Növények/O/Orvosi medveszőlő
Ugrás a navigációhoz
Ugrás a kereséshez
Latin Növények listája Allergén növényekDísznövények Ehető növények Élvezeti növények Fák Festőnövények Fűszerek Gabonák Ehető gombák Gyógygombák Gyógynövény lista Gyógynövény terápiák Növények gyógyhatása Gyógyteák Illóolajok Zsíros olajok Gyomnövények Gyümölcsök Hiperakkumulátor növények Húsevő növények Ipari növények Légtisztító növények Mérgező növények Mézelő növények Parazita növények Pszichoaktív növények Zöldségfélék Védett növények Vízinövények Inváziós fajok • Fajtalisták • Mit-mihez használunk
Gyógynövényekről - Ábécé szerinti tartalomjegyzék
|
Orvosi medveszőlő
- (Arctostaphylos uva-ursi, Syn: (Syn: {{{2}}}, )
- Más neve(i): medveszőlő, medvebogyó
Az orvosi medveszőlő a hangafélék családjába tartozó növényfaj. Hazánkban nem őshonos.
- A medveszőlő kúszó, szétterülő, a szárcsomóknál legyökerező szárú félcserje. Bőrnemű levelei visszás tojásdad alakúak, örökzöldek. Fürtökbe csoportosuló virágainak borsó alakú pártája a csarabéra hasonlít. A piros áfonyára emlékeztető élénkpiros csonthéjas bogyótermésében 5 mag található.
- Fő hatóanyaga az arbutin (10-15%) és a metil-arbutin, de tartalmaz még cserzőanyagokat, flavonoidokat, iridoidokat is.
- A növény levelét és leveles hajtását gyűjtjük gyógyászati célokra, ezek egész évben szedhetők, mégis a legjobb késő nyáron gyűjteni.
Figyelmeztetés
- A medveszőlő ellenjavallt terhes és szoptató nők, illetve 12 évnél fiatalabb gyermekek számára, mivel kinonokat és nagy mennyiségű tannint tartalmaz. A tannin túlzott mennyisége, (még a terápiás adagok esetén is) némelyeknél émelygést és hányingert okozhat.
- Az előírások szerint a kezelés nem tarthat tovább egy hétnél, és évente legfeljebb 5 kúrát szabad tartani. A hosszan tartó használat kezdeti tünete székrekedés, majd májkárosodás is kialakulhat.
- Az összetevők közül a hidrokinon-származékok leukémiát (fehérvérűséget) is okozhatnak.
Lásd még: Mit-mihez használunk Natúr gyógytea Tanácsok, tippek [[|]]
- Magyar Wikipédia: Orvosi medveszőlő