Ugrás a tartalomhoz

Gyógynövény/Betegségek/Arcidegzsába

A Wikikönyvekből, a szabad elektronikus könyvtárból.
(Trigeminális neuralgia szócikkből átirányítva)
A lap mérete: 8057 bájt

Gyógynövény

Arcidegzsába

LatinGyógynövényGyógynövények listájaGyógynövények hatóanyagaiGyógynövények gyűjtéseGyógynövény‐gyógyszer interakciókGyógynövények Interakciós hatásaiGyógynövények felhasználásaGyógynövények adagolásaNövények gyógyhatásaGyógygombákTerápiákBetegségekGyógyteákIllóolajokZsíros olajokMihez-mitTanácsok


Arcidegzsába
(trigeminális neuralgia, Syn: -)
Más neve(i): -
Az arcidegzsába villámcsapásszerű éles fájdalom ami átnyilall az arcon keresztül és rohamokban jelentkezik. Eleinte csak rövid ideig tartó a fájdalom, de később súlyosabb és hosszabban tartó epizódusokká válik. Az arcidegzsába fájdalma az egyike a legerősebb a betegségekkel járó fájdalmaknak, amit egy ember tapasztalhat. Az őrjítő kínok miatt az öngyilkosság veszélye is fennáll.
A beteg gyakran nem mer beszélni és enni. Néhányan arcukat kendővel védik, hogy elkerüljék a kiváltó ingereket.
Az arcidegzsábás betegnek nagyon nehéz élete lehet. Ez a betegség kihathat a családi életre, a munkára, ezért gyakran tanácsadásra van szükség.
A betegség gyakoribb a nőknél és csak ritkán jelentkezik 50 évnél fiatalabbaknál.

Jelek és tünetek

A tünetek lehetnek nagyon enyhe rángatózástól egészen olyan súlyosak, mint az áramütés. A tünetek tarthatnak néhány másodpercig egészen kb. egy percig is. Ezek a fájdalomrohamok egymás után sűrűn visszatérhetnek egész nap, de még hetekig is. Minél tovább tartanak a tünetek, annál kisebb a valószínűsége a teljes gyógyulásnak. Általában az arcnak csak az egyik fele érintett, és néha annak is csak egy része. A tüneteket kiválthatják nagyon enyhe ingerek, amelyek az arcra hatnak, pl: fogmosás, borotválkozás, szemfestés/szájfestés stb.
Az arcidegzsába okozói általában az érintkezés az agy erei és a trigimenális (háromosztatú) ideg között, azon a helyen, ahol ezek belépnek a koponyán keresztül az agyba.
Más arcidegfájdalmat szintén okozhatnak: fertőzés, gyulladás, vérzés, szomszédos terület megdagadása (pl. daganat), foghúzás, egy csontdarab, ami a helyéről elmozdult, egy elmozdult porckorong a nyakban.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha a fájdalom nem múlik el olyan fájdalomcsillapítókkal, amiket recept nélkül kaphatunk, keressük fel orvosunkat, vagy fogorvosunkat.

Diagnózis

[szerkesztés]
Keressük fel fogorvosunkat aki teljes fogorvosi kivizsgálást fog elvégezni, és kizárja a fogak betegségét mint a fájdalom okozóját.
Az orvosunk először kérdéseket fog feltenni a fájdalom időtartamáról, jellegéről, helyéről kiváltó okokról, erejéről (általában az 1-től 10-ig skálán), majd kivizsgálja az arcunkat. Az arcunkon ideggyógyászati kivizsgálást fog elvégezni, ahol felméri az érzést, reflexeket és az erőt. Szükség lehet magnetikus rezonanciás (MR) kivizsgálásra is.

Gyógyítás

[szerkesztés]
Általában gyógyszerekkel kezdődik. A gyógyszerek gyakran hatásosak. Ha a hatásuk csökken, vagy sok a mellékhatásuk, akkor forduljunk más gyógyszerekhez.


Gyógyszerek

[szerkesztés]

Carbamazepin (Tegretol):

Ez egy epilepsziánál is alkalmazott gyógyszer, ami szintén a leggyakrabban használt gyógyszer az arcidegzsába gyógyításában. A betegség korai stádiumában a legtöbb embernél hatásos. Ennek ellenére idővel gyakran elveszti a hatását. Mellékhatásai a szédülés, kettőslátás, aluszékonyság, és a hányinger.

Baclofen

Ez egy izomelernyesztő gyógyszer. Hatása nagyobb lehet ha carbamazepinnel, vagy Phenytoinnal együtt használjuk. Mellékhatásai a zavarodottság, szellemi depresszió és álmosság.

Phenytoin (Dilantin)

A Phenytoin szintén az epilepsziánál használt gyógyszer, ami az első gyógyszer volt az idegzsába gyógyításánál. Mellékhatásai az íny túlnövése, aluszékonyság és az egyensúly zavarai.

Oxcarbazepin

Ez egy következő az epilepsziánál alkalmazott gyógyszer, ami hasonló a Carbamazepinhez. Mellékhatásai a szédülés és a kettőslátás.
Néhány betegnek végül is szüksége lesz sebészeti beavatkozásra, mivel a gyógyszerek elvesztik hatásukat.


Sebészeti beavatkozások:

[szerkesztés]
Céljuk az ideg megkárosítása vagy tönkretétele. Ennek következtében az arc zsibbadsága vagy érzéketlensége nagyon gyakori.

Alkohol injekció

Az arcon a bőr alá alkoholos injekciókat adhatnak arra a helyre, ahol a trigeminális ideg elhagyja a koponyát, és így elérzéketlenítik ezt a részt hetekre vagy hónapokra. Ez általában nem végleges megoldás, és vagy megismétlésre, vagy más beavatkozásra van szükség.

Glycerol injekció

Ezt rhizolízisnek is hívják. Egy tűt vezetnek a koponya azon nyílásába,ahol a trigeminális ideg elhagyja a csontot. Röntgenképeket készítenek annak érdekében, hogy megbizonyosodjanak a tű helyes pozíciójáról. Ezek után kis mennyiségű steril glycerolt fecskendeznek be. Három - négy óra után a glycerol megkárosítja az ideget, ami véget vet a fájdalomnak. Kezdetben ez a legtöbb embernél hatásos. Később azonban a fájdalom sok esetben visszatér.

Ballon kompresszió

Az orvos egy üreges tűt vezet be a koponya azon nyílásába, ahol az ideg elhagyja a csontot. Ezután egy vékony hajlékony katétert ballonnal a végén vezetnek be az üreges tűn keresztül. A ballon felfújása után a nagy nyomás megkárosítja az ideget. Kezdetben a legtöbb esetben ez is hatásos. Sok embernél arci zsibbadtság lép fel mint mellékhatás. Több mint 50%-ban a rágóizmok átmenetileg vagy véglegesen legyengülnek.

Villanyáram (Sztereotaktikus rádiófrekvenciás hő rhizotómia)

Az orvos ismét egy tűt vezet a koponyába, majd ezen keresztül egy elektródát érint az ideg gyökeréhez. Az elektródán keresztül áramot vezetnek, addig amíg az fel nem melegszik a megfelelő hőmérsékletre. Ha a fájdalom nem múlik el, akkor az orvos ezt megismétli. A zsibbadtság itt is gyakori mellékhatás és a fájdalom évek múlva visszatérhet.

Mikrovaszkuláris dekompresszió

Ennél a beavatkozásnál a sebész nem károsítja meg az ideget, hanem szétválasztja az ereket az idegtől egy kis szövetdarabbal. A vénát azonban általában eltávolítják, és csak az artériát hagyják meg. Ennek a beavatkozásnak a következő rizikói vannak: halláskárosodás, arci gyengeség vagy zsibbadtság, kettős-látás, de még szélütés és halál is előfordulhat. Az arc zsibbadtságérzetének viszont kisebb az esélye, mint az előző beavatkozásoknál. Ezt az eljárást ritkán végzik el 65 évnél idősebb embereken a sebészettel járó veszélyek miatt.

Az ideg részleges átvágása

Ennél a beavatkozásnál a trigeminális ideg gyökerét részlegesen átvágják. Általában segít, de majdnem mindig arci zsibbadtsághoz vezet. Abban az esetben, ha a sebész nem talál olyan artériát vagy vénát, ami az ideget nyomja, akkor a mikrovaszkuláris dekompresszió helyett az ideg részleges bevágását végzi el.

Sugárzás

Gamma-kés útján összpontosított, magas dózisú sugárzást végeznek a trigeminális ideg gyökerén. Ennek hatását a beteg gyakran csak a beavatkozás után pár héttel kezdi érezni. A beavatkozás fájdalommentes, ezért nincs szükség érzéstelenítésre. Mivel ez egy nagyon új gyógymód, a hosszútávú mellékhatások még nem ismertek.