszeri zavarok kezelésére javallt. - Gyulladásgátlóként a reumatikus bántalmak enyhítésére, gyakran ginszenggel és szibériai ginszenggel együtt alkalmazzák.
Ellenjavallat: A növény nem ajánlott terhes és szoptatós nőknek. - Az álombogyó alapú kezelés során kerülendő az altatók és a szorongásoldó szerek szedése, mivel ezek hatása a gyógynövénnyel együtt felerősödik.

Amerikai buzérrepkény

[szerkesztés]
(Mitchella repens, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Az ehető bogyók enyhén menta ízűek, leveleiből lázcsillapító, tonizáló hatású tea készíthető.


Amerikai csombormenta

[szerkesztés]
(Mentha pulegium, Syn: - )
Drog Pulegii herba ,
Más neve(i): Hamis csombormenta, moszkitónövény
Gyógyhatása(i): Herbája kiváló magas láz esetén, de melegen fogyasztva izzasztó hatású. Használják afta, fejfájás, fogfájás, köszvény, lepra, megfázás, tüdővész, a mellkas és a tüdő váladékozása, sárgaság, vízkórság, görcsök és rángások, rovarcsípés és kígyómarás, viszketés, bélfájdalmak, kólika és hascsikarás esetén. Görcsoldó, szélhajtó. Sárgaság ellen használják, mert az epevezetéket tisztítja, népgyógyászatban máj- és epebetegségekben, idő előtti szülést okozó szerként (abortivumként) is. Bélféregűző, rovarriasztó, köptető és köhögéscsillapító, emésztésserkentő. Teája szélhajtó, görcsoldó, bélféregűző, epekiválasztást serkentő hatású. Külsőleg asztmánál inhalálásra, reumánál bedörzsölésre alkalmazzák. - Idegesség és hisztéria kezelésére is hatásos. - Hasznos a bőr betegségeire. - olaja rovarűző hatású.
Ellenjavallat: Használata terhes nőknek nem ajánlott.

Amerikai csúzgyökér

[szerkesztés]
(Jeffersonia diphilla, Syn: -)
Drog Jeffersonia radix,
Más neve(i): ikerlevelű-, vagy reumagyökér, kétlevelű csúzgyökér
Gyógyhatása(i): Teája görcsoldó, reuma elleni, tonizáló, vérbaj, vértisztító, vizelethajtó trokfájás esetén kiváló gargarizáló szer. - Sikeresen alkalmazható neuralgia, görcsök, és szifilisz gyógyításában, - Erősre főzött teából készült meleg borogatás, vagy pakolás, a test bármely részének fájdalmát enyhíti. - Kiváló az enyhébb, vagy súlyosabb lefolyású skarlát és lassú lefolyású fekélyek gyógyításában.


Amerikai fűz

[szerkesztés]
(Salix cordata, Syn: -)
Drog Salicis folium,
Más neve(i): kanadai fűz
Gyógyhatása(i): gátolja a prostaglandin bioszintézisét (antiphlogistikus), belsőleg A prosztata bakteriális gyulladása, (prostatitis; prosztatitisz), izületi gyulladás (arthritis), kezelésében fájdalomcsillapító (készítmények formájában is), az enyhébb fejfájást is mérsékeli, grippe ellen, külsőleg hámlasztó, fekélytisztító, antimikotikus, lábfürdők komponense.

Amerikai lázgyökér

[szerkesztés]
(Eupatorium perfoliatum, Syn: Eupatorium cannabinum )
Más neve(i): fokhagymaszagú fű, keresztes bodza, királyné asszony káposztája, Kunigundafű, májgyógyítófű, pakóca, paszkonca, vízigyopár, vízikender, sédkender
Gyógyhatása(i): Ajánlott a máj és a vese működési zavarai, valamint homeopátiás készítményekben vírusfertőzések (például influenza, orr- és garatgyulladás) kiegészítő kezelésére. Manapság ajánlják májelégtelenségnél, vagy rossz májműködésnél fellépő bőrbántalmak ('viszketegség'), valamint egyéb bőrbetegségek, mint a rosacea vagy az acne rosacea (bőrpír) kezelésre.
Ellenjavallat: Kétévesnél fiatalabb korban nem adható. - Frissen szedve mérgező. - Nagy adagban émelygést, hányingert, hányást okozhat!

Amerikai lázfa

[szerkesztés]
(Sassafras albidum, Syn: Sassafras officinale)
Drog Sassafras lignum,
Más neve(i): szasszafrász babérfa, orvosi szasszafrász,
Gyógyhatása(i): a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum), aromás, fűszeres, erős ízű (aromaticum), szélhajtó, puffadást csökkentő (carminativum), vértisztító, izzasztó, nagy adagban safrol-tartalma miatt májkárosodást kiváltó (hepatotoxikus).- Illóolajat az illatszeriparban használják. - A homeopátia is felhasználja.


Amerikai tőzegáfonya

[szerkesztés]
(Vaccinium macrocarpon, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésére és antibakteriális hatása miatt a gyulladáshoz vezető bakteriális fertőzések megelőzésére, kezelésére használatos. Sok benne az antioxidáns (antocianidinek, tanninok), ezért az immunrendszert is erősíti. Húgyúti fertőzések, illetve gyulladások kezelésére kiválóan alkalmas. Étvágygerjesztőnek is ajánlják.Friss gyümölcsként torták, sütemények díszítésére használatos, továbbá illik a joghurtokhoz, desszertekhez és turmix italokhoz is.

Fagyasztva kb. 1 évig használható. A termés többségéből ivólét, sűrítményt, szárítmányt, aszalvány, vagy gyümölcsteát készítenek. Szárítva a mazsolához hasonlóan használható.


(Ammi majus, Syn: )
Drog Ammi majoris fructus,
Más neve(i): '
Gyógyhatása(i): görcsoldó (spasmolyticum), fehérfolt betegség (fotodinámiás vitiligo), más néven fehér bőr (leucoderma) esetén belsőleg és külsőleg, napozószerekben is alkotórész.
Ellenjavallat: érzékenység esetén bőrgyulladást okozhat.

Ammóniák-növény

[szerkesztés]
(Ferula ammoniacum, Syn: Dorema ammoniacum)
Drog Ammoniacum resina,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): vizelethajtó (diureticum), görcsoldó (a simaizom görcsét oldja) (spasmolyticum), menstruációt megindító szer (emmenagogum), köptető, a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő szer (expectorans).


Angyalgyökér

[szerkesztés]
(Angelica archangelica, Syn: -)
Drog levele angelika folium,

Más neve(i): orvosi angyalgyökér, orvosi angyalfű, angyalfű, angyalgyökér, angyelika, angelikafű.

Gyógyhatása(i): Légzőszervi megbetegedések, emésztésserkentő, ízületi gyulladás, emésztési panaszokra ajánlható. Gyakran használják epebántalmak esetén, teája vizelethajtó, vértisztító hatású, de csökkenti a köhögést is. Forrázatát, vagy főzetét fogyaszthatjuk legfeljebb két pohárral naponta. Alkalmas szinte minden nőgyógyászati panasz kezelésére – a szabálytalan menstruációtól a hormonális változások által okozott menopauzális tünetekig. A tinktúrából naponta max. fél - egy teáskanálnyit vegyünk be.
Ellenjavallat: Kétévesnél fiatalabbnak ne adjuk. - Aki hosszabb időn keresztül angyalgyökérből készített teát fogyaszt, annak óvatosan kell bánnia a napozással és a szoláriummal, mivel a hatóanyag fényérzékenységet okoz. - Gyomor és nyombélfekélyben szenvedő betegek nem használhatják belsőleg az orvosi angyalgyökér gyökeréből előállított készítményeket. - A friss gyökerek MÉRGEZŐ! hatásúak.

Angosztura

[szerkesztés]
(Galipea officinalis, | Angostura trifoliata } fajok
Drog angosztura cortex,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): amaro-aromaticum, növeli a légzés erősségét, a szimpatikus idegrendszer stimulálása, amit erek összehúzódása, libabőr, magas vérnyomás, stb. jellemez (sympathicomimeticum). emésztési zavar (Dyspepsia), vérhas (dysenteria) esetén, továbbá az emésztőrendszer tónusát növelő szer (tonicum), lázcsillapító (antipyreticum). A gyógyszeriparban, emésztést elősegítő, görcsoldó, hasmenés elleni elixír, tinktúra egyik alapanyaga.

Aloe vera| Aloe capensis| Aloe Barbadensis fajok


Drog Aloe gél,
Más neve(i): barbadosi aloé, aloë vera, aloé fa, nyugat-indiai~, valódi~, orvosi aloé, keserűgyökér, medveepe


Gyógyhatása(i): A levél hosszanti kettévágásával juthatunk a zseléhez, ami kozmetikai szerként, vagy sebek, vágások fertőtlenítésére alkalmas. Az aloé drogokat hashajtásra használják, az aloé gélt pedig égések, sebek, pikkelysömör és bőrgyulladás kezelésére. A gél gyulladáscsökkentő, sebgyógyulást elősegítő hatású, kozmetikai készítmények alkotórészeként alkalmazzák.
Ellenjavallat: Terhes nők belsőleg ne használják, mert méhösszehúzó hatása miatt vetélést idézhet elő. Súlyosbíthatja a fekélyt, az aranyeret. - Az áloét általában nem ajánlják belső használatra!

Álombogyó

[szerkesztés]
(Withania somnifera, Syn: - )
Drog Withania radix,
Más neve(i): Ashwagandha, Indiai ginszeng, Indiai téli cseresznye.
Gyógyhatása(i): Javítja a pajzsmirigy, a mellékvesék működését. Csökkenti a depressziót, a stresszt és a szorongást, az agysejtek degenerációját és javítja a memóriát. - Az álombogyónak étvágy-és anyagcsere-fokozó, valamint nyugtató hatása van. - Nagyobb adagban altatószer. - A szteroid-glikozidoknak köszönhetően stresszoldó tulajdonságú, növeli a szervezet ellenálló-képességét és jótékony hatással van az immunrendszerre. - A witanolidok fertőtlenítő és gyulladásgátló hatása is bebizonyosodott. - Az álombogyó gyökerét fáradékonyság esetén - például lábadozáskor - erősítőszerként ajánlják. - A növény nyugtató hatása miatt álmatlanság, szorongás és idegrendszeri zavarok kezelésére javallt. - Gyulladásgátlóként a reumatikus bántalmak enyhítésére, gyakran ginszenggel és szibériai ginszenggel együtt alkalmazzák.
Ellenjavallat: A növény nem ajánlott terhes és szoptatós nőknek. - Az álombogyó alapú kezelés során kerülendő az altatók és a szorongásoldó szerek szedése, mivel ezek hatása a gyógynövénnyel együtt felerősödik.


Angyalfű

[szerkesztés]
(Angelica archangelica, Syn: -)
Drog Angelicae herba, Angelicae radix,
Más neve(i): angyalfű, angyalgyökér, angyelika, angelikafű.
Gyógyhatása(i): Teakeverékként étvágyjavító, emésztést serkentő, vizelethajtó, vértisztító, szélhajtó, nyálkaoldó, idegerősítő, izzasztó, továbbá gyomor- és epebántalmak ellen alkalmazható. Szeszes kivonatát reuma elleni bedörzsölőkhöz használják. Gyomorkeserűk készítésénél gyakran alkalmazott alkotórész. Illóolaját a likőr-, az illatszer- és a cukorkaipar használja fel. Az északi országokban a fiatal leveleket salátának és főzeléknek elkészítve is fogyasztják. Húsos levélnyelét pedig cukrozottan fogyasztják.
Ellenjavallat: Kétévesnél fiatalabbnak ne adjuk. - A friss gyökerek MÉRGEZŐ hatásúak. Könnyű összetéveszteni a vízi bürökkel, mely nagyon mérgező növény. - Csak növényszakértő szedheti!

Ánizs

[szerkesztés]
(Pimpinella anisum, Syn: -)
Drog Anisi fructus,
Más neve(i): ánizsmag, illatos ánizs, közönséges ánizs, bécsi- vagy édeskömény.
Gyógyhatása(i): Emésztést serkentő, étvágyjavító, szélhajtó, nyálkaoldó, görcsoldó, epekiválasztást elősegítő és nyálkaoldó hatású teakeverékek gyakran alkalmazott alkotórésze. Csecsemők szélhajtó teája és szoptató anyák tejszaporító teájának alkotórésze.Tinktúrából fél-egy teáskanálnyi fogyasztható napi három alkalommal. Háztartási és ipari fűszer. Likőrök és cukorkák ízesítésére használják. Az illóolaját a likőr- és cukoriparban, valamint a kozmetikai iparban főleg szájápolók, szájvizek és fogkrémek ízesítésére használják. Tetű elleni bedörzsölőszerekhez és háziállatoknak féregűző szerekhez is adják.
Ellenjavallat: Ösztrogén tartalma miatt migrénes fejfájást, nagyobb mennyiség émelygést, hányingert okozhat. - A bőrt érzékenyítő és/vagy enyhén irritáló tulajdonságai miatt tartós, több hetes használata nem ajánlott.


Ánizsizsóp

[szerkesztés]
(Agastache foeniculum, Syn: -)
Drog Agastache foeniculum herba,
Más neve(i): ánizsillatú izsópfű ánizsizsóp, ánizsmenta
Gyógyhatása(i): Enyhén izzasztó hatású teáját elsősorban köhögés, meghűlés esetén alkalmazzák. Emésztési panaszokra is hatásos. Antiszeptikus hatású, a legkülönfélébb sérülések gyógyítására, hasmenés ellen használják, csillapítja a lázat is. Kiváló étvágyjavító keserűanyag tartalma miatt, a zsíros ételeknél fokozza az emésztőnedvek kiválasztását. Főzetével öblögetve, a száj nyálkahártya gyulladásait kezelik, jó gombaölő és asztma ellen is hatásos. De nem csak a levele és virága tartalmaz gyógyanyagokat, régen az indiánok a gyökerét használták tüdőgyógyszerként.
Ellenjavallat: Magas vérnyomás esetén nem szabad fogyasztani!

Anyarozs

[szerkesztés]
(Claviceps purpurea, Syn: )
Drog Secale cornutum,
Más neve(i): -

Erősen mérgező!

Gyógyhatása(i): Méhvérzést csillapító, valamint vérkeringési zavarok elleni gyógyszereket készítenek a drogból. Az eredeti érszűkítő hatása ellenkezőjére változtatható, és erős értágító vegyületté alakítható át, így vérnyomás csökkentésére is alkalmassá válik.
Ellenjavallat: Háziszerkénti alkalmazása nem javasolt.


Apró békalencse

[szerkesztés]
(Lemna minor, Syn: )
Drog Lemnae minoris herba,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): vizelethajtó (diureticum) köszvény, reuma esetén, külsőleg mélyenülő, gyulladt, fájdalmas, gennyes csomó, amely szőrtüszőgyulladásból keletkezett (carbunculus) kezelésére.


Apróbojtorján

[szerkesztés]
(Agrimonia eupatoria, Syn: -)
Drog Agrimoniae herba,
Más neve(i): apróbojtorján, Patika párlófű, agrárnyom, királyné asszony káposztája, Szent Pál füve, hattyúfű, körömfű, koldustetű.
Gyógyhatása(i): légzőszervi, gyomor-, epe-, máj- és vesebántalmak, továbbá gyomor- és bélhurut elleni tea. - Külsőleg toroköblítőnek, kelések és gyulladások borogatására. - Belsőleg vastagbélgyulladás, hasmenés esetében alkalmazzák, amikor is négyóránként kell itatni a beteggel teát. - Fertőző hasmenésnél is igen hatékony, mivel helyileg úgy hat, mint az antibiotikum. - Gyulladásnál mérsékli a gyulladást és egyben a kórokozókra is hat. - Gyomorfekélynél is nagyon hatásos. - Dr. Schierbaum írja: Naponta háromszor egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, gyomor-, béltágulatokat és tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és hólyagpanaszokat, ha a teát kúraszerűen alkalmazzuk. - Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs javallt. Májbántalom esetén teakeveréket ajánlunk. Az apróbojtorján-tea kitűnő ízű üdítő ital.

Apró csalán

[szerkesztés]
(Urtica urens, Syn: -)
Drog Urticae herba,
Más neve(i): kis csalán, május virág, májusi gyöngyvirág, kakukkvirág.
Gyógyhatása(i): levél és herba népgyógyászatban reuma elleni szer (antirheumaticum), bizonyítottan gyulladáscsökkentő (antiphlogisticum), továbbá vizelethajtó, a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum), erősítő hatású (roborans). Klorofill ipari kivonására is használható, magjának olaja tonicum, antirheumaticum, külsőleg bőrbetegségekre, gyökere és gyökérkivonatai diuretikusak, prostata-hyperplasia esetén hatásosak gyógyszerkészítmények formájában is.
Ellenjavallat: Nitrofil növények, nitrátot halmozhatnak fel, emiatt a túlműtrágyázott vagy szerves anyagban dús talajon termő növényekből előállított drog toxikus nitrát-mennyiséget tartalmazhat.

Apró szulák

[szerkesztés]
(Convolvulus arvensis, Syn: )
Drog Convolvuli (arvensis) herba,
Más neve(i): Folyófű, folyóka, folyófű, folyondár, győtény, hajnalika, mezei szulák, mezei paplonc, suttyáng.
Gyógyhatása(i): vérnyomáscsökkentő (antihypertensiv), görcsoldó (spasmolyticus), hashajtó (laxans), a népgyógyászatban epehajtó, epehólyag kiürülést serkentő, az epefolyást elősegítő és fokozó (cholagogum). gyomor- és bélhurut ellen, nagyobb dózisban a gyanta-glikozidok miatt, hashajtóként használható, de napjainkban alig használják.

Aranyfa

[szerkesztés]
(Forsythia suspensa, Syn: -)
Drog Forsythiae suspensae fructus,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): hashajtó (laxans), vizelethajtó - a vizelet keletkezését és kiürítését fokozó (diureticum), az emésztőrendszer tónusát növelő (tonicum), gyulladáscsillapító (antiphlogisticum), menstruációt megindító gyógyszer (emmenagogum).

Aranyos fodorka

[szerkesztés]
(Asplenium trichomanes, Syn: -)
Drog Adianti rubri herba,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): népgyógyászatban köptető, a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő (expectorans).

Aranyvesszőfű

[szerkesztés]
(Solidago gigantea, Syn: -)
Drog Solidaginis herba ,
Más neve(i): magas aranyvessző, késői-, kései-aranyvessző, aranyos-vessző, aranyruta, erős-rojt, istápfű.
Gyógyhatása(i): Teáját magas vérnyomás, epe-, vese-, hólyag-, májbántalmak, nehéz havivérzés, szamárhurut, reumás és ízületi fájdalmak ellen, továbbá izzasztóként, vizelethajtóként, külsőleg pedig toroköblítőként használják.

Árnika

[szerkesztés]
(Arnica montana, Syn: -)
Drog Arnicae flos ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Alkoholos és olajos kivonatait külsőleg sebek, zúzódások, húzódások, rándulások gyógyítására használják.. Az árnikából készült kenőcsök ízületi gyulladások és izomfájdalmak enyhítésére is alkalmasak. A készítményeket ép bőrfelületen kell alkalmazni.
Ellenjavallat: fészkesvirágzatúakkal szembeni allergia. Túlérzékenységi vagy allergiás tünetek fellépése esetén abba kell hagyni a használatát. Adása 12 éven aluli gyermekeknek nem javasolt.

Articsóka

(Cynara scolymus, Syn: -)
Drog Cynarae folium ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Virágzatának húsos fészekpikkelyeit salátának vagy főzeléknek elkészítve fogyasztják. A növény leveleiből készült teát epe-, májbajok, magas vérnyomás, érelmeszesedés, cukorbetegség, vese és hólyagbántalmak ellen használják. Antibiotikumként is ismert.Epehajtó, koleszterinszint csökkentő, emésztést segítő.
Ellenjavallat: Az articsóka elkészítése során ne alkalmazzunk alumíniumedényt, mert megsötétedik benne.

Bab

(Phaseolus vulgáris, Syn: -)
Drog Phaseolus legumen,
Más neve(i): Paszuly
Gyógyhatása(i): Teája vércukorcsökkentő, vérnyomáscsökkentő, szívműködést serkentő, vese- és hólyagbántalmak esetén alkalmazott vizelethajtó hatású. A hatás fokozása érdekében szokták kukoricabajusszal, fekete ürömmel, kecskerutával, cickafarkkal, csalánlevéllel összekeverni és keverékként fogyasztani. Az őrölt fehér bab lisztjét gyulladásokra, kelések érlelésére háziszerként borogatásként is használják.

Bablevelű varjúháj

(Hylotelephium maximum, Syn: Sedum maximum)
Drog Crassulae majoris herba,
Más neve(i): kelésfű, vargyógyítófű, koszfű, rühfű, fekélyfű, Apostein fű, gombos kóró, kuzupa, rühsikkantyú, sennyedékfű, sennyedék ellen való fű vagy seprőfű.
Gyógyhatása(i): főleg frissen hashajtó (purgans), hánytatószer (emeticum), malária és dysenteria ellenes. A homeopátia is felhasználja.

Bábakalács

(Carlina acaulis, Syn: -)
Drog Carlinae radix ,
Más neve(i): Szártalan bábakalács
Gyógyhatása(i): vizelethajtó (diureticum), izzadást kiváltó (diaphoreticum), étvágyjavító, gyomorerősítő (stomachicum), baktériumölő hatású (antibakteriális), gomba elleni (antimikotikus), külsőleg gennyes bőrgyulladás (pyodermás) panaszokra.

Babér

(Laurus nobilis, Syn: )
Drog levele - Lauri folium,
Más neve(i): Babérfa, közönségesen babér, illatfa, bürbérfa, albertlevél, szagos levél
Gyógyhatása(i): enyhe nyugtató, baktérium-, és gombaölő hatása is ismert, kisebb karcolásokat, sebeket is bedörzsölhetünk a frissen morzsolt babérlevél nedveivel. - Nyugtató tea: 1-2 levelet leforrázunk 3 dl vízzel, és kortyonként fogyasztjuk. A babérolajat bedörzsölőszerként ajánljuk ízületi problémákban szenvedőknek: fájó, sajgó ízületekre, ízületi gyulladásokra, ínszalag letapadásokra.
Ellenjavallat: 2 éves kor alatt ne adjuk nagy mennyiségben a gyerekeknek babérolajat, - terhes nőknek se adjunk belőle, mert bár nem bizonyították, de korábban a menstruáció előrehozatalára, illetve vetéltetésre használták eredményesen a népi gyógyászatban, - lenyelve, hányást és hasmenést, nagy levelek egészben lenyelése bélelzáródást okozhatnak.

Bazsalikom

(Ocimum basilicum, Syn: -)
Drog Basilici herba,
Más neve(i): bazsalikusfű, buszujok, kerti bazsalikum, királyfű, német bors
Gyógyhatása(i): Nem csak afrodiziákumnak tartják, de emellett javítja az étvágyat és az emésztést, szél- és vizelethajtó (diureticum), nyugtat (Sedativum), és még a köhögést is csillapítja (Conttuossicum). - A népi gyógyászatban étvágygerjesztőnek (Digestivum), vizelet- és szélhajtónak, köhögéscsillapítónak használják. - Főzetét külsőleg borogatásra, torokgyulladás esetén öblögetésre is alkalmazzák. - A kerti bazsalikom leveléből készült forrázatot gyomorrontás és étvágytalanság (stomachicum), esetén alkalmazzák. - A felfúvódás és a bélgázképződés kiegészítő kezeléseként köhögés csillapítására, idegnyugtatásra, étvágyjavításra, szélhajtóként, tejszaporítóként és vizelethajtóként használják. - Összehúzó hatása enyhíti a garatgyulladás tüneteit. - Külsőleg alkalmazott alkoholos kivonata a sebgyógyulást elősegítő kenőcsök egyik alapanyaga; sebekre, sérülésekre ajánlott; a bazsalikomot gyakran más növényekkel (menta, fűszerkömény) együtt használják. Bazsalikom ismert fűszer, pástétomok, mártások és saláták ízesítésére használnak.
Ellenjavallat: Terhes nők csak fűszer-menyiségben fogyaszthatják. - Menstruáció elősegítésére használható. - Gyógyszer-mennyiségben csak az orvossal történt megbeszélés szerint alkalmazzuk.

Beléndek

(Hyoscyamus niger, Syn: )
Drog Hyoscyami folium,
Más neve(i): Bolondító beléndek

Erősen mérgező!

Gyógyhatása(i): A beléndeklevelet — maszlag- és nadragulyalevéllel együtt — asztmás köhögési rohamok csillapítására, füstölőporok és cigaretták, valamint fájdalomcsillapító és bódító hatású gyógyszerek készítésére használják. Régebben a patikákban tartottak reumás fájdalmak elleni bedörzsölőszerként beléndekolajat. A lókupecek beléndekmagot adtak be a lovuknak, hogy legalább az eladás alatt leplezzék a kehességüket. A középkorban boszorkánykenőcsöt és bájitalt készítettek beléndekből.

Benedekfű

(Centaurea benedicta, Syn: Cnicus benedictus)
Drog Cardui benedicti herba,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Epe-, máj-, gyomor- és bélbajok, emésztési zavarok esetén; étvágygerjesztő, de nagy adagban hánytató. Belsőleg: az epetermelést serkentő, epehajtó, szabályozza az epeműködést, az étvágytalanság ellenszere, nyugtatja a hasnyálmirigyet, javítja az emésztést, gyomor- erősítő, nyugtató, májregeneráló hatású. külsőleg: bőrgyulladás, övsömör, herpesz ellen használjuk.
Ellenjavallat: Gyomor és bélfekély esetén alkalmazása nem ajánlott. - Allergiás reakciók is kialakulhatnak használatakor. - Nagy adagban hánytató!

Berkenye

(Sorbus aucuparia, Syn: -)
Drog Sorbi aucupariae fructus,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A friss gyümölcsöt vitamin pótlására fogyasztják. Készítenek belőle szörpöt, gyümölcslét és pálinkát is. A megszárított termés főzetét vesekőképződés és általában a húgyutak megbetegedései esetében fogyasztják. A gyümölcsből kivonható szorbitot C-vitamin előállítására, valamint a cukorbetegek cukorpótszereként használják. A berkenyevirágból enyhe hashajtó és vizelethajtó hatású tea készíthető. Friss gyümölcsét vitaminpótlására fogyasztják.

Betyárkóró

(Conyza canadensis, Syn: Erigeron canadensis)
Drog Erigeronis canadensis herba,
Más neve(i): Kanadai betyárkóró, juhfark-kóró, kónizs, seprence, küllőrojt, kanadai küllőrojt.
Gyógyhatása(i): Elsősorban hasmenésgátló és vizeletelhajtó hatása van, gyulladásgátló, hasmenés elleni (antidiarrhoeicum), féregűző, féreghajtó, féregellenes (anthelminticum), népgyógyászatban húgyúti betegségekben. - Elősegíti a húgysav eltávolítását is. - Illóolaja gyulladáscsökkentő és vérbőséget gátló. Sikeresen alkalmazzák reumás fájdalmak, mint például a sokízületi gyulladást (poliarthritis) és az ízületi kopást (artrózis). - Húgysav-eltávolító tulajdonságával megelőzheti a köszvényes rohamot. Belsőleg teaként nagyon hatásos hólyag problémák, égető vizelet, belek és a méh vérzéseire.
Ellenjavallat: A betyárkórónak nem ismert semmiféle káros mellékhatása. - Az ízületi kopás (artrózis) kezelésében hosszasan alkalmazható. Beöntésként használjuk melegen 44-46 °C-osan kiváló gyógyír minden bélbetegség esetén.

Bíborkasvirág

Echinacea purpurea| Echinacea angustifolia| Echinacea pallida fajok


Drog Echinaceae radix,
Más neve(i): Keskenylevelű kasvirág, halvány kasvirág, lángvörös kasvirág, piros kasvirág, kúpvirág vagy bíbor kúpvirág.
Gyógyhatása(i): Mindhárom faj hasonló gyógyhatással rendelkezik. Immunerősítő, megfázás, légúti és hugyúti fertőzések megelőző és kiegészítő kezelésére használhatjuk. - Külsőleg a nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek kezelésére ajánlott szer.
Ellenjavallat: Az Echinacea-nak nincs ismert mellékhatása, még terhes vagy szoptató nőknél sem. Ha a beteg a fészkesvirágzatúak bármely tagjára allergiás, akkor nagyon fontos az elővigyázatosság, mert nagy az esélye annak, hogy Echinacea-ra is allergiás reakciót mutat!

Bodorrózsa

(Cistus chinamadensis, Syn: -)
Drog Cistus herba,
Más neve(i): Kanári-szigeteki szuhar, Kanári-szigeteki bodorrózsa
Gyógyhatása(i): Leveleiből gyógytea készül. Kúraszerűen használva teája antivirális, antibakteriális, gombaölő, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító, ezeket részben tudományos kutatások is alátámasztják. Külsőleg ekcémát, pszoriázist, pattanásokat kezelnek vele. Szájöblítőnek is használják.

Bodza

(Sambucus nigra, Syn: )
Drog Sambuci flos,
Más neve(i): Fekete bodza, festőbodza
Gyógyhatása(i): A bodzának üdén nyíló virágzatát és az érett termését kell gyűjteni. Teája hűléses betegségekben használt izzasztó, vizelethajtó, köhögéscsillapító, vértisztító és enyhe hashajtó hatású. A bodzavirágtea sok embernek mindennapi reggeli vagy üdítőitala is, mert íze kellemes, még melegít is. A bodzavirág borban áztatva a bornak muskotályszerű ízt kölcsönöz. A friss bogyóból készült lekvárt, kipréselt nedvet vagy a száraz termésből készült teát enyhe hashajtóként, izzasztóként és vizelethajtóként használják. A bogyókból bort és pálinkát is készítenek. A bodzacsere leveléből készült teát reumás bántalmak ellen, továbbá vizelethajtónak, izzasztónak, és lázcsillapítónak használják. Koszorúér-betegségben szenvedők időnkénti légszomjának csillapítására is ajánlják.
Ellenjavallat: A zöld részeket, így a virág kocsányát is el kell távolítani, mert mérgezőek!

Bojtorján

(Arctium lappa, Syn: -)
Drog Arctium radix,
Más neve(i): nagy bojtoján
Gyógyhatása(i): Főzetét magában vagy teakeverékekben vizelethajtónak, izzasztónak, epe- és vesekőoldónak, vértisztítónak, epehajtónak használják. Külsőleg különféle bőrbajok ellen öblögetőnek, torokgyulladás ellen gargarizmának alkalmazzák. Mint hajápoló szer is megbecsült. Főzetét hajmosó víznek használják hajhullás, korpásodás és hajzsírosodás ellen. Kivonatait reumatikus izom és ízületi fájdalmak ellen bedörzsölő-szerként alkalmazzák.

Boróka

(Juniperus communis, Syn: -)
Drog Junipero galbulus,
Más neve(i): közönséges boróka, apró fenyő, borostyántüske, borosán, borovicska, fenyőtüske, borsikafenyő, borsfenyő, fenyőmag, gyalogfenyő, törpeboróka, töviskés fenyő, borókafenyő, gúzsfenyő, pattanófenyő, komkék.
Gyógyhatása(i): Hatása vizelethajtó (vesebajok esetén vigyázat!), szélhajtó, étvágyjavító és emésztést serkentő, vese- és epekőoldó. Gyakori alkotó része a húgyutakat fertőtlenítő, a légzőszervi és a reumás megbetegedések elleni teakeverékeknek. Lekvárnak elkészítve is tartják a háztartásokban, amelyből naponta 1—2 kávéskanállal fogyasztanak vizelethajtóként, epeserkentőként vagy a vesétől származó vízkór ellen. Kedvelt fűszer is, különösen húsok pácolására és halkészítmények ízesítésére. A borókából illóolajat és pálinkát (gin) is állítanak elő. A borókaolajnak is sokrétű a felhasználási lehetősége: cseppenként cukorral fogyasztva ugyanazokra a problémákra használják, mint a teáját. Alkalmazzák továbbá fürdősók illatosítására, valamint hörghurut és tbc elleni vízgőzös belélegzésre (inhalálásra), reumás és ízületi fájdalmak csillapítására bedörzsölőszerként.
Ellenjavallat: Nem javasolt terhesség alatt és soha ne alkalmazzunk nagyobb dózisban, mert irritálhatja a veset és a hólyagot. - Gyógyszermennyiségben csak orvossal történt megbeszélés után alkalmazható.

Borsikafű

(Satureja hortensis , Syn: Clinopodium vulgare)
Drog Saturejae herba,
Más neve(i): Borsfű, bécsi rozmaring, csombor, csombord, csomborbors, hurkafű, kerti izsópfű, kerti méhfű, pereszlén.
Gyógyhatása(i): Gyomorerősítő, görcsoldó, fogyasztó hatású, ugyanakkor étvágygerjesztő is. Fertőtlenítő, felfúvódást gátló, összehúzó hatású hajtásait toroköblítőkhöz, valamint a zsíros bőr gőzölésére használják. - Teája: A borsikafű serkenti az étvágyat, az emésztést, és enyhíti a puffadást. - Segít gyomor- és bélbántalmak, valamint hasmenés esetén. - Antibakteriális és gombaölő hatású, csökkenti a bélben zajló erjedési folyamatokat. - Kenőcsként enyhíti az isiászt, olajként bedörzsöléssel a fogfájást. Illóolaját a konzerv- és a likőripar használja.
Ellenjavallat: Gyógyszer-mennyiségben csak az orvossal való megbeszélés után használjuk.

Borsmenta

(Mentha × piperita, Syn: -)
Drog Menthae herba,
Más neve(i): borsosmenta, angol menta, mithen menta.
Gyógyhatása(i): A növény minden részében kellemes, jellemző illatú, hűsítő ízű. Teája mindennapi reggeli vagy üdítő italként, de gyógyszerként is egyaránt értékes. Használható magában vagy teakeverékekben, étvágygerjesztőnek, szélhajtónak, epeműködést serkentőként, idegnyugtatónak, görcsoldónak menstruációs zavarok esetén, az emésztőcsatorna és a húgyutak fertőtlenítésére, gyomor- és bélhurut, fejfájás, epekőkólika ellen. Torokbántalmak és rekedtség ellen gargarizálóként, gyulladásokra borogatóként alkalmazzák. A levéldrogot likőrök készítésére is használják. A mentaolajat a kozmetikai ipar is alkalmazza, szájápoló szerek — fogkrémek, szájvizek — ízesítésére és illatosítására. A gyógyszeripar fájdalomcsillapító bedörzsölőkhöz, gyógyszerek íz- és szag javítására, hányinger elleni, idegnyugtató, köhögéscsillapító szerek készítéséhez; az élelmiszeripar cukorkák és rágógumik ízesítéséhez használja. Mentollal készülnek a nátha elleni orrcseppek, hűsítő krémek, sósborszeszek, rovarcsípés és fejfájás elleni szerek.
Ellenjavallat: Gyerekeknél, főleg csecsemőknél tilos mentoltartalmú készítményeket alkalmazni, például orrkenőcsökben, mert nehéz légzést, légszomjat okozhat.

Borágó

(Borago officinalis, Syn: -)
Drog Borago folium,
Más neve(i): uborkaszagú fű, borrach, borrágó, borvirág, báránynyelv, hegyes útifű, kerti ökörnyelv, pirítófű, ürömfű, ökörnyelv, tetűvirág.
Gyógyhatása(i): Konyhafűszerként mártások és savanyú főzelékek ízesítésére, savanyítandó uborka eltevéséhez használják. Fiatal leveleiből salátát készítenek. Teáját vizelethajtónak, vese- és hólyagbántalmak, valamint hasmenés ellen használják. Külsőleg toroköblítőként és kelések érlelésére borogatónak használják.
Ellenjavallat: Alkalmazásánál mindeddig nem tapasztaltak semmiféle mellékhatást, de pirrolizidin alkaloidjai nagy dózisban mérgező hatásúak (májkárosítóak és rákkeltők), ezért az előírt adagolást be kell tartani!

Buchu

(Barosma betulina, | Agathosma crenulata } fajok
Drog Barosmae folium,
Más neve(i): Illatos ruta, Agathosma, buku, boegoe, bucco, bookoo és diosma.
Gyógyhatása(i): Elő menstruációs szindróma, magas vérnyomás és pangásos szívelégtelenség, húgyúti fertőzés. Teája eredményes magas vérnyomás, és pangásos szívelégtelenség, húgyúti fertőzések, a menstruációt megelőző időszakban vizelet visszatartás ellen. Aki bukut használ, káliumban gazdag táplálékot fogyasszon, például banánt, friss zöldségeket.
Ellenjavallat: Terhes nők bukut ne használjanak orvosi beleegyezés nélkül!

Bürök gémorr

(Erodium cicutarium, Syn: -)
Drog Erodii cicutarii herba,
Más neve(i): Gémorrfű
Gyógyhatása(i): Forrázatát vizelethajtóként, menstruációs vérzések csillapítására, bélhurut, gyomorvérzés és bélvérzés ellen használják. Alacsony vérnyomás emelésére, sőt vérhas (dysenteria) esetén is alkalmazzák.

Búzavirág

(Cyanus segetum, Syn: Centaurea cyanus )
Drog virágszirom Cyani flos,
Más neve(i): csüküllő, dődike, égi virág, gabonavirág, kék búzavirág, kék konkoly, kékvirág, sukollat, vadpézsma, vetési csüküllő, imolya.
Gyógyhatása(i): Forrázatát külsőleg szemgyulladás borogatására és toroköblítőként használják. Teáját magában nem fogyasztják, a drogot étvágyjavító, görcsoldó és erősítő teakeverékekhez adják.

Citrom

(Citrus × limon, Syn: -)
Drog citri fructus,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A citrom serkenti az emésztést és erősíti a gyomrot. - Mivel sok benne a C-vitamin, segíti a megfázásos betegségek megelőzését. - A közkedvelt aromájú fűszert a külső héjából nyerjük. - Az érett citrom a legértékesebb oldó és méregtelenítő gyümölcs – sajnos, nálunk nemigen kapható. - A bolti citromot éretlenül szüretelik és utóérlelő vegyszerekkel permetezik, ezért héjának minősége gyengébb. - Bioflavon-tartalma vértisztító hatású, és regenerálja is a véredényeket. - Bélféreghajtó és puffadásgátló hatása is van. - A citromlé fokozza a nyálelválasztást, csillapítja a szomjúságot, mivel oldja és eltávolítja a szervetlen sókat. - A citromlé hígítva is elpusztítja a kolera-, a diftéria- és a tífuszbaktériumokat. - Szinte nincs olyan betegség vagy gyengeségi állapot, amin a citrom ne segítene. - A bőrnek is elsőrendű fiatalítója és regenerálója; megelőzi a kopaszságot, erősíti a fejbőrt, a hajhagymákat. - Mandula- vagy avokádóolajjal elegyítve jó bőrápolószer. - Ha ezt erősen a fejbőrbe dörzsöljük, hamarosan megszünteti a haj korpásodását, megakadályozza a hajhullást.

Citromfű

(Melissa officinalis, Syn: -)
Drog Melissae herba, Melissae folium,
Más neve(i): Orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.
Gyógyhatása(i): Külsőleg a Herpesz szimplex helyi kezelésére alkalmas. - Ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. - Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. - Enyhíti az idegességet, szerepe van a depresszió oldásában is. - Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. - Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is. - Az illóolaj reumás panaszok enyhítésére használható fürdőként és bedörzsölő szerként.
Ellenjavallat: Az allergiásoknál a növény érintése is reakciót válthat ki, a tea fogyasztása viszketeg, gyulladásos bőrelváltozást okozhat.


Citromillatú kakukkfű

(Thymus citriodorus, Syn: )
Drog Thymus citriodorus folium,
Más neve(i): citrom kakukkfű
Gyógyhatása(i): Húsételeket, szószokat, pácokat ízesítenek vele, remekül illik csirkehúsos illetve tengeri halból készült ételekhez, salátákhoz, grillezett húsokhoz. Leveleit felhasználhatjuk még halászlé, pörköltek, pizza, szósz és sültek fűszerezésére, de levesekhez, mártásokhoz, főzelékekhez, gyümölcssalátákhoz, dzsemekhez és édességekhez is. Az olasz konyhában nagyon kedvelt. Illóolaja erőteljes fertőtlenítő, baktériumölő, szélhajtó, görcsoldó hatású. A friss levelek rágcsálása csillapítja a torokgyulladást, teájával gargarizálva a köhögést. Az illóolaját az aromaterápiában asztma és más légúti panaszok kezelésére használják, különösen a gyerekeknél. Ismert veszélye nincsen.

Citronella

Cymbopogon nardus| Cymbopogon citratus| Cymbopogon winterianus fajok


Drog Cymbopogon folium,
Más neve(i): Hívják indiai-, v. jávai citromfű-olajnak is.
Gyógyhatása(i): Levelét fűszerként használjuk. Olaját túlzott izzadás, fáradtság, fejfájás, rovarok, és zsíros bőr ellen használják. Baktérium- és gombaölő, csillapítja a lázat, élénkít és frissít, e célból borogatásként használható. - Gyomoridegességnél nyugtató hatású. - Segít bőrfertőzések esetén és izzadásnál is. - Párologtatva elűzi a kellemetlen szagokat. Jávai citronellát főleg az illatszeripar használja.
Ellenjavallat: Olajkezelés előtt ajánlott bőrpróbát végezni, és/vagy szakorvos tanácsát kérni.

Csarab

(Calluna vulgaris, Syn: )
Drog Callunae herba,,
Más neve(i): közönséges csarab, Erika, hanga, télizöld, vadciprus, angyalmetélt, seprővirágnak, vagy seprűvirágnak is nevezik.
Gyógyhatása(i): Teája vese- és hólyagbajokban vizelethajtó és vizeletfertőtlenítő, bélhurut ellen összehúzó, továbbá erősítő, nyugtató, vértisztító, izzasztó és lázcsillapító hatású. Reuma, cukorbaj, érelmeszesedés ellen is használják.

Csattanó maszlag

(Datura stramonium, Syn: -)
Drog Stramonii folium,
Más neve(i): Maszlag, redőszirom, csodafa

Erősen mérgező!

Háziszerként nem alkalmazható, a gyógyszeripar állít elő belőle fájdalomcsillapító és görcsoldó hatású gyógyszereket.


Cseresznye

(Prunus avium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -,
Gyógyhatása(i): A cseresznyeszár vizelethajtó, nyálkaoldó, hurutoldó és görcsoszlató hatású.


Cserszömörce

(Cotinus coggygria, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szömörcefa, cserzőfa, szumák
Gyógyhatása(i): Főzetét belsőleg gyomor- és bélvérzés, valamint makacs bélhurut ellen használják. Külsőleg fogínysorvadás és torokbántalmak ellen öblögetőként, vérző aranyér esetén pedig ülőfürdőként alkalmazzák. Izzadó testrészeket is kezelnek vele.


Csikófark

(Ephedra distachya, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Bogyópikk, pikkelybogyó
Gyógyhatása(i): A gyógyszeripar a növény egész föld feletti részét feldolgozza, vérkeringési zavarok elleni gyógyszer készül belőle. Teázásra nem használható, mert erős hatású anyagokat (efedrin és pszeudoefedrin alkaloidákat) tartalmaz.


Csikorka

(Gratiola officinalis, Syn: -)
Drog Gratiola ,
Más neve(i): Csikorgófű

Mérgező hatású!

Gyógyhatása(i): Csak a szárat és az ágakat dolgozzák fel, nem a teljes növényt. Régebbi szakkönyvek a drogból készült forrázatok hatását a következőkben jellemzik: szívműködést serkentő, izomerősítő, hashajtó, epehajtó, vizelethajtó, végtag zsibbadását megszüntető, valamint reuma, ízületi bántalmak, gyomorhurut, vese- és hólyagbántalmak elleni szer.


Csillagpázsit

(Cynodon dactylon, Syn: -)
Drog Cynodon herba ,
Más neve(i): Bermuda-fű, boszorkánykása, burkos kutyapázsit, daruláb, tarackfű, ebfogfű, ujjas muhar.
Gyógyhatása(i): Vértisztító és vizelethajtó teakeverékek alkotórészeként használják.

Csipkerózsa

(Rosa canina, Syn: -)
Drog Cynosbati pseudofructus'',
Más neve(i): vadrózsa, gyepűrózsa, csipkerózsa, bicskefa, ebcsipke, gyepű-, parlagi-, vagy vadrózsa, tüskefa.
Gyógyhatása(i): Az ókorban is nagyra becsülték, de nemcsak ínyencségként, hanem a sorvadásos betegségek hatásos gyógyszereként is. Több C-vitamint tartalmaz, mint bármely más vad vagy kerti gyümölcs, valamint bármelyik főzeléknövény. A C-vitamint szervezetünk számára nélkülözhetetlen, hiánya legyengülést, betegségekkel szembeni fogékonyságot és skorbutot okoz. Járványok idején -különösen influenza ellen - a szervezet ellenálló képességét C-vitamin fogyasztásával eredményesen fokozhatjuk. Nemcsak teaként fogyasztják, hanem készítenek belőle lekvárt, bort, pálinkát, likőrt, mártást és levest is. Nemcsak erősítő, üdítő és élvezeti célokat szolgál a csipkebogyó, hanem hatásos gyógyszer vese- és hólyagproblémák estén is. Említik még jó hatását magas vérnyomás, bélhurut, hörghurut, epe- és májzavarok esetében is.

Csombormenta

(Mentha pulegium, Syn: -)
Drog Pulegii herba,
Más neve(i): csombormenta, mocsárimenta vagy polyákmenta
Gyógyhatása(i): Teája szélhajtó, görcsoldó, bélféregűző, epekiválasztást serkentő hatású. Sárgaság ellen is fogyasztják. A csombormenta illóolaját asztma ellen inhalálásra, reuma elleni bedörzsölök készítésére, valamint az illatszeriparban is alkalmazzák.
Ellenjavallat: Óvatosan használandó, mert a drog erősebb hatásúnak ismert. A növény olaja rossz hírű MÉRGEZŐ! hatása miatt. Méhösszehúzódásokat válthat ki, azonban a vetélés előidézéséhez szükséges dózis halálos is lehet!

Diófa

(Juglans regia, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kulcsos dió
Gyógyhatása(i): A leveléből készült teát gyomor- és bélhurut, magas vérnyomás, bélférgek ellen, továbbá vértisztítónak, vágyjavítónak isszák. Forrázatát külsőleg bőrkiütések, kelések, fagyások borogatására, aranyérbántalmak esetén ülőfürdőként, torokgyulladás ellen pedig gargarizálókén alkalmazzák. A diótermés külső húsos burkából, a diókopácsból készült főzetet belsőleg izzadás, gyomor- és bélhurut, valamint étvágytalanság ellen használják.


Ebnyelvűfű

(Cynoglossum officinale, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A gyökeret népi gyógyászatban vérhas, vese-és hólyaghurut ellen; a levelet nehezen gyógyuló sebek kezelésére használták.


Ebszőlő

(Solanum dulcamara, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Piros ebszőlő, édes-keserű csucsor

Erős hatású!

Gyógyhatása(i): A népi gyógyászatban vértisztítóként, idegnyugtatóként, lázcsillapítóként, reuma- és ízületi bántalmak, hólyaghurut, gyomor- és bélhurut kezelsére használták. Hideglelés ellen pálinkába áztatva készítettek gyógyszert belőle. Mivel kellemetlen mellékhatásokat okozhat, házi alkalmazásra a drog nem ajánlható.


Édesgyökér

(Glycyrrhiza glabra, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Édesfa, igazi édesgyökér
Gyógyhatása(i): Ízjavítóként és színezőként használják gyógyszerekben és teakeverékekben. Hatása nyálkaoldó, emésztést serkentő, vizelethajtó, vértisztító. Gyomor- és bélfekély gyógyítására is ajánlják.


Édesgyökerű páfrány

(Polypodium vulgare, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kőmézgyökér, édespáfrány
Gyógyhatása(i): Hatása nyálkaoldó, bélféregűző.


Édeskömény

(Fenoeniculum vulgare, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Főnigli
Gyógyhatása(i): Az édeskömény hatása nyálkaoldó, szélhajtó, emésztést serkentő, étvágyjavító, görcsoldó, ízjavító, vizelethajtó, tejszaporító. Használják magában vagy hasonló célú teakeverékekben. Csecsemők szélhajtó teája. Torokgyulladás ellen öblögető, szemgyulladás esetén borogatószer. Kenyérbe is sütik, péksüteményekre, teasüteményekre is hintik. Illóolaja gyógyszerkészítményekben mint nyálkaoldó, szélhajtó, étvágyjavító, féregűző hatású alkotórész szerepel. Fog- és szájápolószerek, fogkrémek ízesítésére is használják. A növény fiatal levélzetéből az olaszok salátát és főzeléket is készítenek.


Édesnarancs

(Citrus sinensis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A gazdag C-vitamin-tartalmú terméshúst nyersen fogyasztják, gyümölcssalátákba és gyümölcstortákba teszik, (részben a keserű héjjal együtt) lekvárt és zselét főznek belőle, terméshús és a héj kandírozva édességekbe és kalácsokba kerül, a reszelt héjjal süteményt fűszereznek. Helyenként a narancsból bort és konyakot állítanak elő. A magokból olajat sajtolnak étkezési célra és szappanokhoz. Illatos fürdők alkotórésze, bedörzsöléssel a nyugtató, antibakteriális, és bőrápoló hatását, szájöblítés esetén antibakteriális, méregtelenítő hatását aknázhatjuk ki. Párologtatással kellemes, nyugtató környezetet teremt, csökkenti az alvászavarokat. A kozmetikai iparban felhasználják: töredezett hajra hajsamponokhoz, kézápolókrémekhez, nehézláb érzés elleni lábápolókban, rozaceás, érzékeny és kevert bőrre készült arcápolószerekhez. Enyhíti a fogínygyulladás tüneteit, nyugtató, közérzetjavító fürdők és bőrápolószerek hatóanyaga.

Egynyári szélfű

(Mercurialis annua, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szélfű
Gyógyhatása(i): A drogot az állatgyógyászatban hashajtóként és vizelethajtóként alkalmazzák.

Erdeifenyő

(Pinus sylvestris, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Nyálkaoldó, enyhe antiszeptikus hatású, bőrizgató, vérbőséget fokozó hatású. Az erdeifenyő olaj gyakori alkotórésze különböző légúti betegségek kezelésére ajánlott mellkenőcsöknek, inhaláló szereknek, izom- és idegfájdalmak esetén ajánlott masszázs- és fürdőolajoknak, bedörzsölőknek és kenőcsöknek. Nem alkalmazható asztma, szamárköhögés, kiterjedt bőrsérülés, láz, szívelégtelenség, magas vérnyomás esetén.


Erdei pajzsika

(Dryopteris filix-mas, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Erdei hímpáfrány, páprágy

Mérgező!

Gyógyhatása(i): A gyökértörzsből állatgyógyászati bélféregűző szereket állít elő az ipar. A népgyógyászatban fürdetőszerként alkalmazták visszérgyulladás és reuma ellen.

Erdei szamóca

(Fragaria vesca, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szamóca, földieper
Gyógyhatása(i): Teáját bélhurut ellen és enyhe izzasztóként, illetve kellemes íze miatt üdítőitalként is fogyasztják. Cukorbaj elleni teakeverékek alkotórésze is.

Ezerjófű

(Centaurium umbellatum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Százforintosfű, földepe, kisezerjófű
Gyógyhatása(i): Magában vagy teakeverékekben étvágyjavítónak, emésztést serkentként, epeműködést serkentőként, vértisztítóként, továbbá bélrenyheség és májbántalmak ellen használják. Olcsóbb sörök készítéséhez komló helyett is használják.


Eukaliptusz

(Eukaliptus globulus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A népi gyógyászatban levelét megfázásos megbetegedések kezelésére, továbbá hólyaggyulladás, cukorbetegség, gyomorhurut, vesebetegségek, gégegyulladás, malária, sömör, ótvar, sebek és húgycsőgyulladás esetén alkalmazták. Kenőcs formájában bedörzsölve külsőleg reumatikus panaszok enyhítésére is alkalmazható. Az ajúrvédikus orvoslásban a meghűléshez társuló fejfájás kezelésére is alkalmazzák.


Fahéj

(Cinnamomi cortex, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Ceylon, Szunda szigetein és Kínában előforduló és termesztett fák (Cinnamomum cassia) ágairól lefejtett kéreg. A kellemes illatú és ízű fűszert emésztési zavarok, cukorbetegség, impotencia, frigiditás, szemgyulladás és fogfájás esetén alkalmazta a népgyógyászat. A fahéj illóolaja növeli az éberséget és az energiát.


Falgyom

(Parietaria officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Falifű, romfű
Gyógyhatása(i): Teáját vese- és hólyagbántalmak ellen használják.


Farkasalma

(Aristolochia clematitis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Pipavirág

Mérgező!

Gyógyhatása(i): Csak külsőleg használható. Forrázatát külsőleg sömör, ótvar, ekcéma ellen, valamint nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos testrészek borogatására használják. Fürdőt vagy borogatót készítenek belőle reumás és ízületi bántalmak kezelésére.

Farkasbogyó

(Scopolia carniolica, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Csüngőbelénd, Szkopoli füve, farkasbogyó

Erősen mérgező!

Gyógyhatása(i): Szagtalan, undorító ízű. Gyógyszerkészítményekben alkalmazzák. Készítményeit nyugtalan idegbetegek erős csillapítójául használják.

Fátyolvirág

(Gypsophila paniculata, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Buglyos dercefű, szappangyökér
Gyógyhatása(i): Nyálkaoldó (köptető) kanalas orvosság készül belőle. A háztartásokban mint a finom kelmék régi tisztítószerét ismerik. Főzetében a kelmét kimossák, a lé közben szappan nélkül is erősen habos lesz. A szappangyökérből előállított „szaponint” borotvaszappanok, mosdó- és mosószappanok, fogkrémek stb. habzókészségének növelésére használják.

Fehér árvacsalán

(Lamium album, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teája légcsőhurut, bélhurut, hólyaghurut, álmatlanság ellen alkalmazható. Külsőleg hüvelyhurut elleni öblögetőnek, gyulladásos testrészekre borogatónak használják.


Fehér fagyöngy

(Viscum album, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Fagyöngy, gyimbor, madárlép
Gyógyhatása(i): Vérnyomáscsökkentő, görcsoldó, belső (tüdő-, gyomor-, méh-, bél-) vérzéseket megszüntető, valamint szívműködést serkentő hatású. Az ipar gyógyszerkészítményeket állít elő a fagyöngyből. A termések ragadós nedvéből régebben légyfogót készítettek.


Fehér mályva

(Althaea officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Bársonyos mályva, orvosi ziliz, ejbis
Gyógyhatása(i): Nyálkás bevonóként alkalmazzák a légcső és az emésztőszervek hurutos megbetegedéseiben, különösen a gyermekgyógyászatban. Köhögés elleni teakeverék alkotórészeként is használatos. Gyógycukorkák is készülnek fehérmályvagyökérrel.


Fehér mustár

(Sinapis alba, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Angol mustár, fehér repce
Gyógyhatása(i): Kedvelt fűszer, savanyítandó paprikához, uborkához, halakhoz adják. Sokféle betegség ellen alkalmazzák: érelmeszesedés, magas vérnyomás, anyagcserezavarok, epe- és máj bántalmak, emésztési panaszok, székrekedés, felfúvódás, reuma, isiász és bőrkiütések ellen, valamint vértisztítóként is. A magból naponta a három főétkezés előtt egy-egy csapott kávéskanálnyit szétrágás nélkül nyelnek le.


Fehér üröm

(Artemisia absinthium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Magukban vagy teakeverékekben étvágygerjesztő, emésztést serkentő, szélhajtó, bélféregűző, epeműködést serkentő teák készítésére használják. A virágos ürmöt a likőr- és a borászati ipar is alkalmazza ürmösborok és keserű likőrök készítésére. A virágos ürömből vízgőzzel előállított illóolajat erősítő, görcscsillapító, bélféregűző gyógyszerek készítésénél alkalmazzák. Reuma elleni bedörzsölőszerhez is adják. A fehér ürömből készült a 19. század végi Párizs művészvilágának szenvedélyesen szeretett itala, az abszint (zöld tündér), melyet világszerte betiltottak, mivel emberek ezreinek idegeit tette tönkre.


Fehér zászpa

(Veratrum album, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Erősen mérgező hatása miatt az embergyógyászatban alig használják, vérnyomáscsökkentő gyógyszert készít belőle a gyógyszeripar. Finomra megőrölt porával állatok részére bőrélősdik elleni hintőporok és kenőcsök készülnek belőle. Régebben hajszeszekhez is adták hajhagyma-erősítőnek. Alkalmazták tüsszentőporokba is. Magjától a baromfi elpusztul.


Fekete áfonya

(Vaccinium myrtillus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kukojsza
Gyógyhatása(i): Teája szélhajtó, vizelethajtó, bélhurutot szüntető hatású , vese- és hólyagbántalmak elleni is alkalmazzák. Cukorbaj elleni teakeverékek alkotórészeként is használják. Az áfonyatea, kellemes ízénél fogva, mindennapi üdítőitalként is fogyasztható. A termésdrog gyümölcssavakat, cukrot, A-, B- és C-vitamint tartalmaz. Lekvár, szörp, bor vagy tea alakjában bélhurut ellen használatos háziszer. Az áfonyabor erősítő hatású, valamint az időskori krónikus bélhurutos állapotot is kedvezően befolyásolja.


Fekete kömény

(Nigella arvensis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szőrös kandilla

A drogból készült főzet szélhajtó, vizelethajtó, étvágygerjesztő, emésztést serkentő, epehajtó, sárgaság elleni és nyalkaoldó hatású. Külföldön a fekete köményt péksütemények és teasütemények behintésére használják, mint nálunk a köménymagot. Dióolaja illatszeripari készítményekhez használt. Indiában zsírosolaját étolajként használják.


Fekete mustár

(Brassica nigra, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Barna vagy francia mustár
Gyógyhatása(i): Főzetét belsőleg étvágyjavítóként, vizelethajtóként, szélhajtóként isszák. Megőrölve pépes borogatást készítenek belőle reumás bántalmak kezelésére. Illóolaját reuma elleni bedörzsölőkhöz is használják; szeszes oldatát pedig régebben „tormaszesz” néven vattába beitatva fájós, odvas fogakba helyezték.


Fekete nadálytő

(Symphytum officinale, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Fekete gyopár
Gyógyhatása(i): A gyökérből áztatással készült kivonat gyomor- és bélfekély ellen hatásos, valamint csonterősítő, a csonttörés hegképződését segíti elő. Zúzódásokra, sebekre, visszérgyulladásokra borogatónak használják. Ajánlják toroköblítőnek is. A levéldrog teáját légzőszervi és emésztőszervi megbetegedések ellen fogyasztják.


Fekete ribizli

(Ribes nigrum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teáját magas vérnyomás, vese- és hólyagbántalmak, reuma, ízületi problémák, légzőszervi megbetegedések ellen és izzasztóként fogyasztják. A friss bogyóból szörpöt készítenek, amely sok C-, B-vitamint, gyümölcssavakat, cukrot, pektint, piros festéket tartalmaz. Megszárítva vesebaj elleni teát készítenek belőle.


Fekete üröm

(Artemisia vulgaria, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Közönséges üröm
Gyógyhatása(i): Teáját étvágyjavítónak, epeműködóst serkentőnek, bélféregűzőnek, görcsoldónak, idegerősítőnek fogyasztják. Majoránna pótszereként, továbbá liba- és kacsahús fűszereként is használják. Gyökerének főzetét a népgyógyászatban erősítőként, görcsoldóként, epilepszia és hisztéria ellen használják.


Festőbuzér

(Rubia tinctorum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Krappgyökér
Gyógyhatása(i): Főzetét epekő- és vesekőképződés esetén, epehajtóként, bélhurut és magas vérnyomás ellen használják. A Földközi-tenger mellékének szőnyegszövéssel foglalkozó népei a fonalat festették a gyökérrel.


Festőmályva

(Althaea rosea var. atropurpurea, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Fekete mályvarózsa
Gyógyhatása(i): Forrázata nyálkás bevonó köhögés és rekedtség ellen, a húgyutak és a bélcsatorna hurutos megbetegedései esetén alkalmazható. Külsőleg kelések és gyulladások borogatására használják. Mint festőszert, gyógyszerek, szörpök, likőrök színezésére alkalmazzák.


Festőrekettye

(Genista tinctoria, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teája erős hatású, csak keverékekben használható. Vese- és epeműködést serkentő, vizelethajtó, hashajtó.


Fodormenta

(Mentha crispa, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Köményes menta, kerti menta
Gyógyhatása(i): Teája szélhajtó, étvágyjavító, idegnyugtató, görcsoldó, epeserkentő és üdítő hatású. A fodormenta drogokat a likőripar és a kozmetika is gyakran alkalmazza. Gyógyszerek, száj- és fogápoló szerek, cukorkák, rágógumik stb. ízesítésére használják.


Gyalogbodza

(Sambucus ebulus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Földibodza, csete, borzang
Gyógyhatása(i): Vizelethajtó, enyhe hashajtó, izzasztó hatású teakeverékek alkotórészeként szokták használni. Vesebetegségből származó vízkór ellen tisztán fogyasztják. A termésdrog enyhe hashajtó, vizelethajtó és izzasztó. Bőrfestésre is használták. Lekvár alakjában sokak által dicsért tbc-ellenes háziszer.


Földitök

(Bryonia alba, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Büdös gönye
Gyógyhatása(i): Belsőleg kellemetlen mellékhatásai miatt az embergyógyászatban ma már nemigen alkalmazzák. Külsőleg más anyagokkal együtt reuma és ízületi bántalmak elleni bedörzsölő készítésére használják. Az állatgyógyászatban hashajtóknak és vizelethajtóknak alkalmazzák.


Földitömjén

(Pimpinella saxifraga, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Hasznos földitömjén
Gyógyhatása(i): Vese- és epekőoldó, vizelethajtó, étvágyjavító, görcsoldó, epehajtó, nyálkaoldó hatású teakeverékek alkotórészeként használják.


Füzény

(Lythrum salicaria, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teáját bélhurut, vérhas és tífusz elleni háziszerként ismerik. Használják gyomor- és bélvérzés ellen; külsőleg pedig vérző aranyér kezelésére, valamint toroköblítésre is. A réti füzényt a vesszős füzénnyel együtt finom kesztyűbőrök kikészítésére használja a cserzőipar.


Fehérfűz

(Salix alba, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Fűzfa
Gyógyhatása(i): A drogok főzetét belső vérzések, bélhurut, reuma, ízületi bántalmak, gyomorhurut, hólyaggyulladás és láz ellen fogyasztják, külsőleg pedig fagyott testrészek és aranyeres bántalmak kezelésére használják. A fűzfalevél főzetét láz és reumás fájdalmak csillapítására alkalmazzák.

Fekete nyárfa

(Populus nigra, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Nyárfa
Gyógyhatása(i): Teája nyálkaoldó és vizelethajtó hatású. Régebben igen népszerű háziszer volt a pipom-pápom kenőcs, amelyet úgy készítettek, hogy a rügy balzsamanyagát zsírban vagy faggyúban kiolvasztották, és hajra, ajakra, égésre, fagyásra, aranyeres daganatokra stb. használták.


Galagonya

(Crataegus oxyacantha, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Cseregalagonya

Vérkeringési, szív- és érgyógyszer, különösen szívidegesség, elégtelen szívműködés, magas vérnyomás, érelmeszesedés, koszorúér-bántalom (angina pectoris) esetében ritkán magában, inkább más hasonló hatású gyógynövényekkel keverékben, tea formájában alkalmazzák.


Gilisztaűző varádics

(Tanacetum vulgare, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Varádicskóró
Gyógyhatása(i): A virág teáját bélféregűzésre használják. Óvatosan alkalmazandó, mert mérgező is lehet.


Szelídgesztenye

(Castanea sativa, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Gesztenye

Teáját asztma, szamárköhögés és hörghurut ellen isszák. A gesztenye termését nyersen megszelve hasmenés elleni háziszerként használják.

Gímpáfrány

(Phyllitis scolopendrium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Gímharaszt, Szarvasnyelvűfű, gímnyelvű fodorka
Gyógyhatása(i): Teája köptető, vizelethajtó és izzasztó hatású. Régebben borban kifőzve bélhurut, vérhas, máj- és epebántalmak ellen használták. A teának a népi gyógyszerek között tbc-ellenes híre is van.


Gombernyőfű

(Sanicula europaea, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Forrázatát belsőleg vérzések csillapítására, gyomor- és bélhurut kezelésére; külsőleg toroköblítőként és bőrbántalmak esetén borogatóként használják.


Görvélyfű

(Scrophularia nodosa, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Göcsös görvélyfű
Gyógyhatása(i): Teája enyhe szívizgató, vizelethajtó, bélféregűző hatású. Külsőleg bőrbántalmak esetén borogatónak használják. A friss növény nedvét ekcéma kezelésére alkalmazzák a népi gyógyászatban. Belsőleg óvatosan használandó, mert erős hatású!


Gyapjas gyöngyajakfű

(Leonurus lanatus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Gyapjas pesztercefű

Vizelethajtó és reuma elleni teák alkotórészeként használják.


Gyermekláncfű

[szerkesztés]
(Taraxacum officinale, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Pongyola pitypang
Gyógyhatása(i): Teaként étvágygerjesztő, emésztést serkentő, epeműködést elősegítő, vizelethajtó, vértisztító, erősítő hatású, illetve májbajok kezelésére alkalmas.


Gyömbérgyökér

[szerkesztés]
(Geum urbanum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vadgyömbér, szegfűszagú gerely
Gyógyhatása(i): Vese- és hólyagbántalmak ellen vizelethajtóként használják.


Illatos szentperje

[szerkesztés]
(Hierochloe odorata, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szentperje
Gyógyhatása(i): A drogból készült teát légzőszervi megbetegedések ellen fogyasztják. Dohányillatosító és likőrfűszer.


Közönséges gyújtoványfű

[szerkesztés]
(Linaria vulgaris, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Gyújtoványfű, vadtátika
Gyógyhatása(i): Teája hashajtó és vizelethajtó hatású.


Gyapjas gyűszűvirág

[szerkesztés]
(Digitalis lanata, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Gyűszűvirág,
Gyógyhatása(i): Szívműködésre serkentőleg ható és szaponinglikozidákat tartalmaz. Háziszerként nem használható, gyógyszereket készítenek belőle.


Kereklevelű harmatfű

[szerkesztés]
(Drosera rotundifolia, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Harmatfű
Gyógyhatása(i): Teáját asztma, hörghurut, szamárhurut, ideges szem- és arcfájás és reumás bántalmak ellen fogyasztják. A Kárpátokban élő népek a friss harmatfű nedvével tyúkszemet és szemölcsöt irtanak. Óvatosan használandó, mert az erős hatású drogok közé tartozik.

Hamvas szeder

[szerkesztés]
(Rubus caesius, | Rubus fruticosus } fajok
Drog ,
Más neve(i): Szeder

Gyógyteaként minkét növény levelét hasznosítják. Gyűjtési ideje május-augusztus hónapokra esik.

Gyógyhatása(i): A szederlevél teáját hasmenés ellen alkalmazzák, de izzasztóként, vizelethajtóként is ismert. Cukorbaj elleni teakeverékek alkotórészeként is használják. Száj- és garatnyálkahártya-gyulladás kiegészítő terápiájában is alkalmazott öblögető, gargarizáló szerként. A cserje leveleit felhasználják különböző teakeverékek alkotórészeként.

Hársfa

[szerkesztés]
(Tilia grandifolia, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teája a kamillavirág után a legnépszerűbb háziszer. Meghűlések esetén izzasztásra, köhögéscsillapításra, idegerősítőként, vértisztítóként, enyhe szívműködést serkentőként alkalmazható; külsőleg bőrápoló kozmetikai szerként, toroköblítőként és fürdőként használatos. Sokaknak a hársfavirágtea mindennapi reggeli vagy üdítőitaluk. A tea melegítő hatása különösen télen érvényesül. A hársak fájából készült szenet (Carbo ligni tiliae) porítva fogporokhoz, sebgyógyító és bőrbajok elleni hintőporokhoz adják.


Homoki pirosító

[szerkesztés]
(Alkanna tinctoria, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Pirosítógyökér, báránypirosító
Gyógyhatása(i): A gyökér kérgéből a zsírban vagy szeszben oldódó festékanyagot állítanak elő, amelyet élelmiszerek (sajtok, italok) kozmetikai szerek (pirosítok), fa- és papíranyagok, gyógyszerek, bőrök, tinktúrák színezésére használnak.


Homoki szalmagyopár

[szerkesztés]
(Helichrysum arenarium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Sárga szalmavirág
Gyógyhatása(i): Teája epére ható, vizelethajtó, összehúzó hatású. Használják gyomorsavhiány, anyagcserezavarok, sárgaság, reuma, ízületi bántalmak és érszűkület ellen. Bélféregűző hatása is ismert.


Homoktövis

[szerkesztés]
(Hippophae rhamnoides, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Ezüsttövis, fűztövis
Gyógyhatása(i): A homoktövis bogyójának, levelének gyógyhatását már az ókorban felfedezték Ezt a napfényt nagyon kedvelő kétlaki növényt ezüsttövis, fűztövis, ezüstös homoktövis, európai homoktövis, homokfa, ezüsttövis néven is gyakorta szokták emlegetni. A homoktövist a Keleti-tenger partvidékén a homok megkötésére telepítették; Angliában, Franciaországban, a Kaukázusban, Elő-Ázsiában, Kelet-Ázsiában, Ázsia más vidékein tömegesen terem. Régebben több helyen is előfordult hazánkban, főleg a Szigetközben voltak nagyobb állományai, de napjainkban egyedül Újpest határában élnek természetes populációi. A homoktövis bogyói hullásra nem hajlamosak, egész télen a fán maradnak. Elsősorban nem frissen, hanem feldolgozva fogyasztják, így dzsem, bor, ivólé, likőr, zselé, sőt olajtermék is készül belőle. A homoktövis gyümölcse gazdag vitaminokban, ásványi sókban. Keresett C-vitamin forrás, de emellett B1-, B2- és E-vitamint is tartalmaz. Magas az olajtartalma, így gyulladások ellen, fekélyek kenőcseiben használják, sőt hatásos a korai érelmeszesedés kezelésére is. A cserje leveléből készült teát magas vérnyomás csökkentésére isszák. Elősegíti a sebek hámosodását és a gyógyulását. Jó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő. Immunrendszer-erősítő. Javítja a szívműködést, gátolja bizonyos tumorok növekedését, enyhíti a rákos betegek sugárterápiája által kiváltott sugárkárosodásokat, gyógyítja a gyomor- és nyombélfekélyt, gyógyítja az égési és fagyási sebeket, bőrfertőzéseket, a fogínygyulladást, gátolja a kezdődő hajhullást és a korai ráncosodást. Zsíroldó hatású, ezért rendszeres használata segít az optimális testsúly megtartásában.


Illatos ibolya

[szerkesztés]
(Viola odorata, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Ibolya, Erdei ibolya, márciusi ibolya
Gyógyhatása(i): Vese- és hólyagbajok, valamint reumás bántalmak elleni teakeverékek alkotórésze.


Japánakác

[szerkesztés]
(Sophora japonica, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A gyógyszeripar a virágbimbóból előállított rutinból vérnyomáscsökkentő gyógyszert készít. Háziszerként tea formájában is használják, vérző aranyér kezelésére ülőfürdőként alkalmazzák forrázatát.


Kakaómag és -vaj

[szerkesztés]
([[]], Syn: -)
Drog Cacao semen,
Más neve(i): -

A trópusi Amerikában honos, Közép-Amerikában, Ceylonban, Jáván, a Fülöp-szigeteken, Új-Guineában, Afrikában termesztett fa erjesztéssel és pörköléssel zamatosított magja, és a belőle kivont zsíros olaj a drog.

Gyógyhatása(i): A zsírtalanított magvak finom őrleménye, a kakaópor, amiből a csokoládét is készítik. A kakaóporból erősítő tápszereket gyártanak. A kakaóvajat hüvelygolyók, végbélkúpok és kenőcsök készítésére, valamint bevonó- és vivőszerként használják. Enyhe serkentő, emésztést elősegítő hatású.


Kakukkfű

[szerkesztés]
(Thymus serpyllum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vadkakukkfű, mezei kakukkfű, démutka
Gyógyhatása(i): Teaként szélbántalmak, étvágytalanság, köhögés és görcsök ellen használják. Háztartási, likőr- és élelmiszeripari fűszer is. Az illóolaj epehajtó, bélféregűző, bőrvörösítő kenőcsökbe és bedörzsölőkbe viszketést csillapító kenőcsökbe, szájvizekbe, fűszerekhez, a parfümériában, szappanokhoz, likőrökhöz használják.

Kankalin

[szerkesztés]
(Primula vulgaris, Syn: -)
Drog Primulae radix et flos,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A gyökérdrogot köhögés elleni teakeverékek alkotórészeként használják, illetve patikákban nyálkaoldó hatású kanalas orvosságot készítenek belőle. Az enyhébb hatású virágdrogot (Primulae flos) is hasonló célokra alkalmazzák.


(Anethum graveolens, Syn: -)
Drog Anethi fructus,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Hatása szélhajtó, vizelethajtó, bélféregűző. A termésből nyert illóolaj antiszeptikus, kis adagban izgató, nagy adagban nyugtató. A termés carminativum, a herba vizes kivonata egyeseknél enyhe nyugtató. Fűszerként, likőrökhöz, bedörzsölőszerekhez is alkalmazzák.


Kapotnyak

[szerkesztés]
(Asarum europaeum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -

Erős hatású! Erős hatása miatt nem ajánlott háziszerként használni.

Gyógyhatása(i): A gyógyszeripar asztma elleni cseppeket állít elő a drogból.


Kerti izsóp

[szerkesztés]
(Hyssopus officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Izsóp

Köhögéscsillapító, izzadásgátló, szélhajtó, étvágyjavító, vérnyomásemelő, asztmás és hörghurutos bántalmakat szüntető.}}


Kecskeruta

[szerkesztés]
(Galega officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teája vércukorszint-csökkentő, vizelethajtó, izzasztó hatású. Szoptató anyáknak tejszaporítószer.

Kék iringó

[szerkesztés]
(Eryngium planum, Syn: )
Drog Eryngii plani herba,
Más neve(i): iringó, ördögszekér, ördögbocskor

Honos Eurázsia mérsékelt égövi részein. Áttelelő lágyszárú, néha eléri az 1 m magasságot is. Az Alföldön gyakoribb, főleg ártéri réteken néhol gyakori.

Tartalmaz:→ 0,5-2,5% triterpénszaponin-glikozidok (fő aglikonok: eryngiumgenin A, B, C, D, saniculagenin A, F), 1,5% cserzőanyag, kb. 0,1% illóolaj, poliinek
Gyógyhatása(i): népgyógyászatban szamárköhögés és légcsőhurut esetén köptető, diureticum.

Nagyvirágú kenderkefű

[szerkesztés]
(Galeopsis speciosa, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kenderkefű
Gyógyhatása(i): Teáját légzőszervi és húgyszervi betegségek ellen használják.


Kerekrepkény

[szerkesztés]
(Glechoma hederacea, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Földi borostyán
Gyógyhatása(i): Teáját epe-, vese-, gyomor- és légzőszervi megbetegedések ellen használják. Alkalmazása teakeverékekben javasolt, mivel magában a drog erős hatású!


Kerti ruta

[szerkesztés]
(Ruta hortensis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Rutafű, Szagos ruta
Gyógyhatása(i): A növényt borító mirigyszőrök váladéka a csupasz testen nehezen gyógyuló gyulladást okoz, de a növény megszárítva elveszíti ezt a kellemetlen tulajdonságát. Magában nem alkalmazható, orvosi tanácsra teakeverékekben magas vérnyomás és epebántalmak ellen használják. Külsőleg érszűkületre, vérkeringési zavarokra alkalmazható.


Keserű mandula

[szerkesztés]
(Prunus amygdalus, Syn: Prunus dulcis)
Drog Amygdalae oleum raffinatum,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A mandulaolajat kenőcsök készítésére, valamint órák, műszerek olajozására használják. Az olaj kipréselése után visszamaradó pogácsát megőrölve kozmetikai célokra is használják: forrázata a zsíros, pattanásos arcbőr ápolószere. A pogácsából régebben „keserűmandulavizet” is készítettek, amelyet koszorúérbántalmak ellen rendeltek az orvosok. A gyomorsavtúltengésben szenvedőknek ajánlják, hogy gyomorégés ellen naponta rágcsáljanak el 2—3 szem keserűmandulabelet. Nagyobb mennyiség elfogyasztásától azonban tartózkodni kell, mert kéksavtartalmánál fogva mérgezést okoz! (Szilva- és cseresznyemagvak is tartalmaznak kéksavat!)

Keserű pacsirtafű

[szerkesztés]
(Polygala amara, Syn: -)
Drog Polygala amara herba,
Más neve(i): kisvirágú pacsirtafű
Gyógyhatása(i): Virágos hajtásait, illetve a belőlük főzött teát a gyógyászatban közeli rokona, a köptetőkhöz használatos, észak-amerikai szenegafű (Polygala senega) pótlására, továbbá hurut, étvágytalanság gyógyítására használják. Teája nyálkaoldó és étvágygerjesztő.

Közönséges kígyószisz

[szerkesztés]
(Echium vulgare, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kígyószisz, terjőke kígyószisz
Gyógyhatása(i): Teáját bélfertőzés, bélhurut kezelésére alkalmazzák, de ismert vérnyomáscsökkentő hatása is. Külsőleg lábszárfekély borogatására is alkalmazzák.


Kókuszpálma

[szerkesztés]
(Cocos nucifera, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A kókuszolajat Afriákában bőrfertőzések, Közép-Amerikában pedig meghűlés és torokgyulladás kezelésére alkalmazzák. A gyógyszeriparban vivőanyagként, a kozmetikai iparban pedig test- és hajápoló olajok alapanyagaként használják. Allergiavizsgálatok bebizonyították, hogy a kókuszdióból készült termékek hipoallergének.


Komló

[szerkesztés]
(Humulus lupulus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vadkomló
Gyógyhatása(i): Teája idegnyugtató, enyhe altató hatású. Háztartásokban kenyérsütéshez és sör készítésére is használták.


Koriander

[szerkesztés]
(Coriandrum sativum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Termése igen elterjedten alkalmazott háztartási fűszer. Gyógyításra szélhajtó, emésztést javító és vértisztító teakeverékekhez adják.


Korpafű

[szerkesztés]
(Lycopodium clavatum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kapcsos korpafű
Gyógyhatása(i): Csapott kávéskanálnyi adagokban vízzel lenyelve, vizelethajtó és krónikus székrekedés elleni szerként használják, valamint haj- és testhintőporot alkotórésze. A korpafű spóráját alkalmazzák görögtűz készítésekor, illetve a színpadon hirtelen fellobbanó láng keltésekor is.


Kosbor

(Orchis species, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Bélhurut kezelésére, a gyulladásos bélfal bevonószereként alkalmazzák.


Kökény

(Prunus spinosa, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A virág teája enyhe hashajtó, vértisztító, vizelethajtó és magas vérnyomást csökkentő hatású. A termés főzetét bélhurut ellen fogyasztják.


Kökörcsin

(Anemone pulsatilla, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Nagykökörcsin, leánykökörcsin
Gyógyhatása(i): Virágaiból és leveleiből vese-, hólyag-, köszvényes és csúzos bántalmak elleni teát készítenek. Mezei zsurlóval egyenlő mennyiségben összekeverve szokták használni.

Konyhakömény

(carum carvi, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kömény
Gyógyhatása(i): Kedvelt, gyakran alkalmazott háztartási fűszer. Szélhajtó és emésztést javító teakeverékek alkotórésze.

Keskenylevelű ezüstfa

(Elaeagnus angustifolia, Syn: -)
Drog Elaeagni folium ,
Más neve(i): Olajfűz, Ezüstfűz

A levelekből magas vérnyomás elleni teát készítenek. A teája nem forrázással, hanem langyos vízben, 6-8 órás áztatással készül.


Körömvirág

[szerkesztés]
(Calendula officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kenyérbélvirág, gyűrűvirág
Gyógyhatása(i): Forrázatát belsőleg gyomor- és bélfekély ellen; külsőleg pedig nehezen gyógyuló sebek, fekélyek borogatására használják. Színanyagával élelmiszereket, gyógyszereket és italokat festenek.

Közönséges cickafark

[szerkesztés]
(Achillea millefolium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Cickafarkfű, orvosi cickafark, egérfarkúfű, ezerlevelűfű
Gyógyhatása(i): A cickafarkolajjal gyulladást megszüntető kenőcsök készülnek, pl. a szem kezelésére, valamint arckrémek, bőrápolók. Az azulénes kenőcs a gyulladást nem fojtja el, hanem a lefolyást gyorsítja. A cickafark drogjai, teái étvágyjavítók, emésztést serkentők, görcsoldók, epe- és májműködést elősegítők, menstruációs zavarokat megszüntetők, húgyszervi és légzőszervi bántalmakat gyógyítók, vérnyomáscsökkentők. Visszértágulás, gyomor- és bélhurut, valamint prosztatabántalmak ellen is ajánlják. Főzete külsőleg fogíny-, szem- és általában gyulladásokra használatos öblögető és borogatószer.

Közönséges nyírfa

[szerkesztés]
(Betula pendula, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Nyírfa
Gyógyhatása(i): Teáját vese és hólyagbántalmak ellen vizelethajtóként használják.

Közönséges palástfű

[szerkesztés]
(Alchemilla vulgáris, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Palástfű
Gyógyhatása(i): Teáját menstruációs vérzések csillapítására, gyomor- és bél- hurut ellen alkalmazzák. Főzetével gyulladásos testrészeket (pl. aranyeret) borogatnak, illetve fürdetnek.


Közönséges mogyoró

[szerkesztés]
(Gorylus avellana, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Mogyoró
Gyógyhatása(i): A levélből készült tea izzasztó, vizelethajtó, bélhurutot megszüntető hatású. Külsőleg toroköblítőként, aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként, bőrkiütések ellen alkalmazzák. A mogyorócserje vesszőinek kérgét a népgyógyáaszat aranyérbántalmak kezelésére ülőfürdőként, valamint bélhurut elleni teaként alkalmazza. Összehúzó hatású.


Közönséges vasfű

[szerkesztés]
(Verbéna officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vasfű, uborkafű
Gyógyhatása(i): Teája üdítő, erősítő, étvágyfokozó, hörghurut- és szamárköhögést csillapító, máj- és epebántalmakat megszüntető hatású.


Kukorica

[szerkesztés]
(Zea mays, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Tengeri
Gyógyhatása(i): A „kukoricabajuszt” magában vagy más, hasonló hatású drogokkal keverékben a húgyutak bántalmai, vesekő és hólyaghomok esetén, cukorbaj ellen használják. Fogyasztó teákhoz is adják.

A kukoricamagból előállított keményítő púderek, hintőporok alkotórésze és pilula-kötőanyag. A kukoricacsírából előállított zsírosolaj szintén használható étkezési vagy ipari célokra is.


Kutyabenge

[szerkesztés]
(Frangula alnus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Lángfa, ebsefa
Gyógyhatása(i): Tea vagy kivonat alakjában hashajtó hatású. Gyakori alkotórésze az étvágyjavító, emésztést serkentő, hashajtó, epe- és májbántalmak elleni teakeverékeknek. A friss kéreg hánytató hatású.


Legyezőfű

[szerkesztés]
(Filipendvia ulmaria, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Réti legyezőfű
Gyógyhatása(i): Teája izzasztó, vizelethajtó és lázcsillapító hatású.


Lenmag

[szerkesztés]
(Linum usitatissimum, Syn: -)
Drog Lini semen,
Más neve(i): kultúrlen, termesztett len, házi len.
Gyógyhatása(i): A magot langyos vízzel leöntve nyákos folyadékot készítenek belőle, amely bélhurutos bántalmak esetén a bélfalak izgalmi állapotának csökkentésére bevonóként alkalmaznak. Ezt a nyákos folyadékot régebben a haj göndörítésére is használták a fodrászok. A mag őrleményét pépes borogatóként, kelések érlelésére használják. Az olaj kipréselése után visszamaradó pogácsát megőrölve szintén borogatószerként használják.


Lepkeszeg

[szerkesztés]
(Trigonella foenum graceum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Görögszéna
Gyógyhatása(i): Főzete bélgörcsöt szüntető, szélhajtó és húgykőoldó hatású, őrleményéből lágyító pépes borogatót is készítenek.


Lestyán

[szerkesztés]
(Levisticum officinale, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A gyökérdrog epekő- és húgykőoldó hatású teakeverékek alkotórészeként szerepel. A levéldrog vizelethajtó hatású.


Levendula

[szerkesztés]
(Lavandula officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Francia levendula
Gyógyhatása(i): Teája idegnyugtató, görcsoldó és étvágyjavító hatású. A virágból előállított illóolajat főként illatszerek készítésére használják.


Libapimpó

[szerkesztés]
([[]], Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): 'Potentilla anserina

Főzetét belsőleg gyomor- és bélvérzés, hasmenés, bélhurut, gyomor- és bélfekély ellen használják. Aranyeres bántalmak kezelésére ülőfürdőket is készítenek belőle.}}


Libatop

[szerkesztés]
(Chenopodium ambrosioides, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Mirrhafű, mexikói tea
Gyógyhatása(i): Erős hatású drog, óvatosan használandó. Teája erősítő, étvágyjavító és vizelethajtó hatású. Intenzív bélféregűző hatású gyógyszereket készítenek belőle. A latin-amerikaiak a libatopfű illóolaját zsírosolajjal keverve az állatok rühessége elleni bedörzsölőszerként alkalmazzák, az így kezelt állatokat a bögöly is elkerüli.


Lóhere

[szerkesztés]
(Trifolium pratenae, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vörös vagy réti lóhere
Gyógyhatása(i): A lóherevirág-teát máj-, epe-, cukorbaj, ízületi és reumás bántalmak ellen fogyasztják. Fürdőjét reuma és ízületi bántalmakra használják.


Lósóska

[szerkesztés]
(Rumex obtusifolius, Syn: -)
Drog Rumicis folium,
Más neve(i): fodros lórom, lósóska, lórom, réti lórom, sziki lórom
Gyógyhatása(i): Makacs bélhurut elleni teát készítenek belőle. Leveleit a népi gyógyászatban bőrbántalmak ellen borogatószerként használják. Termés főként gyulladásgátló, hasmenés elleni (antidiarrhoeicum), baktériumölő (antibakteriális) (gyermeknek is), gyökér hashajtó (laxans), görcsoldó (spasmolyticum), nagyobb adagban összehúzó (adstringens), gyulladásgátló, hasmenés elleni (antidiarrhoeicum) hatású. A levelei nyersen és főzelékként is ehetők. A szárított magvai fűszerként használhatók.}
Ellenjavallat: Mivel oxálsavat tartalmaz, nagy mennyiségű fogyasztása nem javasolt.

Macskagyökér

[szerkesztés]
(Valeriana officinalis, Syn: -)
Drog Valerianae rhizoma et radix,
Más neve(i): Orvosi macskagyökér, mezei macskagyökér, baldrián, magdolnafű, valerián, gyökönke.
Gyógyhatása(i): A népgyógyászatban az egyik legrégebben használt növény, teáját citromfűvel és komlóval társítva alvászavar kezelésére használják. - Galagonyával párosított tinktúráját ideges gyomor- és szívpanaszokra alkalmazzák. - A természetgyógyászatban elsősorban a növény valerénsavat tartalmazó gyökerét használják. - Illóolajában található piridinszármazék, az aktinidin, amely egyes rovarok számára feromon. - Belsőleg fejfájás, szívidegesség, álmatlanság, idegcsillapító, nyugtató, izomgörcs, enyhe altató, bélirritáció kezelésére használják. - Külsőleg ekcéma, sebek, fekélyek gyógyszere.
Ellenjavallat: A májbetegeknek nem ajánlják az alkalmazását.

Magas kőrisfa

[szerkesztés]
(Fraxinus excelsior, Syn: -)
Drog Fraxini folium ,
Más neve(i): Kőrisfa
Gyógyhatása(i): A leveleiből (Fraxini folium) készült enyhe tea hashajtó és vizelethajtó hatású. A fa vékonyabb ágai kérgéből (Fraxini cortex) pedig reuma és ízületi bántalmak elleni teát készítenek. A Földközi-tenger mellékén termő fák beszárított cukros nedve, a „manna”, hashajtó hatású gyógyszert szolgáltat. Kőrisfalevélből, feketeribizli-levélből, a réti legyezőfű leveléből és mentából erősítő, frissítő italt készítenek.
Ellenjavallat: Virágpora erősen allergén hatású.

Majoránna

[szerkesztés]
(Majorana hortensis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A majoránnából készített tea szélhajtó, étvágygerjesztő, köhögéscsillapító és idegnyugtató hatású.


Májusi gyöngyvirág

[szerkesztés]
(Convallaria majalis, Syn: -)
Drog Convallariae (majalis) herba (folium), Convallariae flos,
Más neve(i): Gyöngyvirág, Szentgyörgy virág

Erősen mérgező!

Gyógyhatása(i): Hatóanyagait kivonva szívgyengeség, szívidegesség, koszorúérbántalmak, epilepszia, érelmeszesedéssel járó rossz közérzet gyógyítására gyógyszereket készítenek belőle.
Gyógyhatása(i): enyhébb, főként ödémával járó szívelégtelenség esetén (diureticum)
Ellenjavallat: csakis orvosi ellenőrzéssel.

Mák

(Papaver somniferum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A drog többféle értékes fájdalomcsillapító és bódító hatású alkaloidát tartalmaz, amelyek közül a morfin és a kodein az ismertebbek. Ezeket és a számos társalkaloidákat együttesen ópiumalkaloidáknak nevezték, mert régebben az alkaloidákat ópiumból állították elő, amelynek a nyeréséhez az éretlen mákfejeket kellett bemetszeni. A mákgubó mérgező hatása miatt háziszerként nem használható! Régebben csecsemők számára köhögéscsillapító, nyugtató kanalas orvosságot készítettek belőle, valamint porítva asztma elleni füstölőszerekhez is adták.


Málna

(Bubus idaeus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Málnaszeder
Gyógyhatása(i): A drog cukorbaj, vese- és hólyagbántalmak elleni, valamint izzasztó teakeverékek alkotórésze.


Martilapu

(Tussilago farfara, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kereklapu, partilapu, lókörműfű, szattyú
Gyógyhatása(i): Teája légzőszervi megbetegedések igen hatásos gyógyszere. A levelet asztmások görcsös köhögésük csillapítására pipába tömve is füstölik. Gyomor- és bélfekély elleni teák alkotórészeként is használják.


Mecsekifű

(Melittis grandiflora, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Mecseki tea, nagyvirágú méhfű
Gyógyhatása(i): Teája nyugtató, vizelethajtó, étvágygerjesztő hatású, illetve magas vérnyomás ellen is használják. Magas vérnyomás és agyérszűkület elleni, valamint nyugtató hatású gyógyszert is előállítanak belőle.

Meggy

(Prunus cerasus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A valódi teapótszereként is fogyasztják. A meggyszárteának fogyasztó, elzsírosodást gátló hatást tulajdonítanak.

Mezei iringó

(Eryngium planum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Iringó, ördögszekér

Főzetét vese- és hólyagbántalmak esetén vizelethajtóként, epekő ellen használják.


Mezei katáng

, vad cikória

(Cichorium intyus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Katángkóró
Gyógyhatása(i): Teáját étvágygerjesztőként, emésztést serkentőként, epe- és májbántalmak, valamint magas vérnyomás ellen használják.


Mezei zsurló

(Equisetum arvense, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Zsurló, Mezei zsurló, kannamosófű, bábaguzsaly, cindrót, bókarokka
Gyógyhatása(i): Főzete vizelethajtó, vesetisztító, izzasztó, vérzéscsillapító, továbbá epe- és májbántalmak elleni teakeverékek gyakran alkalmazott alkotórésze. Reuma, csúz és mészlerakódás okozta bántalmak ellen is használják.

Nadragulya

(Atropa belladonna, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Maszlagos nadragulya

Erősen mérgező!


Nagy csalán

Csalán, Csípős csalán, kétlaki csalán, csólyány

(Urtica diaica, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teáját reuma, köszvény, cukorbaj, vízkór, csalánkiütés, hólyaghurut, magas vérnyomás, gyomor- és bélhurut, bőrkiütések, vesehomok ellen, valamint vértisztítóként, vizelethajtónak, általános erősítőnek, gyomor- és bélvérzés, köhögés csillapítására isszák. Külsőleg aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőként, bőrkiütésekre borogatóként, hajhullás és korpaképződés, valamint hajzsírosodás ellen mosóvízként, torokgyulladás ellen gargarizálóként használják. Hajvizet is készítenek belőle. A fiatal csalánlevélből főzeléket készítenek, valamint fiatal állatokkal — malacokkal, baromfikkal stb. — is etetik, mivel vitaminokat és a szervezet számára szükséges sókat tartalmaz. Reumás bántalmak gyógyítására a fájdalmas végtagokat friss csalánhajtásokkal csapkodták meg. Gyökeréből készült főzetet bélhurut ellen isszák, külsőleg pedig hajmosásra használják, hullás és korpásodás ellen. Reuma elleni fürdőket is készítenek belőle.

Napraforgó

(Helianthus annuus, Syn: -)
Drog Heliarvthi flos ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A drogot forrázat alakjában magas vérnyomás ellen és idegcsillapítótóként fogyasztják. Lázcsillapító hatása is ismeretes. Sárga színanyagot is állítanak elő belőle. Magjának étkezésre is alkalmas zsíros olaját nem csak a háziasszonyok, hanem pl. a gyógyszeripar is alkalmazza kenőcsök készítésére.


Nemes májvirág

(Hepatica nobilis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Májfű, Májvirág, májfűkökörcsin

Teáját epe-, máj- és vesebántalmak ellen fogyasztják.

Nehézszagú gólyaorr

[szerkesztés]
(Geranium robertianum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Gólyaorrfű
Gyógyhatása(i): Teáját bélhurut és aranyeres bántalmak, gyomor- és bélvérzés, valamint pajzsmirigytúltengés ellen alkalmazzák.


Nőszirom

[szerkesztés]
(Iris germanica, Syn: -)
Drog Iridis rhizoma,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A drogot főleg az illatszeripar használja. Porítva fogporok és hintőporok alkotórésze. A gyökértörzset megfaragva régebben ibolya- vagy tejgyökér néven, fogzás elősegítésére a csecsemőknek rágni adták. Mivel egészségtelennek bizonyult, forgalomba hozatalát betiltották. Nyálkaoldó hatású teakeverékek alkotórészeként is alkalmazzák

Nyúlszapuka

[szerkesztés]
(Anthyllis vulneraria, Syn: Anthyllis communis)
Drog Anthyllidis vulnerariae flos,
Más neve(i): réti nyúlhere, sebfű,
Gyógyhatása(i): A drogból vese-, hólyag-, cukorbetegségek elleni teát készítenek. Teáját betegségek után erősítő kúrákhoz is ajánlják. A népgyógyászatban vértisztító, továbbá hánytatószer (antiemeticum).

Orbáncfű

[szerkesztés]
(Hypericum perforatum, Syn: -)
Drog Hyperici herba,
Más neve(i): Csengőlinka, lyukaslevelűfű
Gyógyhatása(i): Teája védi a nyálkahártyát, keverékekben máj- és epebántalmakra használják. - Enyhe depresszió, gyomorfekély, gyomorégés, vesebaj, aranyér ellen, reumánál, valamint nyugtatóként a növény kivonata bizonyítottan hatásos. - Olajos kivonatát nehezen gyógyuló égési sebekre, gyomor- és nyombél-fekély kezelésére használják.Teáját gyomor- és bélfekély, magas vérnyomás, emésztési zavarok, belső és külső vérzések, vese- és epebántalmak ellen használják. Forrázatával külsőleg bőrbántalmakat és nehezen gyógyuló sebeket kezelnek, öblögetőként torokgyulladás és fogínysorvadás ellen is használják. - Homeopátiás felhasználása: A Hypericum nevű szert alkalmazzák az érzőideggel dúsan ellátott testrészek sérülése esetén, amikor a sérülést nyilalló, hasító fájdalom jellemzi, továbbá az operációk utáni fájdalmak csökkentésére.
Ellenjavallat: A növény fényérzékenységet okozhat, gyakori teafogyasztás esetén, különösen a világos bőrűeknél jelentkezik fényérzékenység, vagy allergiás kiütések megjelenése.

Orvosi citromfű

[szerkesztés]
(Melissa officinalis, Syn: -)
Drog Melissae herba,
Más neve(i): orvosi citromfű, citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz, mézelke.
Gyógyhatása(i): Fűszerként: A citrom illatára emlékeztető friss levelét saláták, mártások, főzelékek, töltelékek, gyümölcslevesek, gyümölcssaláták, gomba-, hal-, szárnyas- és vadételek, hidegtálak, fűszerecetek ízesítésére használjuk. - Kiváló desszertek, valamint limonádé, sörbet, tea, vermut és vaníliapuding díszítésére és ízesítésére is. - 2015-ben az év fagylaltja díjat a citromfű fagylalt kapta. - Vírusölő tulajdonsága miatt a belőle készített krém jól alkalmazható az ajakherpesz (Herpes simplex) helyi kezelésére. Teája ideg- és szívnyugtató, idegerősítő, görcsoldó, emésztést serkentő, szélhajtó, izzasztó, epeműködést elősegítő. Külsőleg pépes borogatókén, fürdőkhöz, bedörzsölőkhöz használják. A drogokat a likőripar is gyakran alkalmazza.
Ellenjavallat: Az allergiásoknál a növény érintése is reakciót válthat ki, a tea fogyasztása viszketeg, gyulladásos bőrelváltozást okozhat. Az erre érzékenyek semmilyen formában sem alkalmazhatják.

Orvosi csucsor

[szerkesztés]
(Solanum laciniatum, Syn: -)
Drog Solanum folium ,
Más neve(i): Madárcsucsor
Gyógyhatása(i): Szív-, ízület, reuma és különféle hormonális zavarok elleni gyógyszerkészítmények alapanyaga. Teaként nem használják.

Orvosi füstikefű

[szerkesztés]
Gyógynövények hatása
(Fumaria officinalis, Syn: -)
Drog Fumariae herba,
Más neve(i): Füstikefű, epefű, földi epefű. Ezek főleg epegyógyító hatására utalnak.
Gyógyhatása(i): Étvágy, emésztést serkentő, de jó hashajtó és epehajtó, oldja a gyomor és bélrendszer görcseit. Gyógyteaként a szárított, virágzó hajtásrészeit használják fel. Már az ókorban is alkalmazták vízhajtóként, székrekedés ellen és epegyógyszerként. Használják még székrekedés, krónikus bőrgyulladás kezelésére is. A homeopátia ekcéma és a máj működési zavarai (sárgaság) ellen használja.

Orvosi kálmos

[szerkesztés]
(Acorus calamus, Syn: -) Vigyázat, védett növény!
Drog Calami aetheroleum,
Más neve(i): orvosi kálmos, bécsi sás, kígyófű, büdös sás.
Gyógyhatása(i): Kitűnő étvágygerjesztő, idegerősítő, vértisztító, gyomorerősítő. Kenőcsök alkotórészeként és gyógyfürdőkben reuma kezelésére használják, gyógyfürdőben idegerősítőnek is hatásos. Gyöktörzséből illóolajat (calami aetheroleum) is előállítanak. Szeszes kivonat is készül belőle.Tüdőbaj, fagydaganatok és fagyások, gyerekek lisztérzékenységének gyógyítására is használják. Segít a dohányzás leszokásában, naponta 1-2 szem gyökeret kell lassan elrágni. A kínai és indiai gyógyászat szélesebb körben régóta használja.
Ellenjavallat: Azaron tartalma miatt gyógyteákban nem használható nagy mennyiségben és hosszú ideig. Napi 6 kortynál többet nem szabad fogyasztani!!!

Orvosi salamonpecsét

[szerkesztés]
(Polygonatum officinale , Syn: Polygonatum odoratum )
Drog Polygonati rhizoma,
Más neve(i): Soktérdű salamonpecsét, orvosi vagy szagos salamonpecsét
Gyógyhatása(i): A gyógyszeriparban gyöktörzsét (Polygonati rhizoma) használják fel, mivel szívserkentő, vizelethajtó hatású, illetve cukorbaj ellen hatásos anyag található benne. Vércukorszint-csökkentő erősebb alimentaris hyperglykaemiában, népgyógyászatban (diureticum) főleg reumás panaszokra.
Ellenjavallat: Házi szerként való alkalmazása fokozott óvatosságot igényel, mivel MÉRGEZŐ! hatású lehet. Ettől eltekintve gyökere és fiatal hajtásai is ehetők, ez utóbbiak íze a spárgáéra hasonlít.

Orvosi somkóró

[szerkesztés]
(Melilotus officinalis, Syn: -)
Drog Meliloti flos,
Más neve(i): Bucskóró, dutkóró, királyfű, királynéasszony káposztája, kőhere, medvefű, mézkerep, molyfű, nagy lóhere, patikai mézkerep, orvosi somkóró, somkórófű, molyfű.
Gyógyhatása(i): A vénás keringési zavarok, valamint vénás és nyirokelégtelenség (aranyér, lábdagadás, visszér, ödéma), esetén alkalmazható. - Emésztési zavarok (felfúvódás, renyhe emésztés, bélgázképződés) kezelésekor is jótékony hatású. - Vízhajtóként is használják. Más növényekkel (vadgesztenye, vörös bortermő szőlő) együtt is alkalmazható. - Külsőleg különböző okokból (hosszan tartó megerőltető nézés, füstös környezet) eredő szembántalmakra, zúzódásra, rándulásra, felszíni vérzésre is ajánlott.

- Az orvosi somkóró vénafal-erősítő, ödémaellenes és érvédő tulajdonságokkal rendelkezik. - Szabályozza a máj- és nyirokműködést, valamint véralvadásgátló hatást fejt ki. - Flavonoidjainak köszönhetően vízhajtóként és görcsoldóként is ismert. Népgyógyászati tapasztalatok szerint visszeres, aranyeres bántalmak kezelésére külsőleg borogatás formájában, belsőleg (diureticum), májbetegségek esetén is használatos. Az enyhe altató hatású tiszta kumarin májra való mérgező hatása csak nagyobb adagnál érvényesül.

Ellenjavallat: Az állatoknál megfigyelt mérgezések okozója a dikumarol. - Hajtásának és virágainak étrend-kiegészítőkben való felhasználását – ismert mellékhatásaik miatt – tiltja az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet, (rövid nevén OÉTI).

Orvosi szappanfű

[szerkesztés]
(Saponaria officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szappanfű
Gyógyhatása(i): A növény bármely része vízzel összedörzsölve habzik. Forrázatát erős hatású nyálkaoldóként használják.


Orvosi székfű

[szerkesztés]
(Matricaria recutita, Syn: Matricaria chamomilla)
Drog Matricariae flos,
Más neve(i): Szent-Iván pipitér, nemes pipitér, pipitér, anyafű, szikfű, szüzekanyja, bubulyka, kamilla
Gyógyhatása(i): A kamillavirág világszerte a legismertebb háziszer. Forrázással készült teája nyugtató, görcsoldó, szélhajtó, gyomorerősítő, emésztést serkentő, izzasztó, fertőtlenítő, gyomor- és bélbajokat megszüntető hatású. Külsőleg szemborogató, toroköblítő, foghúserősítő. Kellemes íze miatt nem csak gyógyteaként, hanem mindennapi italként is sokan fogyasztják. - Menstruációs görcsök ellen is alkalmas. - Megfázás vagy nátha esetén is hatásos, mert az immunrendszert serkenti. - Vágásokra, zúzódásokra, égési sebekre, arc- és hajápolásra is alkalmazzák. - Illóolaj illatszeriparban, kozmetikumként is.

Orvosi szemvidítófű

[szerkesztés]
(Euphrasia rostkoviana, Syn: Euphrasia officinalis)
Drog Euphrasiae herba,
Más neve(i): szemvidítófű, vigasztalófű, szemfű.
Gyógyhatása(i): A növény teája jótékony hatású gyomor- és bélbántalmak esetén. - A fáradt szemek pihentetésére a szemvidítófű langyos főzetét használjuk borogatásként. - Bizonyos szembetegségeknél kiváló gyógyír, így például árpa vagy kötőhártya-gyulladás esetén. A fáradt szemek pihentetésére, megnyugtatására külsőleg használhatjuk a borogatást. - Teáját annak is ajánlják, aki gyomor- és bélbántalmakban szenved. Közismert fertőtlenítő hatása miatt. - Az orvosi szemvidítófüvet a népi gyógyászatban köhögés ellen is alkalmazzák.
Ellenjavallat: Káros hatása nem ismert. Előírt adagban a növény problémamentesen alkalmazható.

Orvosi tisztesfű

[szerkesztés]
(Betonica officinalis, Syn: -)
Drog Betonicae officinalis herba,
Más neve(i): bakfű, vagy betonikafű
Gyógyhatása(i): összehúzó hatású (adstringens), népgyógyászatban hasmenés elleni (antidiarrhoeicum), szélhajtó, puffadást csökkentő (carminativum), ingerlékenységet csökkentő (sedativum), felső légúti panaszok, köszvény esetén, hólyag- és vesekőhajtóként is. Asztma és hurutos megbetegedések ellen teaként használják, de ismert a köszvény, illetve reuma elleni hatásai is. A népi gyógyászatban epilepszia ellen is használatos volt.

Orvosi tüdőfű

[szerkesztés]
(Pulmonaria officinalis, Syn: Pulmonaria maculosa)
Drog Pulmonariae (maculosae) folium,
Más neve(i): pettyegetett tüdőfű, petyegetett tüdőlevél, illetve dongófű vagy egyszerűen csak tüdőfű.
Gyógyhatása(i): népgyógyászatban a légutakból a nyálkás váladék kiürülését elősegítő (expectorans), felső légúti megbetegedésekben hurutoldó. Köptető, köhögéscsillapító hatású, teakeverékek gyakori alkotóeleme.

Orvosi veronika

[szerkesztés]
(Veronica officinalis, Syn: -)
Drog Veronicae herba,
Más neve(i): vérszopóka, vérharmatfű, Isten botja, dicső-fű, v. dicsőséges fű, drága jó, erdei zsálya, patikai szigoráll, sarlófű.
Gyógyhatása(i): Teáját köhögés csillapítására, asztma és szívasztma ellen használják. A vértisztító teák kedvelt adaléka. A friss csalán csúcsával együtt segít kigyógyulni a krónikus ekcémából. Vértisztító hatása mellett csökkenti az érelmeszesedést, de meg is óv attól. Érzékeny gyomrúak is alkalmazhatják, mint gyomorerősítő szert, ami az emésztést is serkenti, de megszünteti a gyomorhurutot és a bélzavarokat is. A köhögést, száraz hörghurutot csillapítja. Kiváló sebgyógyító növény: gyulladásos és nehezen gyógyuló sebekre is ajánlott. A homeopátia is felhasználja.

Orvosi ziliz

[szerkesztés]
(Althaea officinalis, Syn: -)
Drog Althaeae folium,
Más neve(i): fehérmályva
Gyógyhatása(i): légúti, szájüregi vagy gyomor-, bélhurut esetén nyálkahártya-gyulladás kezelésére bevonó, öblögetőszer (nem köptető).


Orvosi zsálya

[szerkesztés]
(Salvia officinalis, Syn: -)
Drog Salviae radix,
Más neve(i): Zsálya, kerti zsálya, vagy patika zsálya
Gyógyhatása(i): Levelének (Salviae folium) forrázata illóolaj- és cseranyagtartalmánál fogva torokgyulladásra, szájbetegségek öblögetésére, belsőleg pedig izzadás, bélhurut ellen nagyon jó hatású. - Éjjeli izzadást csökkentő; légzőszervi gyulladások, hólyaghurut ellen. Antimikrobiális, gyulladásgátló, fogínygyulladás (gingivitis), szájgyulladás (stomatitis) esetén száj- és toroköblögetésre, izzadásgátló, gyógyfürdőbe aranyérbántalmak kezelésére, belsőleg gyomor- és bélhurut, hasmenés, hurutos megfázás esetén. - külsőleg sebek kezelésére, folyások öblítésére; egyes gége- és mandula megbetegedésre, - öblítőszerként szájüreggyulladásban. - Idegerősítő hatása is ismert.
Ellenjavallat: Óvatosan használjuk. - A magas tujon-tartalom miatt az illóolaj hosszan tartó használata nem javasolt. - Szoptató anyáknak, terhes nőknek és alacsony vérnyomásúaknak a zsályatea ellenjavallt.

Ökörfarkkóró

[szerkesztés]
(Verbascum phlomoides, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szöszös ökörfarkkóró, mezei gyertya, sárga virág
Gyógyhatása(i): A drogból készült tea nyálkaoldó, izzasztó, vizelethajtó, vértisztító hatású. Külsőleg is alkalmazzák, a szőke haj ápolószereként.


Ördögharaptafű

[szerkesztés]
(Succisa pratensis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Fekélyfű

Teáját gyomor- és bélfekély, gyomorvérzés ellen, valamint köhögés csillapítására használják. Külsőleg ülőfürdőként, aranyeres bántalmak kezelésére alkalmazható.}}


Örvénygyökér

[szerkesztés]
(Inula helenium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Örménygyökér
Gyógyhatása(i): Főzetét asztma, magas vérnyomás, vesebántalmak, étvágytalanság, epebántalmak és bélférgek ellen, valamint a húgyutak fertőtlenítésére használják.


Őszi kikerics

[szerkesztés]
(Colchicum autumnale, Syn: -)
Drog Colchici (autumnalis) semen,
Más neve(i): Őszike, csicsiskoma

Erősen mérgező!

Gyógyhatása(i): Sejtosztódást gátló (cytostaticum) (mitózisméreg, ploidszintet növelhet), a demecolcin köszvényes roham gátlására alkalmanként, de nagy adagban erősen toxikus, mindkét célra csak gyógyszerként, orvosi ellenőrzéssel használható.Gyógyászati jelentősége nincs, növénynemesítéshez, a növekedés serkentésére használják.}}

Őszi vérfű

[szerkesztés]
(Sanguisorba officinalis, Syn: -)
Drog Sanguisorbae herba,
Más neve(i): Őszi vérfű - vérfű, vagy érfű, csabaíre, csabafű, csabaire vérfű, orvosi vérfű
Gyógyhatása(i): A szervek szöveteinek összehúzódását előidéző, a váladék kiürülését megakadályozó (adstringens) aranyérbetegségben, hasmenés ellen, használatos fájdalmas, a normálistól eltérő havi vérzés (dysmenorrhoea), és tüdőhurut esetén. A népi gyógyászatban vérzéscsillapításra, hasmenés ellen, erős menstruációs panaszokra alkalmazták. Teáját hasmenés, gyomor- és bélvérzés, erős havi vérzés ellen fogyasztják. Külsőleg aranyér ellen alkalmazható.

Paprika

[szerkesztés]
(Capsicum annuum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Törökbors, spanyolbors, kertibors, pogánybors

Az eredetileg Közép-Amerikában őshonos paprikát az 1500-as években hozták Európába. Minket a törökök ismertettek meg vele az 1750-es évek táján. A fűszerpaprikát csípős ízű, mérsékeltebben csípős vagy teljesen csípősségmentes változatokban termelik.

Gyógyhatása(i): Gyógyászati célokra a csípős paprikát használják: szeszes kivonata bőrvörösítő, illetve hajszálértágító hatású. Reuma elleni bedörzsölőszerekhez és hajvizekhez adják.


Papsajt

[szerkesztés]
(Malva vulgaris, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kereklevelű mályva
Gyógyhatása(i): Forrázatát belsőleg köhögés ellen és bélhurut esetén bevonószerként fogyasztják; külsőleg toroköblítésre és lágyító borogatásra alkalmas.


Pásztortáska

[szerkesztés]
(Capsella bursa pastoris, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teáját gyomor- és bélvérzés, valamint erős méhvérzés csökkentésére használják.


Pemetefű

[szerkesztés]
(Marrubium vulgare, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Orvosi vagy fehér permetfű

Teaként légcsőhurut, étvágytalanság, epe- és májbetegségek esetén fogyasztják. A pemetefüvet gyógycukorkák és keserű likőrök készítéséhez is használják.}}


Petrezselyem

[szerkesztés]
(Petroselinum hortense, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Ez az általánosan ismert fűszernövény gyógyítására is alkalmas hatóanyagokat tartalmaz. A gyökere és a levele vizelethajtó, étvágyjavító, vesekőhajtó, és hólyaghurut elleni teák alkotórésze. A terméséből készült teát a népgyógyászatban szintén vizelethajtóként használták, pedig ez veszedelmes „orvosság”, mert vesevérzést, terhes nőknél pedig vetélést is okozhat.


Pipacs

[szerkesztés]
(Papaver rhoeas, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vadmák
Gyógyhatása(i): Forrázatát külsőleg szemborogatásra és toroköblítésre használják. Teája köhögéscsillapító és enyhe nyugtató hatású. A drogot teakeverékek „díszítésére” is gyakran alkalmazzák.


Porcikafű

[szerkesztés]
(Herniaria glabra, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Borzas porcikafű
Gyógyhatása(i): Teája vese- és hólyagbántalmak esetén használt vizelethajtó.


Porcsinfű

[szerkesztés]
(Polygonum. aviculare, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Madárkeserűfű, porcfű, disznópázsit
Gyógyhatása(i): Teáját vese- és hólyagbántalmak, bélhurut, légcsőhurut ellen használják.


Pozsgás zsázsa

[szerkesztés]
(Lepidium cartilagineum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): zsázsa

A drog baktériumölő hatását ismerik. Teáját influenza megelőzésére, mandulagyulladás esetén öblögetőként használják.}}


Ragadós galaj

[szerkesztés]
(Galium aparine, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Idegnyugtató, enyhe altató és vérnyomáscsökkentő hatású.


Római kamilla

[szerkesztés]
(Anthemis nobili, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Római székfű
Gyógyhatása(i): Belsőleg forrázatát gyomorerősítőnek és szélhajtónak használják, külsőleg hajápolószerként alkalmazható. Illóolaját az illatszeripar és a likőripar hasznosítja.


Római kömény

[szerkesztés]
(Cuminum cyminum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Egyiptomi kömény
Gyógyhatása(i): A drogot sajtba keverik, kenyérbe sütik, kiflire, pogácsára, teasüteményekre hintik. Főzetét kólika és étvágytalanság ellen fogyasztják.. Illóolajának felhasználásával reuma elleni bedörzsölök készülnek.


Rovarporvirág

[szerkesztés]
(Pyrethrum cinerariaefolium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Finomra megporítva a növényvédelemben porozószerként, lakásokban bolhák, poloskák, svábbogarak ellen, valamint hintőporokhoz keverve az állatok bőrélősdiei ellen használják.


Rozmaring

[szerkesztés]
(Rosmarinus officinalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A virágját különféle teakeverékek aromásítására használják. A levéldrogból készült forrázatot pedig szélhajtóként, étvágygerjesztőként, idegerősítőként, epehajtóként, görcscsillapítóként, kellemetlen menstruációs és klimaxos tünetek megszüntetésére fogyasztják. Az illóolajából reuma elleni bedörzsölőket, molyírtószert valamint illatszereket is készítenek.


Rózsa

[szerkesztés]
(Rosa centifolia, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Hatása erősen összehúzó. Használják bélhurut, gyomor- és bélvérzés kezelésére. Külsőleg (öblögetőszerként) mandulagyulladás és fogínysorvadás esetén. Gyógyteák díszítésére, dohányillatosítónak és füstölőkeverékekhez is alkalmazzák.


Rózsameténg

[szerkesztés]
(Vinca rosea, Syn: -)
Drog Catharanthi herba,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A drog rosszindulatú daganatok növekedését gátló hatású alkaloidákat tartalmaz. Eredeti termőhelyén a (Ázsia, Afrika, Dél-Amerika trópusi és szubtrópusi területein) a népi gyógyászatban skorbut, cukorbaj, fehérvérűség, bőrkiütések, fekélyek kezelésére használják.

Salátaboglárka

[szerkesztés]
(Ranunculus ficaria, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): A leveleiből készült teát elégtelen veseműködés és magas vérnyomás ellen isszák. A korai, zsenge leveleiből salátát is készítenek.


Sarlós gamandor

[szerkesztés]
(Teucrium chamaedrys, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teáját emésztési zavarok ellen használják.


Sédkender

[szerkesztés]
(Eupatorium cannabinum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Sédfű
Gyógyhatása(i): Teáját vese-, epe- és májbántalmak ellen használják. Enyhe hashajtó hatású.


Seprözanót

[szerkesztés]
(Sarothamnus scoparius, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Seprőfű
Gyógyhatása(i): A drog szívre és vesére ható anyagokat tartalmaz, gyógyszereket állítanak elő belőle. A cserje vesszős hajtásaiból seprűt kötnek.


Sóskaborbolya

[szerkesztés]
(Berberis vulgaris, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Sóskafa
Gyógyhatása(i): Gyökerének és kérgének főzetét gyomor-, bél-, máj- és epebántalmak ellen, valamint enyhébb hatású hashajtóként alkalmazzák. A terméséből készült teát bélhurut ellen fogyasztják. A friss termésekből erősítő hatású bort és szörpöt készítenek.


Szagosmüge

[szerkesztés]
(Asperula odorata, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Erdőmesterfű, májusfű

Teáját vese-, máj- és epebántalmak ellen, valamint nyugtatóként, vértisztítóként és izzasztónak használják. A fűvel dohányt is illatosítanak.}}


Szarkaláb

[szerkesztés]
(Consolida orientalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Keleti szarkaláb
Gyógyhatása(i): Forrázata belsőleg enyhe hashajtó és értágító hatású, külsőleg pedig szemborogatásként használják. A szarkalábvirágot teakeverékekhez díszítőként is alkalmazzák.


Százszorszép

[szerkesztés]
(Bellis perennis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Rukerc
Gyógyhatása(i): Teája nyálkaoldó, vizelethajtó, izzasztó, vértisztító és vérnyomáscsökkentő hatású.


Sáfrányos szeklice

[szerkesztés]
(Carthamus tinctorius, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Szeklice, pórsáfrány, olajözön}}
Gyógyhatása(i): Teája nyálkaoldó hatású.


Sziki üröm

(Artemisia maritimia, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teája étvágygerjesztő, emésztést serkentő hatású.


Szilfa

(Ulmus campestris, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Mezei szil
Gyógyhatása(i): A fa fiatalabb ágairól főzetét hasmenés ellen, vizelethajtóként, skrofulózis, vesekő ellen és vértisztítóként fogyasztják. Külsőleg bőrkiütések borogatására, toroköblítőnek és aranyeres bántalmak esetén ülőfürdőként használják.


Szurokfű

(Origanum vulgare, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vad majoránna
Gyógyhatása(i): Teája köhögéscsillapító, étvágyjavító és idegnyugtató hatású.


Szúrós gyöngyajak

(Leonurus cardiaca, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teáját enyhe szívserkentőként, asztma ellen, idegnyugtatóként, pajzsmirigy-túltengés ellen, szélhajtóként, prosztatagyulladás ellen használják.


Tarackbúza

(Agropyron repens, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Pörje, kutyaperje, fűgyökér
Gyógyhatása(i): Vizelethajtó, cukorbetegség elleni és vértisztító hatású teakeverékek alkotórésze.


Tárkonyüröm

(Artemisia dracunculus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Esztragon, tárkony
Gyógyhatása(i): Fűszer, ecetfűszer, étvágyjavító, uborka- és salátafűszer, mártásokhoz, levesekbe, főzelékekbe használják. Teája vesetisztító és epehajtó hatású.


Tavaszi hérics

(Adonis vernalis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Kaporrózsa, sárga kökörcsin

Mérgező!

Gyógyhatása(i): Gyógyszerkészítményeket állítanak elő belőle, háziszerként nem alkalmazható.


Tejoltógalaj

(Galium verum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Tejoltófű

Teáját vese-, epe-, máj- és légzőszervi megbetegedések ellen használják. Régebben sajtot is festettek vele.


Tisztesfű

[szerkesztés]
(Stachys recta, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Tarlóvirág
Gyógyhatása(i): Teáját légzőszervi megbetegedések ellen, régebben epilepsziás és hűléses megbetegedések kezelésére is használták.


Kocsányos tölgy

[szerkesztés]
(Quercus robur, | [[]] } fajok
Drog Quercus folium,
Más neve(i): Tölgyfa
Gyógyhatása(i): összehúzó hatású (adstringens), székrekesztő (obstipans), (állatgyógyászatban is), vérzéscsillapító (főleg külsőleg), garat- és szájöblögető.

Kocsánytalan tölgy

[szerkesztés]
(Quercus petraea, | [[]] } fajok
Drog Quercus folium,
Más neve(i): Tölgyfa

A fák fiatalabb ágairól lefejtett kéreg (Quercus cortex) csersavtartalmánál fogva erősen összehúzó hatású.

Gyógyhatása(i): Főzetét belsőleg hasmenés, gyomor- és bélvérzés ellen; külsőleg pedig fagyások, gyulladások kezelésére vagy izzadó testrészek öblögetésére és borogatására használják. Aranyeres bántalmak ellen ülőfürdőket is készítenek belőle. A fa leveleiből álló drog (Quercus folium) hasonló célokra használható, de a kéregből készült főzetnél enyhébb hatású. Régebben a fák makktermését is gyűjtötték (Quercus glandes), amelyet megpörkölve „makk-kávéként” fogyasztottak. A makk-kávénak erősítő hatása van, azért angolkóros gyermekekkel is itatták. Naponta történő fogyasztásával az öregkor krónikus bélhurut tünetei lényegesen csökkenthetők.


Tölgyfazuzmó

[szerkesztés]
(Evernia prunastri, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Tea formájában légzőszervi megbetegedések ellen használják.


Zamatos turbolya

[szerkesztés]
(Anthryscus cerefolium, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Turbolya, illatos turbolya
Gyógyhatása(i): Teáját vese-, hólyag-, légző- és emésztőszervi megbetegedések esetén használják. A kora tavasszal megjelenő zsenge hajtásaiból salátát is készítenek.

Tyúkhúr

[szerkesztés]
(Stellaria media, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Tikhúr, csibehúr, tyúkbegy
Gyógyhatása(i): Teája vese- és epeműködést serkentő háziszer.


Lándzsás útifű

[szerkesztés]
(Plantago lanceolata, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Útifű, keskenylevelű útifű, kígyónyelvűfű
Gyógyhatása(i): Teája nyálkaoldó, köhögéscsillapító hatású. A drogból gyógycukorka is készül. Baktériumölő és sebgyógyító hatású. Régi népgyógyászati szerként a friss levelekkel nehezen gyógyuló sebeket kezelnek. Magjának főzete enyhe hashajtó.


Vadárvácska

[szerkesztés]
(Viola arvensis, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): -
Gyógyhatása(i): Teája erősítő, vértisztító, nyálkaoldó, vérnyomáscsökkentő hatású.


Vadgesztenye

[szerkesztés]
(Aesculus hippocastanum, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Lógesztenye, bokrétafa
Gyógyhatása(i): Hatása összehúzó, erősítő, gyomor- és bélgörcsoldó, trombózist megelőző. A levéldrogot háziszerként bélhurut, belső vérzések ellen; külsőleg pedig pattanásos arcbőr kezelésére használják. A magdrog készítményei az erek átbocsátóképességét csökkentik az érrendszert erősítik, trombózist, lábszárfekélyt, a visszérgyulladast gyógyítják, a véralvadást lassítják, enyhítik a fájdalmas havi vérzést, megszüntetik a sérülések utáni, valamint az agy- és tüdővizenyőt. A vadgesztenyefa kérgéből előállított eszkulin kumarinszármazékot napozó, fényvédő kenőcsök és krémek, napolajak készítésére használják.


Borsos varjúháj

[szerkesztés]
(Sedum acre, Syn: -)
Drog Sedi herba ,
Más neve(i): Varjúhájfű, borsos szaka
Gyógyhatása(i): A növény virágos hajtásaiból idegnyugtató, enyhe altató hatású, epilepszia elleni, magas vérnyomást csökkentő, vérző aranyér elleni és hashajtó hatású forrázatokat készítenek. A friss növény kisajtolt nedvét reumás bántalmak ellen, bedörzsölőként használják.


Varjútövis

[szerkesztés]
(Rhamnus catharticus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Varjúbenge
Gyógyhatása(i): Hatása hashajtó, vizelethajtó, vértisztító.

Vérehulló fecskefű

[szerkesztés]
(Chelidonium majus, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Fecskefű, gödire, cinadón

Erős hatású!

Gyógyhatása(i): Epe-, májbajok, valamint gyomor- és bélhurut elleni gyógyszerek készülnek belőle. Tisztán magukból a drogokból nem szabad teát készíteni; keverékekben való használatához is kikérendő az orvos tanácsa. A friss növény nedvével szemölcsöt és tyúkszemet irtanak.

Vérontó pimpó

[szerkesztés]
(Potentilla tormentilla, Syn: )
Drog ,
Más neve(i): Vérhasgyökér
Gyógyhatása(i): Főzetét belsőleg makacs bélhurut ellen, belső vérzések csillapítására, külsőleg gyulladt testrészek borogatására, fogíny erősítésére és torokgyulladás ellen öblögetőként használják.


Vidrafű

[szerkesztés]
(Menyanthes trifoliata, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Vidraelecke, keserű lóhere
Gyógyhatása(i): Étvágytalanság, gyomorpanaszok, savtúltengés megszüntetésére használják.

Vízimenta

[szerkesztés]
(Mentha aquatica, Syn: -)
Drog ,
Más neve(i): Balzsamfű
Gyógyhatása(i): Forrázatát belsőleg szélhajtónak, gyomor- és epebántalmak ellen, bélféregűzőnek, külsőleg pedig reumás bántalmak ellen bőrvörösítő borogatóként használják.


Magyar Wikipédia: Gyógynövények hatása


A Wikimédia Commons tartalmaz Gyógynövények hatása témájú médiaállományokat.