Gyógynövény/Betegségek/Arcidegzsába
Megjelenés
Latin • Gyógynövény • Gyógynövények listája • Gyógynövények hatóanyagai • Gyógynövények gyűjtése • Gyógynövény‐gyógyszer interakciók • Gyógynövények Interakciós hatásai • Gyógynövények felhasználása • Gyógynövények adagolása • Növények gyógyhatása • Gyógygombák • Terápiák • Betegségek • Gyógyteák • Illóolajok • Zsíros olajok • Mihez-mit • Tanácsok
Gyógynövény/Gyógyhatása Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|
Arcidegzsába
- (trigeminális neuralgia, Syn: -)
- Más neve(i): -
Az alábbi információk kizárólag tájékoztató jellegűek, nem minősülnek orvosi szakvéleménynek, nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A cikk tartalmát a önkéntes szerkesztők alakítják ki, és az bármikor módosulhat. |
- Az arcidegzsába villámcsapásszerű éles fájdalom ami átnyilall az arcon keresztül és rohamokban jelentkezik. Eleinte csak rövid ideig tartó a fájdalom, de később súlyosabb és hosszabban tartó epizódusokká válik. Az arcidegzsába fájdalma az egyike a legerősebb a betegségekkel járó fájdalmaknak, amit egy ember tapasztalhat. Az őrjítő kínok miatt az öngyilkosság veszélye is fennáll.
- A beteg gyakran nem mer beszélni és enni. Néhányan arcukat kendővel védik, hogy elkerüljék a kiváltó ingereket.
- Az arcidegzsábás betegnek nagyon nehéz élete lehet. Ez a betegség kihathat a családi életre, a munkára, ezért gyakran tanácsadásra van szükség.
- A betegség gyakoribb a nőknél és csak ritkán jelentkezik 50 évnél fiatalabbaknál.
Jelek és tünetek
- A tünetek lehetnek nagyon enyhe rángatózástól egészen olyan súlyosak, mint az áramütés. A tünetek tarthatnak néhány másodpercig egészen kb. egy percig is. Ezek a fájdalomrohamok egymás után sűrűn visszatérhetnek egész nap, de még hetekig is. Minél tovább tartanak a tünetek, annál kisebb a valószínűsége a teljes gyógyulásnak. Általában az arcnak csak az egyik fele érintett, és néha annak is csak egy része. A tüneteket kiválthatják nagyon enyhe ingerek, amelyek az arcra hatnak, pl: fogmosás, borotválkozás, szemfestés/szájfestés stb.
Okok
[szerkesztés]- Az arcidegzsába okozói általában az érintkezés az agy erei és a trigimenális (háromosztatú) ideg között, azon a helyen, ahol ezek belépnek a koponyán keresztül az agyba.
- Más arcidegfájdalmat szintén okozhatnak: fertőzés, gyulladás, vérzés, szomszédos terület megdagadása (pl. daganat), foghúzás, egy csontdarab, ami a helyéről elmozdult, egy elmozdult porckorong a nyakban.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
- Ha a fájdalom nem múlik el olyan fájdalomcsillapítókkal, amiket recept nélkül kaphatunk, keressük fel orvosunkat, vagy fogorvosunkat.
Diagnózis
[szerkesztés]- Keressük fel fogorvosunkat aki teljes fogorvosi kivizsgálást fog elvégezni, és kizárja a fogak betegségét mint a fájdalom okozóját.
- Az orvosunk először kérdéseket fog feltenni a fájdalom időtartamáról, jellegéről, helyéről kiváltó okokról, erejéről (általában az 1-től 10-ig skálán), majd kivizsgálja az arcunkat. Az arcunkon ideggyógyászati kivizsgálást fog elvégezni, ahol felméri az érzést, reflexeket és az erőt. Szükség lehet magnetikus rezonanciás (MR) kivizsgálásra is.
Gyógyítás
[szerkesztés]- Általában gyógyszerekkel kezdődik. A gyógyszerek gyakran hatásosak. Ha a hatásuk csökken, vagy sok a mellékhatásuk, akkor forduljunk más gyógyszerekhez.
Gyógyszerek
[szerkesztés]Carbamazepin (Tegretol):
- Ez egy epilepsziánál is alkalmazott gyógyszer, ami szintén a leggyakrabban használt gyógyszer az arcidegzsába gyógyításában. A betegség korai stádiumában a legtöbb embernél hatásos. Ennek ellenére idővel gyakran elveszti a hatását. Mellékhatásai a szédülés, kettőslátás, aluszékonyság, és a hányinger.
Baclofen
- Ez egy izomelernyesztő gyógyszer. Hatása nagyobb lehet ha carbamazepinnel, vagy Phenytoinnal együtt használjuk. Mellékhatásai a zavarodottság, szellemi depresszió és álmosság.
Phenytoin (Dilantin)
- A Phenytoin szintén az epilepsziánál használt gyógyszer, ami az első gyógyszer volt az idegzsába gyógyításánál. Mellékhatásai az íny túlnövése, aluszékonyság és az egyensúly zavarai.
Oxcarbazepin
- Ez egy következő az epilepsziánál alkalmazott gyógyszer, ami hasonló a Carbamazepinhez. Mellékhatásai a szédülés és a kettőslátás.
- Néhány betegnek végül is szüksége lesz sebészeti beavatkozásra, mivel a gyógyszerek elvesztik hatásukat.
Sebészeti beavatkozások:
[szerkesztés]- Céljuk az ideg megkárosítása vagy tönkretétele. Ennek következtében az arc zsibbadsága vagy érzéketlensége nagyon gyakori.
Alkohol injekció
- Az arcon a bőr alá alkoholos injekciókat adhatnak arra a helyre, ahol a trigeminális ideg elhagyja a koponyát, és így elérzéketlenítik ezt a részt hetekre vagy hónapokra. Ez általában nem végleges megoldás, és vagy megismétlésre, vagy más beavatkozásra van szükség.
Glycerol injekció
- Ezt rhizolízisnek is hívják. Egy tűt vezetnek a koponya azon nyílásába,ahol a trigeminális ideg elhagyja a csontot. Röntgenképeket készítenek annak érdekében, hogy megbizonyosodjanak a tű helyes pozíciójáról. Ezek után kis mennyiségű steril glycerolt fecskendeznek be. Három - négy óra után a glycerol megkárosítja az ideget, ami véget vet a fájdalomnak. Kezdetben ez a legtöbb embernél hatásos. Később azonban a fájdalom sok esetben visszatér.
Ballon kompresszió
- Az orvos egy üreges tűt vezet be a koponya azon nyílásába, ahol az ideg elhagyja a csontot. Ezután egy vékony hajlékony katétert ballonnal a végén vezetnek be az üreges tűn keresztül. A ballon felfújása után a nagy nyomás megkárosítja az ideget. Kezdetben a legtöbb esetben ez is hatásos. Sok embernél arci zsibbadtság lép fel mint mellékhatás. Több mint 50%-ban a rágóizmok átmenetileg vagy véglegesen legyengülnek.
Villanyáram (Sztereotaktikus rádiófrekvenciás hő rhizotómia)
- Az orvos ismét egy tűt vezet a koponyába, majd ezen keresztül egy elektródát érint az ideg gyökeréhez. Az elektródán keresztül áramot vezetnek, addig amíg az fel nem melegszik a megfelelő hőmérsékletre. Ha a fájdalom nem múlik el, akkor az orvos ezt megismétli. A zsibbadtság itt is gyakori mellékhatás és a fájdalom évek múlva visszatérhet.
Mikrovaszkuláris dekompresszió
- Ennél a beavatkozásnál a sebész nem károsítja meg az ideget, hanem szétválasztja az ereket az idegtől egy kis szövetdarabbal. A vénát azonban általában eltávolítják, és csak az artériát hagyják meg. Ennek a beavatkozásnak a következő rizikói vannak: halláskárosodás, arci gyengeség vagy zsibbadtság, kettős-látás, de még szélütés és halál is előfordulhat. Az arc zsibbadtságérzetének viszont kisebb az esélye, mint az előző beavatkozásoknál. Ezt az eljárást ritkán végzik el 65 évnél idősebb embereken a sebészettel járó veszélyek miatt.
Az ideg részleges átvágása
- Ennél a beavatkozásnál a trigeminális ideg gyökerét részlegesen átvágják. Általában segít, de majdnem mindig arci zsibbadtsághoz vezet. Abban az esetben, ha a sebész nem talál olyan artériát vagy vénát, ami az ideget nyomja, akkor a mikrovaszkuláris dekompresszió helyett az ideg részleges bevágását végzi el.
Sugárzás
- Gamma-kés útján összpontosított, magas dózisú sugárzást végeznek a trigeminális ideg gyökerén. Ennek hatását a beteg gyakran csak a beavatkozás után pár héttel kezdi érezni. A beavatkozás fájdalommentes, ezért nincs szükség érzéstelenítésre. Mivel ez egy nagyon új gyógymód, a hosszútávú mellékhatások még nem ismertek.