Gyógynövény/Gyógyhatása/P/Petrezselyem

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
A lap mérete: 3820 bájt

Növények gyógyhatása

Petrezselyem

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Petrezselyem
Petrezselyem


Petrezselyem
(Petroselinum crispum var. tuberosum, Syn: -)
Drogok Petroselini radix, Petroselini fructus| Petroselini herba| Petroselini aetheroleum |
Más neve(i): petrezselem, petrezsirom, petruska. A gyökérpetrezselymet helytelenül nevezik fehérrépának vagy egyszerűen gyökérnek is.
A petrezselyem név a latin petroselium szóból származik, mely a görög petrosz („kő”, „szikla”) és szelion („növény”) szavakból ered.
A gyökérpetrezselyem gyökere a levélnyélnél kúpos, sima felületű, fűszeres illatú és ízű. Tápértéke kisebb, mint a pasztináké, és kevésbé gazdaságos, de sokféle alkalmazhatósága és levelének felhasználhatósága miatt az előbbinél kedveltebb. Leggyakrabban levesbetétként és salátákhoz használják.


Tartalmaz:→ A petrezselyem zöldje és gyökere egyaránt gyomorerősítő, vesetisztító, étvágygerjesztő hatású. Flavonoidokat is tartalmazó illóolaja gyulladáscsökkentő hatású. - radix (gyökér): apiol- és miristicin-tartalmú, 0,5-1% illóolaj, apiin, nyálka, cukor, - folium (levél): 0,3% illóolaj, flavonglikozida, C-vitamin
Gyógyhatása(i): A petrezselyem zöldje és gyökere egyaránt gyomorerősítő, vesetisztító, étvágygerjesztő hatású. - vizelethajtó, a hólyag megbetegedéseiben, reuma ellen, - Flavonoidokat is tartalmazó illóolaja gyulladáscsökkentő hatású. - A petrezselyemlevél illóolaját felhasználja az élelmiszer-, kozmetika- és gyógyszeripar is. - A petrezselyemlevelek elrágva légúttisztító hatásúak, és a fokhagymaszagot is semlegesítik.


Felhasználjuk:Frissen és szárított állapotban levesekhez, töltelékek, főzelékek, főtt és pirított burgonya, tojásételek, saláták ízesítésére, liba, kacsa, csirke sütésekor és ételek díszítésére használjuk. - A már majdnem elkészült, de inkább a kész ételhez adjuk, mert nem csak aromáját, de vitamintartalmát is elveszíti főzés közben. - A sima levelű metélőpetrezselyem és a gyökérpetrezselyem leveléből készült gyógytea főleg a kiválasztórendszerre gyakorol jó hatást, segít a vese- és hólyagpanaszok megszüntetésében. - A petrezselyemtea emésztést elősegítő, vízhajtó hatású. - Segít a szövetekben felgyülemlett folyadék kihajtásában, valamint csontritkulás, ízületi gyulladás kezelésében. - Sokak szerint étvágygerjesztő hatású. - A petrezselyemlevél illóolaját felhasználja az élelmiszer-, kozmetika- és gyógyszeripar is. A petrezselyemlevelek elrágva légúttisztító hatásúak, és a fokhagymaszagot is semlegesítik. - A petrezselyem levelét szárítva vagy lefagyasztva tárolhatjuk.


Ellenjavallat: Figyelem:A termésdrog teája vesevérzést, terhes nőknél abortusz okozhat! Vizelethajtóként alkalmazva káliumpótlásra van szükség! Vese fertőzéskor, terhesség idején, vagy gyomorfekély esetén ne használjuk orvosilag hatásos mennyiségben.


Lásd még: A növényről Mit-mihez Natúr gyógytea

Magyar Wikipédia: Petrezselyem


A Wikimédia Commons tartalmaz Petrezselyem témájú médiaállományokat.